zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plGalerieFilm › Maciej Stuhr w ekranizacji powieści

Galerie zdjęć / Film

Maciej Stuhr w ekranizacji powieści

Dominika Dána 'Czerwony Kapitan'
„Czerwony Kapitan” Dominika Dána po sukcesie w Czechach i na Słowacji podbija serca polskich czytelników. Dwa miesiące po premierze książki ruszyły zdjęcia do filmu fabularnego opartego na powieści Dána. W roli głównej wystąpi Maciej Stuhr. Film jest polsko-czesko-słowacką koprodukcją.

Na Słowacji każda książka Dominika Dána staje się bestsellerem. Dotychczas ukazało się aż 18 części opowieści kryminalnych o perypetiach detektywa Richarda Krauza, w którego rolę w filmie wciela się Maciej Stuhr. Dla reżysera Michala Kollara Stuhr od początku był wymarzonym odtwórcą roli głównego bohatera, ze względu na umiejętności aktorskie oraz warunki fizyczne. Reżyser jest wielkim wielbicielem twórczości Dána i to w jego głowie narodził się pomysł stworzenia filmu w oparciu o „Czerwonego Kapitana”. Scenariusz filmu został nagrodzony w tegorocznym VI Konkursie na Wspieranie Produkcji Filmowej w Małopolsce, a do współpracy przy produkcji została zaproszona polska firma MD4. Jak mówi specjalnie dla nas czeski producent Viktor Taus.
„Koprodukcja polsko-czesko-słowacka była całkiem naturalnym wyborem dla thrillera, którego akcja dzieje się w 1992 roku, głównie ze względu na wspólne doświadczenia historyczne (...). Bardzo sobie cenię tę współpracę”, dodaje Taus.

O wyjątkowości prozy Dominika Dána decyduje niezwykła autentyczność opisywanych w niej wydarzeń. A to za sprawą samego autora, który od 25 lat jest czynnym detektywem wydziału kryminalnego słowackiej policji i konsultantem ds. kryminalnych ministra spraw wewnętrznych. Jego książki oparte są na prawdziwych historiach. On sam zaś, ze względu na ciągłą aktywność zawodową nie pozwala się fotografować i nie udziela wywiadów. Pisze po godzinach i trzeba przyznać, że robi to z precyzją i skutecznością rasowego śledczego!

Agnieszka Kurzydło, szefowa MD4, pytana o potencjał powieści i filmu mówi nam:
„Wydawca zdecydował się na wydanie książki w Polsce, ponieważ, jak sądzę, uznał że to świetna propozycja dla polskiego czytelnika. Ja zdecydowałam się na koprodukcję filmu, ponieważ to doskonały scenariusz, a film, który powstanie na jego podstawie, moim zdaniem bez żadnych kompleksów może rywalizować z najlepszymi przykładami amerykańskiego kina gatunkowego. Wierzę, że to doskonała propozycja dla polskiego widza (...). Jestem przekonana, że jeżeli ktoś pozna losy Richarda Krauza, to będzie oczekiwał kolejnych części tej opowieści, zarówno w formie książkowej jak i filmowej”.

Miłośników gatunku ucieszy informacja, że polski wydawca książki kolejną jej część zapowiada już na jesień tego roku. W planach jest także wydanie audiobooka.

O książce:
 
Akcja “Czerwonego Kapitana” dzieje się w 1992 r. tuż po transformacji ustrojowej. Komisarz Krauz prowadzi śledztwo w sprawie morderstwa popełnionego kilka lat wcześniej przez służby bezpieczeństwa. Trop prowadzi przez służby kościelne i tajne organizacje SB i sięga… głębokiego średniowiecza. Komisarzowi Krazuowi przyda się znajomość łaciny, nie tylko tej ulicznej…
Maciej Stuhr. Materiały wydawnictwa Media Rodzina. Fot. Krzysztof Kuczyk Michal Kollar. Materiały wydawnictwa Media Rodzina. Fot. Krzysztof Kuczyk Michal Kollar. Materiały wydawnictwa Media Rodzina. Fot. Krzysztof Kuczyk
Mario Kubec. Materiały wydawnictwa Media Rodzina. Fot. Krzysztof Kuczyk Mario Kubec. Materiały wydawnictwa Media Rodzina. Fot. Krzysztof Kuczyk Mario Kubec, Michal Kollar. Materiały wydawnictwa Media Rodzina. Fot. Krzysztof Kuczyk
Mario Kubec, Michal Kollar. Materiały wydawnictwa Media Rodzina. Fot. Krzysztof Kuczyk Maciej Stuhr. Materiały wydawnictwa Media Rodzina. Fot. Krzysztof Kuczyk
 
Komentarze
  • Może mam jakąś obsesję na punkcie tego nazwiska, ale uwielbiam zarówno ojca, jak i syna. Wszystkie filmy i projekty z ich udziałem oglądam z wielką przyjemnością. Nie ukrywam, że p.Maciej w wywiadach pokazuje siebie raczej jako cynika, niż człowieka z zasadami, ale o tym staram się zapominać.

  • Nie miałam jeszcze okazji sięgnąć po tę książkę, ale jako miłośniczka gatunku na pewno wkrótce to zrobię. I po resztę pokaźnego dorobku autora też :) Fajnie, że powieści tego czeskiego autora są też już dostępne u nas.

    • Zgadzam się. A to wszystko zasługa już mniej docenianych przez czytelników i często dla nich anonimowych tłumaczy. Nie można zapominać, że to właśnie dzięki żmudnej i często niezwykle trudnej pracy tłumaczy, możemy czytać książki pisane oryginalnie często w bardzo egzotycznych dla nas językach.

  • Miło, że nasi aktorzy angażowani są do produkcji w krajach ościennych. Nie widziałem jeszcze filmu i ciekawi mnie czy Stuhr odnalazł się w tej rolę. Dufam, ze velmi dobre / Wierzę, że bardzo dobrze:)

  • Czytałąm "Czerwonego kapitana" i bardzo mi się podobał. Ciekawa fabuła, wartka akcja okraszona pewną dawką humoru, żeby nie było zbyt poważnie.Nawet nie miałam świadomości, że to kolejna część przygód detektywa Krausa. Muszę sięgnąć po kolejne.

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Letnie Tanie Kinobranie - Młode życie /konkurs/ Film / Aktualności
Lato w pełni, a 11. Letnie Tanie Kinobranie jest już na półmetku. Mamy dla Was podwójne zaproszenie na jeden z seansów.
Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/ Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety!
Tagi