zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plFilmAktualności › Kurier z Warszawy u Pasikowskiego

Kurier z Warszawy u Pasikowskiego

Jan Nowak- Jeziorański w latach 50. Film Pasikowskiego ma dotyczyć wcześniejszych losów legendarnej postaci/Wikipedia
Twórca "Psów" planuje kolejną fabułę o ważnej historycznie postaci. Treść filmu koncentruje się na kurierskiej misji Jana Nowaka- Jeziorańskiego, tuż przed wybuchem Powstania Warszawskiego.  
 
Musiał dostać się z okupowanej Warszawy do Londynu. Poinformować Brytyjczyków o strategicznych decyzjach dowództwa Armii Krajowej. Na kilka dni przed planowanym zrywem powstańczym, przy którym bardzo liczono na pomoc z zewnątrz. Misja się powiodła, choć przyniosła gorzkie rezultaty. Ale to dzięki niej Zdzisław Jeziorański zyskał szacunek w podziemnym środowisku. Właśnie na jej potrzeby przybrał także pseudonim Jan Nowak. Pseudonim, który towarzyszył mu aż do śmierci. Kojarzony często z jego późniejszą działalnością w Radiu Wolna Europa. Najwyższa pora przypomnieć sobie o heroicznych początkach tej barwnej postaci. Pomoże w tym spektakularny, godny szpiegowskich thrillerów film. 
 
Wojenne losy Jana Nowaka- Jeziorańskiego, słynnego "kuriera z Warszawy", są gotowym scenariuszem emocjonującej fabuły. Wspomniana misja rozgrywała się przecież na tle dramatycznych i przełomowych wydarzeń, m.in. związanych z walką o przyszły ustrój niepodległej Polski. Świadomość tego ma Władysław Pasikowski. Twórca kultowych "Psów", który postanowił nakręcić o Kurierze z Warszawy własny film. Skupiony na kilkunastu kluczowych dla współczesnej historii dniach:
 
Dlaczego akurat ta postać? Jan Nowak spotkał osobiście wszystkie najważniejsze figury z szachownicy ówczesnej gry politycznej, której stawką była nasza obecna teraźniejszość, a która mogła, wierzcie państwo lub nie, wyglądać całkiem inaczej. O wadze tych decyzji i ludziach je podejmujących będzie nasz film, a także o tym, gdzie byśmy byli, gdyby ci ludzie 70 lat temu nie stanęli na wysokości zadania. Przyświeca nam myśl, aby rola Jana Nowaka nie została zapomniana i żeby młodzi ludzie zdawali sobie sprawę z tego, jakie znaczenie miało postępowanie zwykłego młodego człowieka w niezwykłych czasach - wyjaśnia reżyser.
 
Film ma być pierwszą fabularną produkcją Muzeum Powstania Warszawskiego. Jak informuje witryna placówki, scenariusz jest już gotowy, a roboczy tytuł to "Kurier". Nic natomiast nie wiadomo ani o dacie rozpoczęcia zdjęć i premiery,ani też potencjalnej  obsadzie. Jeśli realizacja dojdzie do skutku, Pasikowski zyska szansę stworzenia kolejnego po "Jacku Strongu" thrillera o historycznym podłożu. 

Tego typu produkcje poświęcone bohaterom narodowym mają swoje stałe miejsce w kinematografii państw przykładających dużą wagę do edukacji patriotycznej, czego przykładem mogą być takie amerykańskie filmy, jak "Patton” czy "Lincoln” - zapewnia dyrektor muzeum Jan Ołdakowski. 

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Duze slowa uznania dla Muzeum Powstania Warszawskiego za podjecie sie realizacji filmu.Trzymam kciuki za sukces,poniewaz bedzie to oznaczalo,ze warto kontynuowac te dzialania.

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Big Book Festival już za miesiąc. Usiądź przy Okrągłym Stole i obejrzyj mecz o bibliotekę Literatura / Aktualności
Opuszczony kompleks szkół w centrum Warszawy jako czytelnicza akademia. Jeden z najmłodszych i najszybciej rozwijających się festiwali...
Włosy The Beatles zlicytowane!
10 tys. euro. Tyle zapłacono za włosy czterech Beatlesów, ścięte w roku... 1964! Kosmyki którego z muzyków okazały się najcenniejsze?
Międzygalaktyczny Zlot Superbohaterów przenosi się do Katowic
Weź bądź w Katowicach! Dziwnie Fajne wydarzenie po raz pierwszy w stolicy Górnego Śląska. To aż trzy dni koncertów, warsztatów i akcji w...
Luis Nubiola w Nosalowym Dworze. Wygraj bilety! 'Z biegiem lat, z biegiem dni [gdzie jest Pepi]' w Teatrze Słowackiego: Prawdziwych cyganerii już nie ma /recenzja spektaklu/
Tagi