zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plPlastykaWystawy › Michał Budny: Zrób to sam?

Michał Budny: Zrób to sam?

Nazwanie Michała Budnego "Adamem Słodowym współczesnej sztuki" jest krzywdzące wobec estetyki dokonań urodzonego w Lesznie twórcy, ale oddaje istotę jego działań. Budny bowiem z niezbyt wymyślnych materiałów, korzystając przeważnie z papieru i kartonu, wyczarowuje wielce kunsztowne rzeczy. Co prawda nie mają one praktycznych właściwości, ale ich wygląd i kształt imponuje detalami wykonania. Artysta z jednej strony konstruuje imitacje zaawansowanych urządzeń technicznych i przedmiotów codziennego użytku, a z drugiej buduje niezwykłe przestrzenne makiety.

.html
 "Muzyka"/fot.www.csw.art.pl
Ekscentryczne i zarazem minimalistyczne rzeźbiarstwo Budnego w skali 1:1 rodzi różne pytania. Czy to aby nie kpina z nowoczesnego wzornictwa? A może świadoma transpozycja geometrycznych metafor współczesnego świata? Sztuka Budnego igra z tym, co wygląda na funkcjonalną codzienność, a jednocześnie komentuje sposób, w jaki postrzega się rzeczy.

W tym miesiącu zbiegają się ze sobą dwie interesujące ekspozycje, związane z dorobkiem artysty. Warszawskie Centrum Sztuki Współczesnej przy Zamku Ujazdowskim od 16 marca zaprasza na przekrojową wystawę dokonań Budnego. Ta pokaźna retrospektywa potrwa do 10 maja. Z kolei, także warszawska, galeria Raster, z którą na trwałe jest związany rzeźbiarz, proponuje najnowszą porcję prac artysty. Nawiązuje ona do słynnego projektu Budnego sprzed 5 lat pt. "Światło". Ekspozycję można oglądać do końca marca.

 
 


Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  Reklama
  Ostatnio dodane artykuły
  ”Pragnienia”: Anna Przybył zapowiada debiutancką płytę Muzyka / Aktualności
  Chcę żeby moja muzyka pociągała za delikatne struny serca - mówi Anna Przybył, której debiutancka płyta już niebawem trafi na sklepowe półki.
  Złoty Klucz Wprost dla Wrocławia!
  Wrocław został laureatem tegorocznej edycji nagrody tygodnika ”Wprost” dla najbardziej atrakcyjnego miasta w Polsce.
  Yōkai. Tajemnicze stwory w kulturze japońskiej /recenzja książki/
  Czy zdarzyło ci się kiedyś, że jakaś niewidzialna przeszkoda uniemożliwiła ci ruch? To na pewno sprawka jednego z tajemniczych japońskich...
  Wielki powrót Kubusia Puchatka ... już dziś! Neil Mendoza: To żyje i gra muzykę! /wideo/
  Tagi