zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plFilmPremiery › Maria Skłodowska- Curie /Na co do kina?/

Maria Skłodowska- Curie /Na co do kina?/

[wszystkie zdjęcia: Kino Świat]

MARIA SKŁODOWSKA- CURIE

Reż. Marie Noëlle

W obsadzie: Karolina Gruszka, Arien Worthalter, Charles Berling, Iza Kuna, Daniel Olbrychski.

Polska/ Francja 2017, dystr. Kino Świat

[biograficzny]

 

Treść: Maria Skłodowska wspólnie z mężem Piotrem prowadzą badania na terenie własnego, prowizorycznego laboratorium. Łączą pasję naukową z życiem rodzinnym. Zdobycie Nagrody Nobla nie zmienia ich sytuacji. Zwłaszcza Maria musi walczyć o uznanie ze strony paryskich kół akademickich. Gdy mąż ginie w śmiertelnym wypadku, znajduje się w wyjątkowo trudnym położeniu.

Za: Studium postaci, która na ekranie w niczym nie przypomina wzniosłej pani naukowiec z podręczników. Subtelna kreacja Karoliny Gruszki jako Skłodowskiej- Curie - kobiety ambitnej, niezależnej, ale też rodzinnej i zdolnej do poświęceń w imię miłości. Kameralny wymiar fabuły, który pozwala skupić się na jednostkowej wrażliwości, a nie kontekście historycznym.

Przeciw: Biografia cząstkowa, gdyż za punkt wyjścia obierająca wydarzenia tuż otrzymaniem pierwszego Nobla. Małe rozczarowanie dla widzów szukających wyczerpującej opowieści o życiu bohaterki. Ograniczone walory inscenizacyjne całości.

Na marginesie: Film wchodzi na ekrany kin w 150. rocznicę urodzin Skłodowskiej- Curie. Dzieło francuskiej reżyserki Marie Noëlle było kręcone głównie na Krakowa, Łodzi, Monachium i Paryża. Praca nad tytułową rolą była dla Karoliny Gruszki okazją do zrewidowania swoich wyobrażeń o noblistce: Wydawała mi się kobietą monumentalną, siedzącą od rana do wieczora w laboratorium. Okazało się, że ma też drugie oblicze, jest bardzo ciekawą, pełnokrwistą postacią. Kobietą, która jest wewnętrznie wolna, co bardzo mi zaimponowało. Maria miała mocną wiarę w to, po co jest na tym świecie i nie przejmowała się tym, co myślą o niej inni, ani tym, czego od niej oczekują. (...) Ciekawe było odkrycie, jak wiele przy tym wszystkim było w niej namiętności. Maria potrafiła głęboko kochać, miała piękną relację ze swoim mężem, to był prawdziwy związek dusz.

U nas: Noëlle nie musi portretować bohaterki w kategoriach walecznej feministki. Wystarczą obrazki z obsadzonych wyłącznie przez mężczyzn paryskich środowisk naukowych. Profesorska elita bagatelizuje rolę Polki w badawczym duecie, a po śmierci męża - daje posłuch szowinistycznym hasłom i próbuje blokować jej karierę. Scenie pierwszego wykładu bohaterki na uczelni towarzyszy hitchcockowskie napięcie. Tu gra toczy się o coś więcej niż naukowy prestiż. To wyzwanie rzucone męskiej dominacji - przeczytaj recenzję filmu.

 

 

Poznaj premiery [kliknij po więcej]:

T2: TRAINSPOTTING - Po 20 latach nieobecności, Mark Renton wraca do rodzinnego Edynburga. Postanawia odnowić znajomość z kolegami, których niegdyś oszukał, uciekając z pieniędzmi. Okazuje się, że Spud ciągle walczy z heroinowym nałogiem, Sick Boy działa w półświatku, a Franco odsiaduje wyrok 25 lat więzienia.

LOGAN: WOLVERINE - Wobec niesprzyjającej dla mutantów sytuacji na świecie, Wolverine chce usunąć się w cień. Jego mentor Profesor X prosi go jednak o pomoc. Trzeba uratować dziewczynę, która jest wielką nadzieją wszystkich mutantów.

BODO - Łódź, rok 1916. Młody chłopak marzy o karierze na scenie. Ojciec związany z małym teatrem rewiowym, chce mu za wszelką cenę wyperswadować te plany. Bohater ucieka z domu i na własną rękę szuka szczęścia w stolicy.

ŚMIERĆ LUDWIKA XIV - Podczas powrotu z myśliwskiej wyprawy, król Ludwik XIV odczuwa szarpiący ból w lewej nodze. Nazajutrz gorączka nie pozwala wstać mu z łóżka. Monarcha nie ma też apetytu. W otoczeniu swoich zwolenników przygotowuje się do śmierci.

OZZY - Właściciele Ozzy'ego na czas wyjazdu do Japonii, zostawiają pieska w luksusowym spa. Przybytek okazuje się dla czworonoga prawdziwym koszmarem. Postanawia uciec wspólnie z trójką nowych przyjaciół.

PIM I POM - Impulsywny Pim i opanowany Pom przechodzą prawdziwy test swojej kociej przyjaźni. Znaleźli się daleko od domu i muszą wspólnie odnaleźć drogę. Czekają ich niesamowite przygody.

 

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Największym atutem tego filmu to historia ciekawej osobowości, jaką była Maria Skłodowska Curie. Kolejnym jest świetna obsada. Lubię Karolinę Gruszkę i chętnie zobaczę ją w nietypowej dla niej roli.

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Letnie Tanie Kinobranie - Młode życie /konkurs/ Film / Aktualności
Lato w pełni, a 11. Letnie Tanie Kinobranie jest już na półmetku. Mamy dla Was podwójne zaproszenie na jeden z seansów.
Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/ Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety!
Tagi