zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plMuzykaAktualności › 'Lwów 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm' - wystawa w Muzeum Architektury we Wrocławiu

'Lwów 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm' - wystawa w Muzeum Architektury we Wrocławiu

[materiały prasowe Muzeum Architektury we Wrocławiu]

Wystawa "Lwów 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm", której kuratorem jest profesor Andrzej Szczerski, poświęcona jest modernistycznej architekturze i urbanistyce Lwowa.

Lata Drugiej Rzeczypospolitej przyniosły nowe możliwości rozwojowe, które zostały konsekwentnie wykorzystane na rzecz budowy nowoczesnego miasta o ważnej pozycji w kraju i w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Przede wszystkim stworzono ramy dla funkcjonowania złożonego organizmu miejskiego i codziennego życia mieszkańców, dzięki którym mogły działać tak różne stowarzyszenia i twórcy, stanowiący o dynamice życia kulturalnego miasta, jak grupa "Artes", lwowscy fotograficy, projektanci plakatów, twórcy lwowskiej szkoły matematycznej, środowiska uniwersyteckie i politechniczne, filmowcy, radiowcy i inni.                                                                                                                                                              

W tym kontekście rozwijała się architektura modernistyczna we Lwowie, której wartość i znaczenie są nie do przecenienia. Lwowskie środowisko architektoniczne pozostawiło wybitne realizacje we wszystkich dziedzinach nowej architektury - od prywatnych willi i kamienic, przez gmachy użyteczności publicznej po siedzibę lwowskiego radia i tereny sportowe.

Centra
Tadeusz Teodorowicz-Todorowski, projekt reklamy wyrobów firmy Centra/materiały pras.

Wystawa "Lwów 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm" w Muzeum Architektury we Wrocławiu jest pierwszą tak obszerną prezentacją osiągnięć lwowskich architektów, które pokazane zostaną na tle innych dziedzin życia kulturalnego w mieście, za pośrednictwem planów, makiet architektonicznych, fotografii, dzieł sztuki, plakatów, pocztówek i filmów. Opracowana w oparciu o kolekcje publiczne i prywatne z Polski i Ukrainy jest różnorodnym portretem modernistycznego miasta i podkreśla rolę Lwowa jako centrum nowoczesności w czasach Drugiej Rzeczypospolitej.

Tytuł – wybrana z kalendarza data bez większego znaczenia dla historii miasta – wskazywać będzie, że punktem wyjścia dla konstrukcji wystawy jest perspektywa zwyczajnego życia jego mieszkańców. Jednakże to właśnie lwowska codzienność stanie się pretekstem do podkreślenia wyjątkowości Lwowa i jego miejsca na mapie nowoczesności w XX wieku.

Wystawie "Lwów 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm" będzie towarzyszył obszerny katalog pod redakcją profesorów Bohdana Czerkiesa i Andrzeja Szczerskiego, zawierający eseje badaczy z Polski i Ukrainy oraz szeroki wybór materiałów ikonograficznych.

Ekspozycja jest jednym z głównych punktów programu architektonicznego Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

29.09.2016 – 26.02.2017

Muzeum Architektury we Wrocławiu, ul. Bernardyńska 5

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Co prawda często bywam we Lwowie i piękną lwowską architekturę mogę podziwiać na żywo, ale i tak chętnie obejrzałabym wystawę, żeby zobaczyć to, co jest już przeszłością i poczuć klimat przedwojennego Lwowa.

  • Wystawa "Lwów 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm", która została przygotowana w Muzeum Architektury we Wrocławiu,poświęcona jest modernistycznej architekturze i urbanistyce jest godna zobaczenia.

  • Uwielbiam Lwów i jego niepowtarzalny klimat. Bardzo często wraz z żoną jesteśmy jego gości. Mimo, że wystawa nigdy w 100% nie odzwierciedli możliwości podziwiania jego piękna na żywo, chętnie się na nią wybiorę. Będzie to nasza krótka wycieczka, będąca chwilą relaksu i miłych wspomnień.

  • Lwow jako polskie miasto utracone,nieustannie zyje w pamieci kolejnvch pokolen Polakow.A poniewaz Wroclaw nazywany jest rowniez drugim Lwowem,wystawa ""Lwów 24 czerwca 1937.Miasto,architektura, modernizm" pasuje do niego jak ulal.

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety! Muzyka / Aktualności
Niezwykła teatralno- muzyczna instalacja, której brzmienie nadaje sama publiczność! Mamy podwójne zaproszenie na spotkanie z Domem Dźwięku w...
Bulwar(t) nad Zalewem Nowohuckim. Lato pod znakiem kultury i rekreacji
W Nowej Hucie wakacje zaczynają się już teraz! Już 9 czerwca rusza wielki plenerowy maraton wydarzeń. 7 dni w tygodniu, od rana do wieczora,...
Obraz Matejki sprzedany za ponad trzy i pół miliona złotych. Nowy rekord polskiego rynku sztuki!
Takiej licytacji nie było od lat. Na Aukcji Sztuki Dawnej w DESA Unicum obraz "Zabicie Wapowskiego” Jana Matejki zyskał rekordową sumę.
Festiwal Miłosza w Krakowie. Zacznij od swoich ulic! /zdjęcia/ We Wear Culture - największa wirtualna wystawa poświęcona modzie!
Tagi