zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plPlastykaWystawy › Malarstwo Józefa Hałasa (zdjęcia)

Malarstwo Józefa Hałasa (zdjęcia)

Zmarł polski klasyk współczesnego malarstwa. Zobaczcie ostatnie z jego prac, prezentowanych na wystawie we wrocławskiej mia ART GALLERY.

1 stycznia w wieku 87 lat zmarł Józef Hałas. Klasyk polskiej sztuki XX wieku, należący do pokolenia Arsenału, wymieniany wraz ze Stanisławem Fijałkowski, Stefanem Gierowskim, Jerzym Nowosielskim. Konsekwentny indywidualista, który stworzył własny język malarski czerpiąc inspiracje z natury, szczególnie pejzażu Nowego Sącza. Wieloletni pedagog, profesor Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych później Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Uczeń Eugeniusza Gepperta. Współtwórca, wraz z m.in. Alfonsem Mazurkiewiczem, Grupy X, członek Grupy Wrocławskiej.

Pracował na abstrakcyjnych formach malarskich, tworząc pejzaże oraz obrazując pojęcia. Pisał o życiu, sztuce i naturze świata (m.in. książka “Poradnik dla asystenta”). Inspirował się ludowością i naturą. Mistrz koloru i struktury malarskiej. Wziął udział w ponad 350 wystawach indywidualnych i zbiorowych, w Polsce i za granicą; jest laureatem wielu nagród w tym Złoty Medal “Zasłużony kulturze Gloria Artis”.  Jego prace są m. in. w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Krakowie i w wielu państwowych i prywatnych kolekcjach w Polsce i za granicą.

Aktualnie trwa wystawa: HAŁAS’14 MŁODOŚĆ we wrocławskiej mia ART GALLERY - feeria kilkudziesięciu najnowszych i największych płócien 87-letniego artysty, namalowanych w ostatnich latach życia 2012-2014, będących kontynuacją i rozwinięciem jego przełomowych idei malarskich -  w tym m.in. cykli Figury, Góry, Piony - Skosy czy Przeciwstawienia.

Ostanie miesiące były niezwykłym rozkwitem twórczości dla Hałasa - mówi Magdalena Mielnicka, marszand Józefa Hałasa i właściciel mia Art Gallery – Bardzo intensywnie i dużo pracował nad nowymi płótnami i gwaszami, ale też myślał o młodych artystach, chcąc im jak najwięcej przekazać. To honor i wyróżnienie dla Wrocławia, że tak wybitny artysta tworzył we Wrocławiu oddając mu całą swoją pasję i aktywność artystyczną i pedagogiczną.

Wystawę można oglądać do 15 stycznia w mia ART GALLERY (ul. Staromłyńska 4, Rezydencja Piasek, Wrocław). Powyżej niektóre z prac prezentowanych na ekspozycji.

Napisz artykuł
Tagi   józef hałas
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Malarstwo raczej nie w moim guscie,ale teraz pewnie zacznie przybierac na wartosci.

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Depeche Mode Spirit: Gdzie ta rewolucja? /recenzja płyty/ Muzyka / Recenzje
Na nowej płycie Depeche Mode komentują otaczającą nas rzeczywistość. „Spirit” nie jest żadnym przełomem, ale po prostu świetnym...
'XII Koncert Noworoczny LIVE' (CD+DVD)/ Nowość w Klubie Kulturaonline.pl
Dziś do klubu trafia premierowe wydawnictwo Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury w Warszawie, czyli zapis CD i DVD XII Koncertu...
”The Bling Ring” Sofii Coppola: Być jak Paris Hilton /recenzja filmu/
Film Sofii Coppola ”The Bling Ring” uświadamia, że współczesne media pod każdą szerokością geograficzną kreują celebrytów i robią...
Andrea Wulf: ”Człowiek, który zrozumiał naturę” – Geniusz i jego świat /recenzja książki/ Farida: Śpiew jest wyzwoleniem /wywiad/
Tagi