zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plFilmAktualności › Michèle Morgan nie żyje

Michèle Morgan nie żyje

Michele Morgan
fot. Wikipedia

W wieku 96 lat zmarła Michèle Morgan – ikona francuskiego kina, uważana za jedną z najwybitniejszych aktorek XX wieku.

Swoją karierę aktorską zaczynała w latach 30. Już jako 17-latka zagrała w filmie Marca Allégreta pt. "Serce Paryża". Rok później pojawiła się w obsadzie "Ludzi za mgłą" Marcela Carne'a u boku legendarnego Jeana Gabina – to właśnie rola Nell dała Michèle Morgan międzynarodową sławę.

Trzy lata później zagrała ponownie z Gabinem w filmie "S.O.S.". Niedługo później Michèle Morgan wyemigrowała z okupowanej Francji do Stanów Zjednoczonych, by tam kontynuować swoją karierę aktorską. Po wojnie powróciła do ojczyzny, decydując się na udział w filmie Jeana Delannoya pt. "Symfonia pastoralna". Za rolę niewidomej Gertrudy francuska aktorka otrzymała Złotą Palmę na pierwszym Festiwalu Filmowym w Cannes. Później zagrała m.in. w takich obrazach jak "Zbłądziłem", "Rafy koralowe", "Joanna z Paryża" i "Opętanie".

Michèle Morgan zajmowała się aktorstwem tylko do końca lat 60. Później pojawiała się przed kamerami jedynie sporadycznie, by bez reszty oddać się nowej pasji – malarstwu. Po raz ostatni zagrała w filmie telewizyjnym "La Rivale" z 1999 roku.

Michèle Morgan zmarła 20 grudnia. Miała 96 lat.

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Michèle Morgan to aktorka, która nie jest mi bliżej znana i trochę wstyd się do tego przyznać, skoro przez autora artykułu została mianowana ikoną francuskiego kina.

  • Ponieważ nie znam kina francuskiego, to nic dziwnego, że nie znam nazwiska tej aktorki. A chyba trzeba byłby znać, skoro otrzymałą nagrodę na pierwszym festiwalu w Cannes.

  • Wybitna postać kina francuskiego. Jej kreacje filmowe miałem przyjemność oglądać w wielu filmach , między innymi u boku Jeana Gabina. Wielki żal...

  • Michele Morgan pamiętają dobrze nasze babcie, ponieważ największe triumfy odnosiła w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. W tamtych latach jej zdjęcia często były na okładkach czasopisma "Film".

  • Smierc aktorek i aktorow pokroju Michelle Morgan oznacza koniec pewnej epoki w swiatowej kinematografii.Chociaz od jakiegos czasu nie udzielali sie juz w nowych filmach,to dopiero ich odejscie uswiadamia jak wiele znaczyli u szczytow swoich karier.

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety! Muzyka / Aktualności
Niezwykła teatralno- muzyczna instalacja, której brzmienie nadaje sama publiczność! Mamy podwójne zaproszenie na spotkanie z Domem Dźwięku w...
Bulwar(t) nad Zalewem Nowohuckim. Lato pod znakiem kultury i rekreacji
W Nowej Hucie wakacje zaczynają się już teraz! Już 9 czerwca rusza wielki plenerowy maraton wydarzeń. 7 dni w tygodniu, od rana do wieczora,...
Obraz Matejki sprzedany za ponad trzy i pół miliona złotych. Nowy rekord polskiego rynku sztuki!
Takiej licytacji nie było od lat. Na Aukcji Sztuki Dawnej w DESA Unicum obraz "Zabicie Wapowskiego” Jana Matejki zyskał rekordową sumę.
Festiwal Miłosza w Krakowie. Zacznij od swoich ulic! /zdjęcia/ We Wear Culture - największa wirtualna wystawa poświęcona modzie!
Tagi