zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plPlastykaAktualności › Mastaba, czyli największa rzeźba świata! Christo przygotowuje dzieło swojego życia /zdjęcia/

Mastaba, czyli największa rzeźba świata! Christo przygotowuje dzieło swojego życia /zdjęcia/

Wizualizacja projektu/mat.prasowe - christojeanneclaude.net

Słynny artysta zamierza sfinalizować dzieło swojego życia. "Mastaba" to planowana od czterech dekad instalacja na pustynnych terenach Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Razem z żoną zasłynęli przede wszystkim spektakularnym "zakrywaniem" miejskich przestrzeni. Od berlińskiego Reichstagu do nowojorskiego Central Parku. Ten projekt będzie jednak różnił się od słynnych "prześcieradłowych" instalacji. To przedsięwzięcie bez ograniczeń czasowych, pierwszy "trwały" artefakt firmowany przez Christo i Jeanne-Claude. Zamiast interwencji w istniejącą przestrzeń, duet zaproponuje bowiem stricte rzeźbiarski koncept. Bezprecedensowy, jeśli chodzi o historię sztuki. Bo "Mastaba", jeśli zostanie sfinalizowana, będzie największą rzeźbą świata.

Christo na tle jednego ze szkiców rzeźby/mat. prasowe - christojeanneclaude.net

Nad realizacją przedsięwzięcia czuwa obecnie tylko Christo. Ale "Mastaba" to dzieło, w którym zmarła w 2009 roku żona artysty miała znaczący udział. Oboje wpadli na pomysł rzeźby jeszcze pod koniec lat 70. Wtedy też nawiązali kontakt z władzami oraz mieszkańcami Abu Dabi, stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Lokalizacja nie jest tu przypadkowa, gdyż planowana rzeźba pod względem kolorystyki i kształtu nawiązuje do architektury starożytnego islamu. I w dużej mierze bazuje na specyficznym dla krajów arabskich otoczeniu.

Christo i Jeanne-Claude w trakcie swojej pierwszej wizyty na terenie lokalizacji planowanej rzeźby w 1979 roku/mat. prasowe - christojeanneclaude.net

Projekt zakłada stworzenie bryły o wymiarach 300 na 150 metrów i objętości 220 metrów. Budulcem ma być... ponad 400 tysięcy kolorowych beczek z aluminium. Za lokalizację obrano pustynne tereny, które znajdują się około 160 kilometrów na południe od Abu Dabi. Dostarczenie obiektu na miejsce zajmie do 4 dni. Nie będzie on niczym przytwierdzony. Po prostu spocznie na ziemi.

Jedna z wizualizacji rzeźby/mat. prasowe - christojeanneclaude.net

Mimo iż "Mastaba" kojarzy się z piramidą, Christo podkreśla nie tylko artystyczną odrębność projektu. Podobnie jak inne dokonania duetu, rzeźba ma być w pełni zsynchronizowana z naturalnym środowiskiem, nie zakłócać go w żaden sposób. Wokół nie powstaną zatem żadne hotele, ani też obiekty gastronomiczne.

Niecodzienna rzeźba poza olbrzymim nakładem środków wymaga przede wszystkim precyzyjnej logistyki. To dlatego Christo, najpierw z żoną, a potem samotnie, konsultował pomysł z wieloma inżynierami i architektami. Przez chwilę była planowana nawet mniejsza wersja "Mastaby", na terenie Stanów Zjednoczonych. Ostatecznie, po czterech dekadach rzeźba pojawi się na swoim pierwotnym miejscu. W samym środku pustyni. Bez prześcieradeł i miejskiego zgiełku. Z dala od wszelkiej cywilizacji. Co by nie mówić, piękne i wymowne pożegnanie się 81-letniego artysty z publicznością.

 

*** 

 

Czy wiesz, że... Christo połączył dwie włoskie wyspy żółtym molo?

Instalacja zatytułowana "Floating Points" połączy wspomniane wyspy za pomocą żółtego dywanu o długości 3 kilometrów. Spacerujący mają odnosić wrażenie kojarzące się z chodzeniem po wodzie - przeczytaj artykuł.  

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  Reklama
  Ostatnio dodane artykuły
  Letnie Tanie Kinobranie - Młode życie /konkurs/ Film / Aktualności
  Lato w pełni, a 11. Letnie Tanie Kinobranie jest już na półmetku. Mamy dla Was podwójne zaproszenie na jeden z seansów.
  Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/
  Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
  Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
  Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
  Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/ Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety!
  Tagi