zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plFilmAktualności › Kurier z Warszawy u Pasikowskiego

Kurier z Warszawy u Pasikowskiego

Jan Nowak- Jeziorański w latach 50. Film Pasikowskiego ma dotyczyć wcześniejszych losów legendarnej postaci/Wikipedia
Twórca "Psów" planuje kolejną fabułę o ważnej historycznie postaci. Treść filmu koncentruje się na kurierskiej misji Jana Nowaka- Jeziorańskiego, tuż przed wybuchem Powstania Warszawskiego.  
 
Musiał dostać się z okupowanej Warszawy do Londynu. Poinformować Brytyjczyków o strategicznych decyzjach dowództwa Armii Krajowej. Na kilka dni przed planowanym zrywem powstańczym, przy którym bardzo liczono na pomoc z zewnątrz. Misja się powiodła, choć przyniosła gorzkie rezultaty. Ale to dzięki niej Zdzisław Jeziorański zyskał szacunek w podziemnym środowisku. Właśnie na jej potrzeby przybrał także pseudonim Jan Nowak. Pseudonim, który towarzyszył mu aż do śmierci. Kojarzony często z jego późniejszą działalnością w Radiu Wolna Europa. Najwyższa pora przypomnieć sobie o heroicznych początkach tej barwnej postaci. Pomoże w tym spektakularny, godny szpiegowskich thrillerów film. 
 
Wojenne losy Jana Nowaka- Jeziorańskiego, słynnego "kuriera z Warszawy", są gotowym scenariuszem emocjonującej fabuły. Wspomniana misja rozgrywała się przecież na tle dramatycznych i przełomowych wydarzeń, m.in. związanych z walką o przyszły ustrój niepodległej Polski. Świadomość tego ma Władysław Pasikowski. Twórca kultowych "Psów", który postanowił nakręcić o Kurierze z Warszawy własny film. Skupiony na kilkunastu kluczowych dla współczesnej historii dniach:
 
Dlaczego akurat ta postać? Jan Nowak spotkał osobiście wszystkie najważniejsze figury z szachownicy ówczesnej gry politycznej, której stawką była nasza obecna teraźniejszość, a która mogła, wierzcie państwo lub nie, wyglądać całkiem inaczej. O wadze tych decyzji i ludziach je podejmujących będzie nasz film, a także o tym, gdzie byśmy byli, gdyby ci ludzie 70 lat temu nie stanęli na wysokości zadania. Przyświeca nam myśl, aby rola Jana Nowaka nie została zapomniana i żeby młodzi ludzie zdawali sobie sprawę z tego, jakie znaczenie miało postępowanie zwykłego młodego człowieka w niezwykłych czasach - wyjaśnia reżyser.
 
Film ma być pierwszą fabularną produkcją Muzeum Powstania Warszawskiego. Jak informuje witryna placówki, scenariusz jest już gotowy, a roboczy tytuł to "Kurier". Nic natomiast nie wiadomo ani o dacie rozpoczęcia zdjęć i premiery,ani też potencjalnej  obsadzie. Jeśli realizacja dojdzie do skutku, Pasikowski zyska szansę stworzenia kolejnego po "Jacku Strongu" thrillera o historycznym podłożu. 

Tego typu produkcje poświęcone bohaterom narodowym mają swoje stałe miejsce w kinematografii państw przykładających dużą wagę do edukacji patriotycznej, czego przykładem mogą być takie amerykańskie filmy, jak "Patton” czy "Lincoln” - zapewnia dyrektor muzeum Jan Ołdakowski. 

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Duze slowa uznania dla Muzeum Powstania Warszawskiego za podjecie sie realizacji filmu.Trzymam kciuki za sukces,poniewaz bedzie to oznaczalo,ze warto kontynuowac te dzialania.

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
'Kopciuszek' w Narodowym Starym Teatrze: Śmierć i dziewczynka /recenzja spektaklu/ Teatr / Recenzje
Tata-pantoflarz, macocha po liftingu i Kopciuch, który nie może poradzić sobie z osobistą traumą. Anna Smolar stworzyła współczesną i dającą,...
2. wrocławska edycja Cinema Italia Oggi: Wizyta włoskiej familii w Kinie Nowe Horyzonty
7 kwietnia rozpocznie się 2. wrocławska edycja Cinema Italia Oggi w Kinie Nowe Horyzonty. W programie osiem najnowszych tytułów z Półwyspu...
Bln_Krk, czyli trochę Berlina w Krakowie
Bln_krk to projekt krakowskiego Instytutu Gothego, który niedawno miał swoją inaugurację. Co wiemy o artystycznej stronie Berlina?
'Dyrdymałki' Dobrusi Rurańskiej w Galerii Ateneum w Katowicach 'Taniec albatrosa' w Teatrze Współczesnym w Warszawie /konkurs/
Tagi