zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plMuzykaAktualności › 'Lwów 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm' - wystawa w Muzeum Architektury we Wrocławiu

'Lwów 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm' - wystawa w Muzeum Architektury we Wrocławiu

[materiały prasowe Muzeum Architektury we Wrocławiu]

Wystawa "Lwów 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm", której kuratorem jest profesor Andrzej Szczerski, poświęcona jest modernistycznej architekturze i urbanistyce Lwowa.

Lata Drugiej Rzeczypospolitej przyniosły nowe możliwości rozwojowe, które zostały konsekwentnie wykorzystane na rzecz budowy nowoczesnego miasta o ważnej pozycji w kraju i w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Przede wszystkim stworzono ramy dla funkcjonowania złożonego organizmu miejskiego i codziennego życia mieszkańców, dzięki którym mogły działać tak różne stowarzyszenia i twórcy, stanowiący o dynamice życia kulturalnego miasta, jak grupa "Artes", lwowscy fotograficy, projektanci plakatów, twórcy lwowskiej szkoły matematycznej, środowiska uniwersyteckie i politechniczne, filmowcy, radiowcy i inni.                                                                                                                                                              

W tym kontekście rozwijała się architektura modernistyczna we Lwowie, której wartość i znaczenie są nie do przecenienia. Lwowskie środowisko architektoniczne pozostawiło wybitne realizacje we wszystkich dziedzinach nowej architektury - od prywatnych willi i kamienic, przez gmachy użyteczności publicznej po siedzibę lwowskiego radia i tereny sportowe.

Centra
Tadeusz Teodorowicz-Todorowski, projekt reklamy wyrobów firmy Centra/materiały pras.

Wystawa "Lwów 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm" w Muzeum Architektury we Wrocławiu jest pierwszą tak obszerną prezentacją osiągnięć lwowskich architektów, które pokazane zostaną na tle innych dziedzin życia kulturalnego w mieście, za pośrednictwem planów, makiet architektonicznych, fotografii, dzieł sztuki, plakatów, pocztówek i filmów. Opracowana w oparciu o kolekcje publiczne i prywatne z Polski i Ukrainy jest różnorodnym portretem modernistycznego miasta i podkreśla rolę Lwowa jako centrum nowoczesności w czasach Drugiej Rzeczypospolitej.

Tytuł – wybrana z kalendarza data bez większego znaczenia dla historii miasta – wskazywać będzie, że punktem wyjścia dla konstrukcji wystawy jest perspektywa zwyczajnego życia jego mieszkańców. Jednakże to właśnie lwowska codzienność stanie się pretekstem do podkreślenia wyjątkowości Lwowa i jego miejsca na mapie nowoczesności w XX wieku.

Wystawie "Lwów 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm" będzie towarzyszył obszerny katalog pod redakcją profesorów Bohdana Czerkiesa i Andrzeja Szczerskiego, zawierający eseje badaczy z Polski i Ukrainy oraz szeroki wybór materiałów ikonograficznych.

Ekspozycja jest jednym z głównych punktów programu architektonicznego Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

29.09.2016 – 26.02.2017

Muzeum Architektury we Wrocławiu, ul. Bernardyńska 5

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Co prawda często bywam we Lwowie i piękną lwowską architekturę mogę podziwiać na żywo, ale i tak chętnie obejrzałabym wystawę, żeby zobaczyć to, co jest już przeszłością i poczuć klimat przedwojennego Lwowa.

  • Wystawa "Lwów 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm", która została przygotowana w Muzeum Architektury we Wrocławiu,poświęcona jest modernistycznej architekturze i urbanistyce jest godna zobaczenia.

  • Uwielbiam Lwów i jego niepowtarzalny klimat. Bardzo często wraz z żoną jesteśmy jego gości. Mimo, że wystawa nigdy w 100% nie odzwierciedli możliwości podziwiania jego piękna na żywo, chętnie się na nią wybiorę. Będzie to nasza krótka wycieczka, będąca chwilą relaksu i miłych wspomnień.

  • Lwow jako polskie miasto utracone,nieustannie zyje w pamieci kolejnvch pokolen Polakow.A poniewaz Wroclaw nazywany jest rowniez drugim Lwowem,wystawa ""Lwów 24 czerwca 1937.Miasto,architektura, modernizm" pasuje do niego jak ulal.

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Letnie Tanie Kinobranie - Młode życie /konkurs/ Film / Aktualności
Lato w pełni, a 11. Letnie Tanie Kinobranie jest już na półmetku. Mamy dla Was podwójne zaproszenie na jeden z seansów.
Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/ Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety!
Tagi