zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plMuzykaArtykuły › Marzena Diakun: Pani dyrygent podbija świat

Marzena Diakun: Pani dyrygent podbija świat

Dyrygowanie to jej żywioł. Poznajcie Marzenę Diakun, najbardziej obiecującą polską dyrygentkę.

Kobieta, która pracuje w najbardziej męskim zawodzie świata i udowadnia, że trzeba przede wszystkim ciężko pracować i utrzymać żelazną dyscyplinę. O wrocławską artystkę bije się coraz więcej orkiestr. Ostatnio Paryska Radiowa.

Paryska orkiestra chce pracować tylko z Polką

Świat usłyszał o Marzenie Diakun za sprawą II nagrody w niezwykle prestiżowym Międzynarodowym Konkursie im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach w 2012 roku. "Srebrna Batuta" okazała się prorocza. Dziś Marzena Diakun z trudem dopina grafik, a na przesłuchania do Orchestre Philharmonie de Radio France w Paryżu jedzie z oddalonego o 100 km Amiens dosłownie w ostatniej chwili. W Amiens ma koncert, ale wyprosiła przełożenie próby, by zadyrygować w stolicy Francji fragmentami niesamowicie trudnego "Święta wiosny" Igora Strawińskiego. Po prezentacji musi natychmiast wsiadać w pociąg do Amiens. Wieczorem czeka ją spotkanie z solistką. Zanim wychodzi z budynku Orchestre Philharmonie de Radio France jest już całkowicie spokojna. – Nie miałam czasu się zdenerwować, a utwór Strawińskiego, zawsze obcy, tym razem okazał się w pełni zrozumiały – opowiada. Podobne odczucie miała paryska orkiestra.

Spośród siedmiu finalistów (wstępnie zgłoszeń nadesłano ponad 200!) muzycy i dyrektorzy orkiestry wybierają właśnie Marzenę Diakun. Od jesieni czeka ją pracowity sezon w Paryżu. Będzie asystentką głównego dyrygenta Mikko Francka, sama poprowadzi siedem własnych koncertów, w tym jeden transmitowany do telewizji. Dla dotychczasowej pedagog Akademii Muzycznej we Wrocławiu, ostatnio nagrodzonej w ramach projektu 30 Kreatywnych Wrocławia 2015,  zaczyna się nowy rozdział życia.

Marzena Diakun od kilku już lat z sukcesami dyryguje w wielu krajach.

Biała marynarka dla Pani dyrygent

W czasie wakacji Marzena Diakun nie ma czasu na leniuchowanie – do 22 sierpnia jest asystentką przy Boston Symphony Orchestra na letnim festiwalu w amerykańskim Tanglewood w stanie Massachussetts. To jedna z najważniejszych imprez muzycznych w Ameryce. Koncerty odbywają się przez cały dzień - klasyka, jazz i pop (Lady Gagi słucha tu 19 tysięcy ludzi). Są ludzie z branży muzycznej, można nawiązać bezcenne kontakty, pokazać, co się potrafi na scenie przed dyrygentami, agentami, solistami.

Marzena Diakun przed wyjazdem przygotowuje nuty, analizuje utwory i szuka… krawca, który uszyje jej białą marynarkę. W umowie z festiwalem bardzo precyzyjnie wyszczególniono miejscowy dress code. Na koncerty południowe obowiązuje biała marynarka i biała koszula. Wrocławska dyrygentka rusza do znanego specjalisty od przygotowywania garderoby. Wchodzi do sklepu, na wieszakach same męskie marynarki. Myśli: "Niedobrze". Bo dla mężczyzn szyje się zupełnie inaczej. Wprawdzie krawiec ma dobre intencje, ale gotowa biała marynarka wygląda na o trzy rozmiary większą. Przód za długi z stosunku do tyłu, rękawy (mimo objaśnień) nadal męskie. Dyrygentka nie śpi całą noc i postanawia wrócić do krawca. Ostateczna wersja nie jest może idealna, ale jednak o wiele lepsza. Skąd to całe zamieszkanie z rękawami? – Mam pracę fizyczną, z podniesionymi cały czas rękami – przypomina Marzena Diakun. – Kiedy wychodzę na scenę liczy się pierwsze wrażenie, wszystko powinno wyglądać dobrze – zaznacza artystka.

 Zobaczcie, jak dyryguje Marzena Diakun‚ 
 

I wiadomo, że w tej drażliwej kwestii zasięgnie jeszcze jednej opinii. We wrześniu wrocławianka jedzie do Londynu na spotkanie z Marin Alsop, najsłynniejszą na świecie dyrygentką. Amerykanka właśnie przyznała Marzenie Diakun stypendium i będzie jej pomagała w karierze. Kiedy skończą rozmawiać o Beethovenie i Mahlerze może zostanie chwila czasu na omówienie odpowiedniego kroju marynarki. Ma być elegancka i po prostu wygodna.  

  

 

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Gdy się macha batutą, to ubranie musi być dobrze skrojone, bo od razu przy najmniejszym ruchu widać nie doskonałości lub je po prostu czuć. Dobry krawiec potrzebny zdolnej dyrygentce.

  • Wsrod dyrygentow orkiestr kobiety stanowia chyba zdecydowana mniejszosc? Tym bardziej wiec wypada zyczyc Marzenie Diakun,aby przebila sie do czolowki najbardziej rozpoznawalnych nazwisk tej profesji.

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Giacomo Quarendhi – wirtuoz klasycyzmu. Wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie Plastyka / Wystawy
2 marca w Cyfrowym MNW opublikowany zostanie specjalny pokaz wszystkich rysunków i rycin związanych z projektami Giacoma Quarenghiego,...
'Spowiedź Chuligana. Jesienin' w Teatrze Polonia w Warszawie: O dwoistości artysty /recenzja teatralna/
Andrzej Grabowski zaprezentował swój monodram sprzed 25 lat. "Spowiedź Chuligana. Jesienin” W Teatrze Polonia ukazuje dwoistość artysty:...
Królewski Koncert w Dniu Kobiet w Mazowieckim Teatrze Muzycznym
Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury w Warszawie zaprasza do wspólnego świętowania uroczystości Dnia Kobiet. Artyści przygotowali dla...
'Dollbaby' Laury Lane McNeal: Białe i czarne /recenzja książki/ Ed Sheeran Pop-Up Store: 'Znikający' sklep w Warszawie
Tagi