zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plLiteraturaRecenzje › Lekarze etyczni inaczej

Lekarze etyczni inaczej

W czasach, kiedy medycyna podnosi różne kwestie etyczne, kiedy problemy tego co moralne, a co nie, kiedy do debaty publicznej zaczynają wkraczać sprawy, dotyczące naszego ciała i tego kto ma de facto prawo do niego, ukazuje się książka francuskiego filozofa i historyka nauki Gregoire’a Chamayou "Podłe ciała". We Francji wyszła ona w 2008 roku, a od kilku tygodni jej przekład dostępny jest także w Polsce.

.html
Podłe ciała, Gregoire Chamayou / Wyd. Słowo, Obraz Terytoria

Książka, która jest właściwie bardzo wnikliwym i obszernym esejem z pogranicza filozofii i historii medycyny, opisuje jak etyka lekarska ulegała stopniowo zmianie od czasów Francuskiej Rewolucji do końca XIX wieku.

Autor nakreśla nie tylko liczne dysputy medyków związane z problemami prawnymi, filozoficznymi, etycznymi i tymi z pogranicza religii, ale też pokazuje w jaki sposób medycyna uwikłana była w międzynarodowe dyskusje dotyczące człowieka, jego prawa o samostanowieniu i praw ludzkich w ogóle.

Książka dotyczy kilku zasadniczych zagadnień, z którymi musiała zmierzyć się nauka na przełomie XVIII i XIX wieku. Dla dzisiejszego czytelnika oczywistym jest, że człowiek jako taki posiada swoje prawa i bez względu na pochodzenie czy stan majątkowy są one niepodważalne (przynajmniej teoretycznie). Chamayou przywołuje czasy, kiedy żywym było pojęcie anima vilii, czyli podłe ciało. Uczeni nie mieli żadnych wątpliwości w kwestii, że niektórzy ludzie należą do tych "gorszych" i że można na nich eksperymentować. Pojawiały się nawet rozprawy z dziedziny etyki medycyny, które opisywały na czym zgodnie z sumieniem można testować nowe sposoby badań. Do połowy XIX wieku byli to przeważnie więźniowie, galernicy, skazani na śmierć, mieszkańcy kolonii, ale też (co może zaskakiwać) sieroty oraz pensjonariusze szpitali, później ciężar ten przeniósł się raczej na psychicznie chorych oraz osoby, które nie mogą wyrazić zgody na eksperymenty na swoim ciele z różnych względów np. sparaliżowani lub posiadający różne dysfunkcje etc.

Autor prezentuje szereg szokujących obrazów, które doprowadziły do powstania współczesnej medycyny, jej osiągnięć oraz tego co dziś nazywamy etyką lekarską. W jego książce znajdziemy bitwy lekarzy pod szubienicami, które kończyły się tym, że jedna lub druga frakcja uzyskiwała zwłoki nieszczęśnika, podstępnie prowadzone eksperymenty z chorobami wenerycznymi na prostytutkach, ale też na dzieciach, kontrowersje związane ze szczepionkami itp.

Jednym z najbardziej nie mieszczących się w głowie dzisiejszemu czytelnikowi może być nie tyle obraz eksperymentującego lekarza ile samego szpitala, który był przez całe wieki rodzajem przytułku dla najbiedniejszych, lecz niekoniecznie chorych, a w XIX wieku zyskał swoje funkcje medyczne i wraz z nimi władzę nad ciałami, żywymi i martwymi zyskiwał ordynator. To właśnie szpitale / kliniki stały się miejscem eksperymentowania, ponieważ według ówczesnych norm moralnych pacjent nie musiał być informowany ani jak go się leczy ani co mu się podaje ani wreszcie w jaki sposób stał się chorym.

To co jest niewątpliwie godne uznania w tej wędrówce przez etykę lekarska jest to, że autor nie zarzuca czytelnika szokującymi obrazami i opisami turpistycznymi, ale prezentuje konsekwentny tok rozumowania tamtych epok oraz nakreśla rozmaite teorie na tle historii oraz ewolucji filozofii. Mimo że jest to książka o rozwoju medycyny oraz praktyk medycznych i ich skutkach to liczy się tutaj przede wszystkim podejście do człowieka jako takiego i szacunek dla pacjenta jako jednostki, która podległa jest władzy lekarza.

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Słowo, Obraz Terytoria wystarcza za rekomendację. Jak zawsze, no niemal, świetna okładka. Myślę że pozycja warta by ją postawić na półce obok Stulecia chirurgów.

  • O tym aby sie przekonac jaka jest moralnosc lekarzy,wcale nie trzeba siegac po wspomniana publikacje. Dla wielu przedstawicieli tego zawodu termin "podle cialo" jest nadal aktualny. Wszystko zalezy od zasobnosci portfela pacjenta.

  • Muszę przyznać że pierwszy raz słyszę o Gregoire Chamayou i nie mam w ogóle wiedzy na temat tego Pana. Książka "Podłe ciała" zapowiada się całkiem interesująco więc warto i może przeczytać.

  • Sądzę, że etyka lekarska to bardzo ciekawy temat na książkę i bardzo lotny. Ja z chęcią przeczytam tę pozycję, chociaż obawiam się, że moje i tak niezbyt wielkie zaufanie do lekarzy może zostać jeszcze nadszarpnięte.

  • Fascynujące, choć jednocześnie przerażające. Chętnie przeczytam,

  • Zgadzam się z wypowiedzią Andrzeja, od ponad roku mam do czynienia z wieloma różnymi lekarzami i tych prawdziwych jest naprawdę mało. Etyka lekarska to bardzo trudny temat, a z tego powodu również ciekawy. Dlatego też chętnie sięgnę po tę pozycję.

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Letnie Tanie Kinobranie - Młode życie /konkurs/ Film / Aktualności
Lato w pełni, a 11. Letnie Tanie Kinobranie jest już na półmetku. Mamy dla Was podwójne zaproszenie na jeden z seansów.
Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/ Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety!
Tagi