zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plTeatrAktualności › Materia Prima: Pomnik Adasia stanie… na wrocławskim Rynku /zdjęcia/

Materia Prima: Pomnik Adasia stanie… na wrocławskim Rynku /zdjęcia/

Fragment kopii pomnika, która promuje festiwal Materia Prima/fot. Łukasz Badula
Fragment kopii pomnika, która promuje festiwal Materia Prima/fot. Łukasz Badula

… a to dopiero początek kampanii promującej kolejną edycję festiwalu Materia Prima. Wśród gości imprezy m.in. twórca sukcesów słynnego Cirque du Soleil.

Jeśli się umawiać, to pod Adasiem. Pomnikiem Adama Mickiewicza, który na stałe wpisał się w pejzaż Krakowa. Ale wieszcz czuje się dobrze również nie tylko pod Sukiennicami. W najbliższym czasie czeka go podróż po całym kraju. I promowanie najbliższej edycji festiwalu Materia Prima.


Adaś obok Muzeum Pana Tadeusza i w Warszawie

Wszystkich krakusów wypada w tym momencie uspokoić. Nikt monumentu z centrum Krakowa zabierać nie zamierza. Adaś ruszy w Polskę pod postacią odtworzonej w skali 1:1 kopii pomnika. Pojawiając się w trzech polskich metropoliach.

Fragment kopii pomnika, która promuje festiwal Materia Prima/fot. Łukasz Badula
 Fragment kopii pomnika, która promuje festiwal Materia Prima/fot. Łukasz Badula

Za happening odpowiada organizujący festiwal Teatr Groteska. Kopia Adasia to pierwszy z eksponatów wędrującej Galerii Pomników Artystów Polskich. Pozostałe mają wybrać widzowie. Jak przewrotnie tłumaczy dyrektor teatru - Adolf Weltschek, projekt posiada wymiar nie tylko duchowy, ale i patriotyczno- pozytywistyczny:

Pozwoli on obcować obywatelom całego kraju z monumentami wybranymi w plebiscycie artystów, jednocześnie minimalizując społeczno- ekonomiczne koszty projektu. Tym samym współczynnik ceny do efektywności będzie w tym wypadku niezwykle korzystny.

Już za tydzień, w weekend 4-6 listopada, kopia Adasia stanie na wrocławskim Rynku. Naprzeciwko Muzeum Pana Tadeusza. Trudno o bardziej symboliczną lokację.

Fragment kopii pomnika, która promuje festiwal Materia Prima/fot. Łukasz Badula
 Fragment kopii pomnika, która promuje festiwal Materia Prima/fot. Łukasz Badula

Pod koniec listopada Adaś wróci na chwilę do… Krakowa, aby stanąć po drugiej stronie Sukiennic. Później na trasie są: Katowice (okolice Teatru im. Wyspiańskiego) oraz Warszawa (miejsce jeszcze nieznane).


Hołd dla Salvadora Dali, lalki wodne i prawdziwy Horror

Tuż po Nowym Roku skopiowany pomnik zacznie pojawiać się w różnych częściach Krakowa. Będzie bezpośrednią zapowiedzią festiwalu. 4. edycja Materia Prima to wielka gratka dla miłośników teatru formy. 10 różnorodnych spektakli z całego świata, które cechuje niezwykły przekaz. Pod względem choreografii, scenografii czy efektów wizualnych.

Gwiazdą festiwalu będzie Daniele Finizi Pasca, twórca sukcesów słynnego francuskiego Cirque du Soleil. Do Krakowa przywiezie spektakl “La Verita”. To niezwykły hołd dla Salvadora Dali. Zapierające dech w piersiach widowisko z udziałem 12 artystów- akrobatów.

Akrobatyka pojawi się również w nowym przedstawieniu rewelacji poprzedniej edycji festiwalu - włoskiej trupy NoGravity Company. Ich “Aria” stanowi hipnotyzującą, rozgrywającą się nad ziemią wizję baroku.

Ponadto widzów czekają inne zaskakujące realizacje teatralne. Wietnamski Thang Long Puppetry Theatre pokaże… tradycyjne lalki wodne, animowane w wielkim basenie. Jakop Ahlbom zaserwuje widowni “Horror” - pastisz widowisk grozy. Grozą powieje także podczas “Piaskuna” litewskiej formacji Vilniaus Teatras Lete.

Większość spektakli prezentowanych na festiwalu to polskie prapremiery. 4. edycja Materia Prima potrwa od 18 do 25 lutego. Więcej informacji na oficjalnej witrynie imprezy.



Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  Reklama
  Ostatnio dodane artykuły
  Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/ Film / Premiery
  Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
  Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
  Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
  Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/
  Wspólnie z krakowskim Kinem Pod Baranami zapraszamy na wakacyjną sesję "filmoznawczą". Wielkie filmy za małe pieniądze. Mamy dla Was podwójne...
  Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety! Bulwar(t) nad Zalewem Nowohuckim. Lato pod znakiem kultury i rekreacji
  Tagi