zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plTeatrPremiery › Marek Piekarczyk jako Ijon Tichy. Zobacz teledysk!

Marek Piekarczyk jako Ijon Tichy. Zobacz teledysk!

 fot. mat. prasowe

Wokalista TSA i Stanisław Lem? Krakowski Teatr Groteska szykuje nietypową, mocno muzyczną adaptację "Dzienników gwiazdowych". 

"Zdrada elit" - złowrogie hasło to tylko jedna z kilku kwestii, które trafiły na plakaty promujące nowe przedstawienie Adolfa Weltscheka. Dyrektor Teatru Groteska bynajmniej nie zajął się bieżącą polityką. A nawet jeśli, to zupełnie nieświadomie. Tak  bowiem jest ze Stanisławem Lemem. Pisane od połowy ubiegłego wieku "Dzienniki gwiazdowe" przestały już fascynować kosmiczną rekwizytornią, za to zaskakują celnym, filozoficzn0- społecznym przesłaniem. I właśnie na nie zwraca uwagę adaptacja, której autorką jest Małgorzata Zwolińska. 

Konferencja prasowa "Dzienników gwiazdowych"/fot. Łukasz Badula

Nowa inscenizacja ma rozgrywać się w ograniczonej przestrzennie scenerii, która przypomina bardziej kafkowskie światy niż poetykę s-f. Klaustrofobicznej optyce towarzyszy zarazem bogata muzyczna oprawa. Związana z odtwórcą głównej roli, którym jest sam Marek Piekarczyk. Wokalista TSA ma już za sobą występy sceniczne ("Jesus Christ Superstar"). Teraz wcieli się w legendarną dla miłośników Lema postać Ijona Tichy'ego. 

Jak wokalista przyznał na konferencji prasowej, twórczość Lema była mu zawsze bliska:

Pamiętam, że wszyscy czytaliśmy Lema w małych miasteczkach. Dla nas to był zawsze guru. To jedna wielka inspiracja. To jego rozczarowanie człowieczeństwem. Nie wiem, czy właśnie od niego się najwięcej nie nauczyłem. Lem wiedział, że ludzie są gnuśni, leniwi. Jakby zapomnieli pierwotnego języka. Trzeba im dać coś na zachętę, np. rakietę. Artysta to jest człowiek piszący o człowieku. Nieważne są dekoracje. One się zmieniają, a człowiek nie. 

W spektaklu pojawiają się piosenki, napisane do słów Zwolińskiej przez Piotra Klimka. Jedna z nich "Ciężar istnienia" promuje całość. pełniąc zarazem w samej sztuce funkcję leitmotivu. Poniżej teledysk ilustrujący utwór.

Premiera spektaklu już 19 maja na deskach Teatru Groteska w Krakowie. 

 

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Świetny utwór i teledysk, a do tego rewelacyjne wykonanie pana Piekarczyka. Na pewno jest to obiecująca zapowiedź spektaklu. Niestety na premierę nie zdołam już dotrzeć, ale wiem, że "Dzienniki gwiazdowe" będą też grali w czerwcu, wtedy obecność obowiązkowa!

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Big Book Festival już za miesiąc. Usiądź przy Okrągłym Stole i obejrzyj mecz o bibliotekę Literatura / Aktualności
Opuszczony kompleks szkół w centrum Warszawy jako czytelnicza akademia. Jeden z najmłodszych i najszybciej rozwijających się festiwali...
Włosy The Beatles zlicytowane!
10 tys. euro. Tyle zapłacono za włosy czterech Beatlesów, ścięte w roku... 1964! Kosmyki którego z muzyków okazały się najcenniejsze?
Międzygalaktyczny Zlot Superbohaterów przenosi się do Katowic
Weź bądź w Katowicach! Dziwnie Fajne wydarzenie po raz pierwszy w stolicy Górnego Śląska. To aż trzy dni koncertów, warsztatów i akcji w...
Luis Nubiola w Nosalowym Dworze. Wygraj bilety! 'Z biegiem lat, z biegiem dni [gdzie jest Pepi]' w Teatrze Słowackiego: Prawdziwych cyganerii już nie ma /recenzja spektaklu/
Tagi