zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plLiteraturaNowości wydawnicze › Książki na święta: Co warto przeczytać?

Książki na święta: Co warto przeczytać?

Jeśli nie macie koncepcji, jaką książkę w tym roku położyć pod choinką, doradzamy, na co warto zwrócić uwagę. Jest szczypta humoru, trochę grozy, garść wiedzy o obrazach i coś do smaku.

Andrea Camilleri, "Królowa Pomorza", Oficyna Literacka Noir sur Blanc 2016

Opowiadania z ciętą ripostą

Tę niewielkich rozmiarów książeczkę można w księgarni łatwo przegapić, a szkoda by było. Zbiór opowiadań Andrei Camilleriego, twórcy postaci słynnego komisarza Montalbano, to bowiem prawdziwa uczta dla czytelnika ceniącego sobie inteligentne i nieco przewrotne poczucie humoru. Akcja utworów toczy się z reguły w pierwszym czterdziestoleciu XX wieku w sycylijskiej miejscowości Vigata, zaś bohaterowie reprezentują rozmaite stany społeczne – od chłopów po arystokrację. Camilleri, jak na wytrawnego obserwatora rzeczywistości przystało, mnoży sytuacje czasem znane z życia, innym razem z literatury i tworzy na ich temat kąśliwe nieco wariacje.

Efektem są lapidarne, a zarazem jednak traktujące o ważnych sprawach literackie miniatury. Oto bowiem historia Romea i Julii ze zwaśnionych rodzin rozgrywa się dosłownie, jak u Szekspira, a nagle nieoczekiwanie skręca w innym kierunku. Z kolei anonimowe listy uświadamiają mieszkańcom, że ktoś doskonale wie o ich najbardziej skrywanych tajemnicach. W tytułowej "Królowej Pomorza" kupcy z Vigaty dostają lukratywną propozycję od konsula honorowego Królestwa (tymczasowego) Pomorza , która ma zabawne konsekwencje , a umieszczony na okładce osioł o tyle wdzięcznym, co niebezpiecznym (w pewnych czasach) imieniu Mussolini pomaga rodzinie uczciwej rodzinie rolników. Niewielka forma nie przeszkadza Camilleriemu dostrzec i świetnie opisać zalety, a zwłaszcza przywary. Nie tylko małomiasteczkowej społeczności.    

 

David Hockney&Martin Gayford, "Historia obrazów", Wydawnictwo Rebis 2016

Jak nam się podoba (sztuka)

Kiedy spotyka się ze sobą dwóch znawców sztuki, jednym z nich jest jeden z najznamienitszych współczesnych malarzy David Hockney, a drugim krytyk Martin Gayford można spodziewać się wyjątkowej rozmowy. I dokładnie w takiej formie obydwu Panów opowiada o tym, co i jak nam się podoba w sztuce. Od czasów prehistorycznych do współczesnych.

Autorzy płynnie łączą pokutującą Marię Magdalenę z obrazu Tycjana z roniącą łezkę Ingrid Bergman w scenie na lotnisku z "Casablanki" podkreślając, jak często hollywoodzcy oświetleniowcy studiowali malarstwo. Przyznają Waltowi Disney’owi status wielkiego artysty i pokazują, jak zręcznie w jego filmie jeszcze z 1940 roku naśladowano japońskie drzeworyty Hiroshige. A co najważniejsze nie mówią o obrazach wyłącznie w kontekście malarstwa, równie wielką zasługę przypisują w historii patrzenia fotografii i filmowi. A ponadto nie patrzą na sztukę pod kątem chronologii i postępu. Wychodzą z założenia, że dzieła dawnych mistrzów bywają bardziej rzeczywiste niż film albo telewizja. I do swoich obserwacji dodają mnóstwo fachowych spostrzeżeń, a w polskiej edycji starano się za tokiem konwersacji podążać, by rozmowie towarzyszyły nieustannie ilustracje. By czytelnik mógł patrzeć, porównywać, a nierzadko odkrywać, bo Hockney pokazuje nam często prace znanych mistrzów, ale te zdecydowanie mniej znane. To kopalnia wiedzy i ciekawych wątków. No i ekskluzywny prezent pod choinkę. Dla znawców i tych, którzy pragną popatrzeć.   

Mark Frost, "Sekrety Twin Peaks", Wydawnictwo Znak Literanova 2016

Miasteczko Twin Peaks. Reaktywacja

Od kilkunastu miesięcy fani słynnego serialu Davida Lyncha (przeczytacie o nim tutaj) liczą dni i godziny do początku emisji pierwszego odcinka z nowej serii. Wiadomo, że w 2017 roku powrócą agent Dale Copper (Kyle MacLachlan), jego szef Gordon Cole (w tej roli sam David Lynch), Bobby Briggs, były chłopak Laury Palmer (Dana Ashbrook), czy James Harley, ukochany Laury (James Marshall). Tymczasem producenci kują żelazo póki gorąco i dla najbardziej zagorzałych fanów serialu (przede wszystkim dla nich) opublikowali "Sekrety Twin Peaks" autorstwa współtwórcy serialu, Marka Frosta.

W dziwnej konstrukcji powieści akcja cofa się od sierpnia 2016 roku (kiedy agentka FBI dostaje tajemnicze dossier sprawy powiązanej ze sprawą Laury) wiele lat wstecz do XIX wieku, walk z Indianami, aż po dzieciństwo znanych nam z serialu bohaterów, mieszkańców Twin Peaks. Na podstawie przekazów – to dzienniki, wycinki z miejscowych gazet albo dokumenty federalne – przekonujemy się, że w miasteczku o populacji powyżej 50 tysięcy osób zawsze kryło się coś niebezpiecznego, niewyjaśnionego i złowrogiego. I możemy, wspólnie z tajemniczą, (bo wykreśloną flamastrem z akt) agentką rozwikłać tajemnicę. A źródeł dziwności Twin Peaks trzeba szukać nie tylko w sowach, które nie są tym, czym się wydają, ale i w specyficznej historii Ameryki.   

 

Sarah Britton, "My New Roots", Wydawnictwo Marginesy 2016

Biblia fanek zdrowego żywienia

Wprawdzie bloga Kanadyjki "My New Roots" (tytuł książki do niego nawiązuje) czytały także polskie miłośniczki ekologicznej kuchni, ale książka to nie tylko przepisy, także wykładnia specyficznej filozofii, jakiej nie brak i u wielu polskich blogerek. Różnica w zasięgu, bo stronę Sary Britton odwiedzają miliony użytkowników.  Co ich przyciąga?

Wszystkie fanki podkreślają autentyczność Britton. Nie jest Gwyneth Paltrow, córką bogatych rodziców, która zdrowe żywienie wyssała z mlekiem matki, a potem sprzedawała książki korzystając z hollywoodzkiej sławy. Jest zwykłą dziewczyną, która, jak sama przyznaje, jadła przetworzone jedzenie i była przeładowana kaloriami oraz cukrem. Otrzeźwienie przyszło podczas pracy sezonowej na farmie ekologicznej w Stanach. Okazało się, że smak warzyw dojrzewających swobodnie (a konkretnie pomidorów) zupełnie odmienił jej życie. Teraz Britton chce odmieniać kuchnię, a może bardziej nasze myślenie o jedzeniu.

Książka zawiera świetnie przez autorkę sfotografowanych 100 przepisów bezmięsnych, często bezglutenowych i wegańskich podzielonych na pięć pór roku (z uwzględnieniem wczesnego i późnego lata), bo tak sugerują specjaliści od holistycznego żywienia, w tym sama Britton (ma certyfikat z owego żywienia). Na sam koniec autorka instruuje jeszcze, co powinna zawierać spiżarka. Ale wierne wyznawanie jej kuchni to sprawa bardziej skomplikowana, bo idzie za nią zmiana myślenia. Zamiast szybkiego posiłku w biegu – poświęcenie czasu na jego przygotowanie (na początku będzie szło opornie) i myślenie o tym, co się je. Zamiast kupnych produktów – wytworzone własnoręcznie z użyciem dostępnych składników. Korzystanie z sezonowych warzyw i owoców. Rzecz nie zawsze łatwa, ale na dłuższą metę opłacalna.  

Napisz artykuł
Komentarze
  • Ze wszystkich czterech propozycji najbardziej zainteresowała mnie książka o Twin Peaks. Chyba mam nieco inne upodobania, jeśli chodzi o wymarzoną lekturę pod choinkę.

  • Niestety żaden z przedstawionych tytułów szczególnie mnie nie zainteresował. Już od dawna wiem jakie lektury towarzyszyły będą mi podczas świąt. Będą to ,,Syn'', ,,Odcięci'' oraz ,,ŻD''.

  • Owszem, święta spędziłam z książką w rękach, ale żadną z powyższych. Gdybym prędzej trafiła na ten artykuł zainteresowałabym się książką Marka Frosta "Sekrety Twin Peaks".

  • Patrzac na zaproponowane powyzej tytuly wylacznie z mojej perspektywy,to moje zainteresowanie wzbudza wlasciwie tylko jedna ksiazka.Mam tu na mysli "Sekrety Twin Peaks" napisana przez Marka Frosta,

  • Miałem przygotowanych parę zaległości przygotowanych do przeczytania w tym okresie świąteczno-noworocznym i co na przygotowaniu się skończyło tak ten czas leci.

  • Popularnosc wszelkiego rodzaju ksiazek okolokulinarnych zapewne sprawi,ze rowniez po "My New Roots" autorstwa Sarah Britton zdecyduje sie siegnac wiele czytelniczek.Fanek zdrowego odzywiania w koncu nie brakuje.

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/ Film / Premiery
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/
Wspólnie z krakowskim Kinem Pod Baranami zapraszamy na wakacyjną sesję "filmoznawczą". Wielkie filmy za małe pieniądze. Mamy dla Was podwójne...
Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety! Bulwar(t) nad Zalewem Nowohuckim. Lato pod znakiem kultury i rekreacji
Tagi