zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plWokół kulturyArtykuły › Krytyczna recenzja a naruszanie dóbr osobistych

Krytyczna recenzja a naruszanie dóbr osobistych

Laura Karpowicz/ GFP Legal

Często możemy spotkać się z sytuacją, kiedy ktoś recenzuje naszą pracę lub twórczość. Czasem jest to recenzja pozytywna, a czasem – co mniej przyjemne – negatywna. Sam jednak fakt, iż odczuwamy niezadowolenie czy przykrość związane z krytyczną oceną naszego dzieła, nie oznacza, że doszło do naruszenia naszych praw.

W Polsce obowiązuje (jeszcze) wolność słowa, a co za tym idzie wolność krytyki. Każdy ma przecież inny gust, zapatrywanie na życie, poglądy i ma prawo je wyrażać. Tym niemniej, zdarzają się przypadki, w których krytyczna recenzja może stanowić naruszenie naszych dóbr osobistych.

 

W prawdzie granice dozwolonej krytyki nie zostały precyzyjnie określone, ale istnieją pewne przesłanki, dzięki którym możemy określić bezprawność recenzji oraz stwierdzić naruszenie dóbr osobistych. Krytyka jest bezprawna, gdy jest nieuzasadniona i nierzetelna (abstrahuję tutaj od oczywistej sytuacji, kiedy recenzja zawiera inwektywy czy sformułowania naruszające dobre imię adresata krytyki). Mowa tutaj o wulgaryzmach, wyzwiskach kierowanych w naszą stronę, wyraźnie świadczących o naruszeniu dóbr osobistych. Publiczne oskarżenia, które są nie zgodne z prawdą lub nieuzasadnione również nie mieszczą się w granicach dozwolonej krytyki. Tak sformułowana recenzja z pewnością nie wpływa na naszą korzyść, ponieważ naraża nas na utratę zaufania odbiorców, a co za tym idzie, na problemy związane z dalszym funkcjonowaniem działalności. Należy mieć też na uwadze to, że zadaniem recenzenta jest wyrażenie opinii na temat naszej twórczości, a nie nas, jako twórców tej pracy. W sytuacji, gdy zostaniemy pokrzywdzeni przez tego typu recenzję, przysługują nam środki prawne, których używamy w celu obrony dóbr i praw. Możemy mieć więc pewność, że recenzent dopuszczający się poniżenia czy też znieważenia naszej osoby nie pozostanie bezkarny.

 

Z problemem rozpoznania bezprawnej recenzji spotkają się osoby wykazujące się szczególnie wysoką wrażliwością. Jak wiemy, nawet najmniejsza uwaga może sprawić im przykrość. Niestety obowiązujące prawo nie wyklucza stosowania negatywnej krytyki. Dlatego warto się uodpornić, ponieważ recenzja wcale nie musi być pochlebna, wystarczy, że jest rzeczowa, oparta na stanie faktycznym i uzasadniona. Bowiem jej głównym celem jest analiza i ocena twórczości. Jak sama nazwa wskazuje, krytyka dotyczy w większym stopniu negatywnych stron wykonanej pracy. Recenzent z natury, wystawiając rzetelną recenzję nie kieruje się złym zamiarem, ponieważ przy pomocy swojej opinii chce nas nakierować i ewentualnie zachęcić do poprawy. My natomiast oceniając recenzję, powinniśmy przybrać obiektywną postawę i kierować się zdrowym rozsądkiem, zamiast zastanawiać się czy recenzent miał na celu poniżenie nas czy jednak nie.

                                                                                                        

Podsumowując, powołam się na przykład popularnych dziś blogerów modowych – osoby te otrzymują mnóstwo recenzji dotyczących stylizacji - dla dobra swojego i swoich odbiorców przyjmują krytykę lub całkowicie nie zwracają na nią uwagi. A więc nie zawsze musimy zgadzać się z recenzją naszej działalności, ale krytyka co do zasady jest dozwolona i zwykle nie przysługują nam roszczenia wobec recenzenta.

 

 Artykuł powstał we współpracy z Kancelarią Prawną GFP Legal z siedzibą we Wrocławiu, specjalizującą się m.in. w doradztwie z zakresu prawa własności intelektualnej i ochrony danych osobowych, w tym dla organizacji pozarządowych (NGO).

 

 
Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • ale bzdury ;]

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
'Ostatnie zwierzęta' w Łaźni Nowej: Człowiek to nie brzmi dumnie /relacja - zdjęcia/ Teatr / Recenzje
Z mapką w ręku i doświadczeniami, które mogą zmienić stosunek do ludzkiej cywilizacji. Na terenie byłego budynku szkolnego w Nowej Huty,...
'Geniusz': Prawa ręka największych pisarzy /recenzja książki/
„Geniusz” A. Scotta Berga to powieść biograficzna opowiadająca o życiu niezwykłego człowieka i najlepszego redaktora – Maxa...
Na co do kina? Uciekaj! i Wybawienie
Na długą majówkę dystrybutorzy przygotowali tylko 2 premiery, adresowane głównie do fanów nieszablonowych thrillerów.
Netia Off Camera: Filmowa gorączka w Krakowie V Festiwal Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara: Przestrzenie
Tagi