zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plDesignArtykuły › 'Let's bee friends' w Centrum Designu Gdynia: Pszczoły inspirują! /zdjęcia/

'Let's bee friends' w Centrum Designu Gdynia: Pszczoły inspirują! /zdjęcia/

[wszystkie zdjęcia: Centrum Designu Gdynia]

Co ma wspólnego plaster miodu ze współczesną architekturą? Jak zbudować ul? W Gdyni wystawa łącząca dizajn z pszczelarstwem pt. "Let's bee friends". Wstęp wolny!

Kiedy pszczoła zniknie z powierzchni ziemi, człowiekowi pozostaną najwyżej cztery lata życia - powiedzenie (mylnie) przypisywane Einsteinowi zrobiło w sieci prawdziwą furorę. Bo też same pszczoły uważa się za jedne z najważniejszych mieszkańców kuli ziemskiej. Najważniejszych i zarazem inspirujących. W Gdyni właśnie wystartowała ekspozycja, która pokazuje pszczelarstwo od zaskakującej, rzadko uświadamianej strony.

"Let's bee friends" to wystawa skierowana nie tylko do miłośników "Pszczółki Mai". W Centrum Designu Gdynia udało się zgromadzić niezwykle bogatą i obszerną dokumentację pszczelarskiej tematyki. Powiązanej również ze współczesnym wzornictwem. Pokaźną część ekspozycji stanowią przykłady twórczego zastosowania struktury plastra miodu. Pochodzące z obszaru architektury, meblarstwa, sprzętu oświetleniowego, a nawet świata sportu.

Poza sferą pszczelarskich inspiracji, gdyńska wystawa gromadzi sporo materiałów edukacyjnych. Zwiedzający mogą np. przekonać się, jak wygląda praca pszczelarza, a także... złożyć samodzielnie własny ul. Na ekspozycję trafiła ponadto kolekcja lokalnych produktów pszczelich oraz miodów z różnych stron świata.

Wystawa "Let's bee friends" jest czynna do 12 marca. Wstęp wolny. 16 lutego specjalne oprowadzanie połączone z projekcją filmu "Łowcy miodu".

 

***

Czy wiesz, że... pewien francuski artysta założył "bank miodu"?

Darné jest w równym stopniu artystą, co hodowcą pszczół. Działając w obrębie sztuki perfomance'u, za swoje medium obrał właśnie bzyczące owady. W jego instalacjach stanowią one źródło odniesienia dla ludzkich "mrowisk" wielkich aglomeracji. Darné na terenie miejskiej dżungli wyznacza więc tzw. strefy wrażliwości. Izolowane terytoria, gdzie pszczoły mogą w naturalny sposób pokonywać przestrzeń między ziemią a niebem. I wyrywać przechodniów z zaklętego kręgu architektury molocha - przeczytaj artykuł.

 

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Chociaz bardzo czesto narzekam na nadmierne stosowanie przez organizatorow przeroznych imprez anglojezycznuych nazw,to w przypadju tej gdynskiej wystawy,jej tytul sie dla mnie podoba.Kto wie,moze sie wybiore?

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Luis Nubiola w Nosalowym Dworze. Wygraj bilety! Muzyka / Aktualności
Kubański saksofonista zaprezentuje materiał z płyty "Global Friendship". To jedna z głównych atrakcji długiego, czerwcowego weekendu w...
'Z biegiem lat, z biegiem dni [gdzie jest Pepi]' w Teatrze Słowackiego: Prawdziwych cyganerii już nie ma /recenzja spektaklu/
Agnieszka Glińska wskrzesza świat krakowskich artystów i filistrów przełomu XIX i XX wieku. Jej spektakl to również osobiste śledztwo w...
Obcy kontra Ripley w Kinie Pod Baranami /konkurs/
Kultowe odsłony sagi o Obcym na dużym ekranie. Mamy dla Was podwójne zaproszenie na maraton z porucznik Ripley.
'Dzienniki gwiazdowe' w Teatrze Groteska: Z kosmosu na Ziemię /recenzja spektaklu/ 14. Festiwal Filmowy Millenium Docs Against Gravity: Oderwij się! /relacja/
Tagi