zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plMuzykaArtykuły › Marzena Diakun: Pani dyrygent podbija świat

Marzena Diakun: Pani dyrygent podbija świat

Dyrygowanie to jej żywioł. Poznajcie Marzenę Diakun, najbardziej obiecującą polską dyrygentkę.

Kobieta, która pracuje w najbardziej męskim zawodzie świata i udowadnia, że trzeba przede wszystkim ciężko pracować i utrzymać żelazną dyscyplinę. O wrocławską artystkę bije się coraz więcej orkiestr. Ostatnio Paryska Radiowa.

Paryska orkiestra chce pracować tylko z Polką

Świat usłyszał o Marzenie Diakun za sprawą II nagrody w niezwykle prestiżowym Międzynarodowym Konkursie im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach w 2012 roku. "Srebrna Batuta" okazała się prorocza. Dziś Marzena Diakun z trudem dopina grafik, a na przesłuchania do Orchestre Philharmonie de Radio France w Paryżu jedzie z oddalonego o 100 km Amiens dosłownie w ostatniej chwili. W Amiens ma koncert, ale wyprosiła przełożenie próby, by zadyrygować w stolicy Francji fragmentami niesamowicie trudnego "Święta wiosny" Igora Strawińskiego. Po prezentacji musi natychmiast wsiadać w pociąg do Amiens. Wieczorem czeka ją spotkanie z solistką. Zanim wychodzi z budynku Orchestre Philharmonie de Radio France jest już całkowicie spokojna. – Nie miałam czasu się zdenerwować, a utwór Strawińskiego, zawsze obcy, tym razem okazał się w pełni zrozumiały – opowiada. Podobne odczucie miała paryska orkiestra.

Spośród siedmiu finalistów (wstępnie zgłoszeń nadesłano ponad 200!) muzycy i dyrektorzy orkiestry wybierają właśnie Marzenę Diakun. Od jesieni czeka ją pracowity sezon w Paryżu. Będzie asystentką głównego dyrygenta Mikko Francka, sama poprowadzi siedem własnych koncertów, w tym jeden transmitowany do telewizji. Dla dotychczasowej pedagog Akademii Muzycznej we Wrocławiu, ostatnio nagrodzonej w ramach projektu 30 Kreatywnych Wrocławia 2015,  zaczyna się nowy rozdział życia.

Marzena Diakun od kilku już lat z sukcesami dyryguje w wielu krajach.

Biała marynarka dla Pani dyrygent

W czasie wakacji Marzena Diakun nie ma czasu na leniuchowanie – do 22 sierpnia jest asystentką przy Boston Symphony Orchestra na letnim festiwalu w amerykańskim Tanglewood w stanie Massachussetts. To jedna z najważniejszych imprez muzycznych w Ameryce. Koncerty odbywają się przez cały dzień - klasyka, jazz i pop (Lady Gagi słucha tu 19 tysięcy ludzi). Są ludzie z branży muzycznej, można nawiązać bezcenne kontakty, pokazać, co się potrafi na scenie przed dyrygentami, agentami, solistami.

Marzena Diakun przed wyjazdem przygotowuje nuty, analizuje utwory i szuka… krawca, który uszyje jej białą marynarkę. W umowie z festiwalem bardzo precyzyjnie wyszczególniono miejscowy dress code. Na koncerty południowe obowiązuje biała marynarka i biała koszula. Wrocławska dyrygentka rusza do znanego specjalisty od przygotowywania garderoby. Wchodzi do sklepu, na wieszakach same męskie marynarki. Myśli: "Niedobrze". Bo dla mężczyzn szyje się zupełnie inaczej. Wprawdzie krawiec ma dobre intencje, ale gotowa biała marynarka wygląda na o trzy rozmiary większą. Przód za długi z stosunku do tyłu, rękawy (mimo objaśnień) nadal męskie. Dyrygentka nie śpi całą noc i postanawia wrócić do krawca. Ostateczna wersja nie jest może idealna, ale jednak o wiele lepsza. Skąd to całe zamieszkanie z rękawami? – Mam pracę fizyczną, z podniesionymi cały czas rękami – przypomina Marzena Diakun. – Kiedy wychodzę na scenę liczy się pierwsze wrażenie, wszystko powinno wyglądać dobrze – zaznacza artystka.

 Zobaczcie, jak dyryguje Marzena Diakun‚ 
 

I wiadomo, że w tej drażliwej kwestii zasięgnie jeszcze jednej opinii. We wrześniu wrocławianka jedzie do Londynu na spotkanie z Marin Alsop, najsłynniejszą na świecie dyrygentką. Amerykanka właśnie przyznała Marzenie Diakun stypendium i będzie jej pomagała w karierze. Kiedy skończą rozmawiać o Beethovenie i Mahlerze może zostanie chwila czasu na omówienie odpowiedniego kroju marynarki. Ma być elegancka i po prostu wygodna.  

  

 

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Gdy się macha batutą, to ubranie musi być dobrze skrojone, bo od razu przy najmniejszym ruchu widać nie doskonałości lub je po prostu czuć. Dobry krawiec potrzebny zdolnej dyrygentce.

  • Wsrod dyrygentow orkiestr kobiety stanowia chyba zdecydowana mniejszosc? Tym bardziej wiec wypada zyczyc Marzenie Diakun,aby przebila sie do czolowki najbardziej rozpoznawalnych nazwisk tej profesji.

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Letnie Tanie Kinobranie - Młode życie /konkurs/ Film / Aktualności
Lato w pełni, a 11. Letnie Tanie Kinobranie jest już na półmetku. Mamy dla Was podwójne zaproszenie na jeden z seansów.
Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/ Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety!
Tagi