zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plFilmAktualności › Matka z Legionowa /patronat/

Matka z Legionowa /patronat/

 fot. mat.prasowe

Patronujemy filmowej produkcji o okupacyjnych losach rodziny z Legionowa. Zobaczcie zdjęcia i materiał wideo z planu. 

Film został zainspirowany prawdziwymi wydarzeniami, które miały miejsce podczas okupacji niemieckiej w podwarszawskim Legionowie. Treścią krótkometrażowej fabuły są losy czteroosobowej rodziny Pełków: Otylii (Dorota Kuduk), Czesława (Jakub Kotyński) oraz dwójki małych dziewczynek Tereni (Zuzanna Nowocień) i Jani (Martyna Fabijańska), których rodzinny dom w 1943 roku zostaje zajęty przez trzech wysokich rangą oficerów niemieckich, Spillera (Marek Włodarczyk), Rodego (Łukasz Matecki) oraz Klingemanna (Jarosław Domin). Od tej pory życie całej rodziny zawisa na włosku.

 fot. mat.prasowe

Autorem scenariusza i reżyserem filmu jest Piotrek Gołębiewski. Jak wyznaje: 

Chcieliśmy pokazać czasy okupacji widziane od drugiej strony, tj. oczami zwykłej ludności cywilnej. Współczesne kino historyczne koncentruje się bowiem w głównej mierze albo na tematyce holokaustu (rozumianego jako eksterminacja ludności żydowskiej) albo przedstawia wojnę widzianą oczami partyzantów lub żołnierzy. Nie możemy jednak zapominać o bezimiennych bohaterach czasów okupacji. Tymi bezimiennymi bohaterami jest ludność cywilna, która poddana eksterminacyjnej polityce okupanta próbowała zapewnić przetrwanie nie tylko dla siebie ale także dla swoich bliskich.

 fot. mat.prasowe

"Matka” to film o ludziach, którzy będą musieli stoczyć walkę o przetrwanie w ich własnym domu. To także jednak film o kobiecie i jej pragnieniu wyłamania się z określonych konwenansów:

Musimy pamiętać, że to był tradycyjny model rodziny. Matka zajmuje się dziećmi, natomiast ojciec zapewnia środki do życia.Podczas pobytu na targu miejskim Otylia jest świadkiem łapanki urządzonej przez niemieckich żołnierzy oraz egzekucji małego chłopca. Jednocześnie jej mąż Czesław w poszukiwaniu pożywienia dla całej rodziny często przebywa poza domem odwiedzając także znajdujący się w mieście targ miejski. To powoduje, iż w Otylii narasta swoistego rodzaju bunt motywowany strachem o przyszłość swoją i dzieci. Otylia chce bowiem przejąć część odpowiedzialności za rodzinę i podejmuje decyzję, która może mieć tragiczne w skutkach konsekwencje – dodaje Gołębiowski.

 fot. mat.prasowe

Zdjęcia do filmu powstawały we wrześniu w Otwocku oraz na warszawskiej Pradze-Północ. Za produkcję odpowiedzialne jest studio filmowe W Productions. Autorem zdjęć do filmu jest Michał Gościk (m. in. "Singielka”). Za scenografię i kostiumy odpowiedzialna była Ola Grudzińska. Montażystą filmu jest Wojciech Anuszczyk ("Ziarno prawdy”, "Rewers”). Za make up odpowiedzialna była Kamila Jodko. Dźwiękiem zajmowali się Adam i Łukasz Stanisławscy. Kierownictwo produkcji sprawował Paweł Wolff ("Git”, "Ostatni klaps”).

Produkcja uzyskała patronat honorowy Prezydenta Miasta Legionowo oraz Narodowego Centrum Kultury. Portal Kulturaonline.pl jest jednym z patronów medialnych filmu. 

/na podst. mat. nadesłanych/

Zobacz materiał z planu

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Poniewaz interesuje sie historia II wojny swiatowej,dlatego filmu podejmujacego te tematyke nie skreslam.Zwlaszcza,ze "Matka” opowiada prawdziwe historie zwyczajnych ludzi.

  • Myślę, że warto zapoznać się z tym filmem.

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety! Muzyka / Aktualności
Niezwykła teatralno- muzyczna instalacja, której brzmienie nadaje sama publiczność! Mamy podwójne zaproszenie na spotkanie z Domem Dźwięku w...
Bulwar(t) nad Zalewem Nowohuckim. Lato pod znakiem kultury i rekreacji
W Nowej Hucie wakacje zaczynają się już teraz! Już 9 czerwca rusza wielki plenerowy maraton wydarzeń. 7 dni w tygodniu, od rana do wieczora,...
Obraz Matejki sprzedany za ponad trzy i pół miliona złotych. Nowy rekord polskiego rynku sztuki!
Takiej licytacji nie było od lat. Na Aukcji Sztuki Dawnej w DESA Unicum obraz "Zabicie Wapowskiego” Jana Matejki zyskał rekordową sumę.
Festiwal Miłosza w Krakowie. Zacznij od swoich ulic! /zdjęcia/ We Wear Culture - największa wirtualna wystawa poświęcona modzie!
Tagi