zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plFilmAktualności › Michèle Morgan nie żyje

Michèle Morgan nie żyje

Michele Morgan
fot. Wikipedia

W wieku 96 lat zmarła Michèle Morgan – ikona francuskiego kina, uważana za jedną z najwybitniejszych aktorek XX wieku.

Swoją karierę aktorską zaczynała w latach 30. Już jako 17-latka zagrała w filmie Marca Allégreta pt. "Serce Paryża". Rok później pojawiła się w obsadzie "Ludzi za mgłą" Marcela Carne'a u boku legendarnego Jeana Gabina – to właśnie rola Nell dała Michèle Morgan międzynarodową sławę.

Trzy lata później zagrała ponownie z Gabinem w filmie "S.O.S.". Niedługo później Michèle Morgan wyemigrowała z okupowanej Francji do Stanów Zjednoczonych, by tam kontynuować swoją karierę aktorską. Po wojnie powróciła do ojczyzny, decydując się na udział w filmie Jeana Delannoya pt. "Symfonia pastoralna". Za rolę niewidomej Gertrudy francuska aktorka otrzymała Złotą Palmę na pierwszym Festiwalu Filmowym w Cannes. Później zagrała m.in. w takich obrazach jak "Zbłądziłem", "Rafy koralowe", "Joanna z Paryża" i "Opętanie".

Michèle Morgan zajmowała się aktorstwem tylko do końca lat 60. Później pojawiała się przed kamerami jedynie sporadycznie, by bez reszty oddać się nowej pasji – malarstwu. Po raz ostatni zagrała w filmie telewizyjnym "La Rivale" z 1999 roku.

Michèle Morgan zmarła 20 grudnia. Miała 96 lat.

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Michèle Morgan to aktorka, która nie jest mi bliżej znana i trochę wstyd się do tego przyznać, skoro przez autora artykułu została mianowana ikoną francuskiego kina.

  • Ponieważ nie znam kina francuskiego, to nic dziwnego, że nie znam nazwiska tej aktorki. A chyba trzeba byłby znać, skoro otrzymałą nagrodę na pierwszym festiwalu w Cannes.

  • Wybitna postać kina francuskiego. Jej kreacje filmowe miałem przyjemność oglądać w wielu filmach , między innymi u boku Jeana Gabina. Wielki żal...

  • Michele Morgan pamiętają dobrze nasze babcie, ponieważ największe triumfy odnosiła w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. W tamtych latach jej zdjęcia często były na okładkach czasopisma "Film".

  • Smierc aktorek i aktorow pokroju Michelle Morgan oznacza koniec pewnej epoki w swiatowej kinematografii.Chociaz od jakiegos czasu nie udzielali sie juz w nowych filmach,to dopiero ich odejscie uswiadamia jak wiele znaczyli u szczytow swoich karier.

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
'Dzienniki gwiazdowe' w Teatrze Groteska: Z kosmosu na Ziemię /recenzja spektaklu/ Teatr / Recenzje
Lem ciągle na czasie! Widzów nowej adaptacji "Dzienników gwiazdowych" czeka gorzka, choć niepozbawiona humoru refleksja na temat ludzkości....
14. Festiwal Filmowy Millenium Docs Against Gravity: Oderwij się! /relacja/
Za nami 14. edycja Festiwalu Filmowego Millenium Docs Against Gravity. Wielkie święto filmu dokumentalnego ogarnęło swoim zasięgiem...
Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie: Kino jest muzyką! /relacja- zdjęcia- wideo/
“Gwiezdne wojny” i “La La Land”, serialowe tematy i muzyka z kasowych filmów, gala w koncertowej hali i…...
'Mój ojciec Pablo Escobar': Dobry ojciec czy bezwzględny kryminalista? /recenzja książki/ Hans Zimmer w Polsce. Wygraj bilet na krakowski koncert! /konkurs/
Tagi