zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plPlastykaAktualności › Miesiąc Fotografii w Krakowie: Ślady UFO, taneczny szał i wojenne pokłosia /zdjęcia/

Miesiąc Fotografii w Krakowie: Ślady UFO, taneczny szał i wojenne pokłosia /zdjęcia/

[wszystkie zdjęcia: mat. prasowe]

Pod Wawelem rusza największy festiwal fotograficzny w Polsce. Kuratorem programu głównego jest brytyjski artysta i wydawca Gordon MacDonald.

Miesiąc Fotografii w Krakowie należy do najważniejszych europejskich wydarzeń tego typu. W ramach 15. edycji zostaną zaprezentowane także: ciesząca się ogromnym zainteresowaniem Sekcja ShowOFF, Przegląd Portfolio oraz dziesiątki wydarzeń towarzyszących.

 

Prawda czy fałsz?

Wśród tegorocznych tematów znadją się m.in. ślady pozostawione przez obcych w UFO Photo Archives, tańce z podtekstem erotycznym, operatorzy dronów zrzucający śmiercionośne pociski w Pakistanie, siedząc w bazie na pustyni pod Las Vegas. Artyści 15. edycji zabierają nas w balansującą na pograniczu prawdy i fikcji podróż po świecie widzianym oczami obserwatora skrytego za aparatem fotograficznym. "Zewnątrz wewnątrz” to temat przewodni Programu Głównego. Jego kuratorem jest Gordon MacDonald, pochodzący z Wielkiej Brytanii kurator, wydawca i artysta.

Wychodzę z założenia, że fotografia zawsze pozostaje na zewnątrz i spogląda na to, co wewnątrz – mówi MacDonald. Często praca fotograficzna powstaje w sposób spontaniczny, natychmiastowy i ma zewnętrzną genezę. Niezależnie od niuansów wynikających ze stosowanej praktyki lub z rodzaju uprawianej fotografii, aparat i obraz fotograficzny dają nieodparte wrażenie badania świata, a nie wejścia w liryczny dialog, jak w przypadku wielu innych dziedzin sztuki.

Projekty prezentowane pod wspólnym tytułem Zewnątrz wewnątrz pokazują nam zatem świat pomiędzy między rzeczywistością a fikcją. Na obrazach nic nie jest prawdą. Nic też nie jest zmyślone. Wszystko jest możliwe. Czy uwierzymy obrazowi, zależy od nas samych, naszej zdolności empatii, wiedzy w danym zakresie. Naszą percepcję przetestuje wystawa "Nierozstrzygający moment", na której zobaczymy niezbite dowody na to, że regularnie odwiedzają nad obcy. A może okażą się one tylko monumentalnym fałszerstwem?

Wojna z dystansu

Naszym postrzeganiem manipulują też artystki, których prace zaprezentowane zostaną na ekspozycji "Wojna, jaką widzimy". Nie będą to dokumentacje pojedynczych zdarzeń, jakie znamy z programów informacyjnych czy fotoreportaży wojennych, ale obrazy pytające, co nas z wojną łączy. Sprawią one, że od teraz wojny oglądane z dystansu nie będą wydawać się już tak odległe, a my, widzowie, przestaniemy być tylko chłodnymi obserwatorami, zaczniemy czuć.

Przyjrzymy się również, jak Susan Lipper, amerykańska artystka, opowiedziała historię małej miejscowości w Wirginii Zachodniej w USA: Grapevine. Choć jej obrazy wydają się mieścić w konwencjonalnej poetyce fotografii dokumentalnej, Lipper odeszła od tradycji, pozwalając swoim modelom na wcielanie się w role i kreowanie postaci, które mogły – ale nie musiały – być tożsame z nimi.

Zastanowimy się też nad pamięcią przestrzeni, tym, co mówią o nas samych ślady odnalezione przez Dianę Lelonek na terenie kamieniołomu Liban oraz byłego obozu koncentracyjnego Płaszów, po raz pierwszy prezentowane w MOCAK-u.

Czy statyczne obrazy tańca mogą nami – widzami – zawładnąć? Próba uchwycenia ekstazy ruchu, dźwięku, wysiłku i energii tańca może się wydawać czymś karkołomnym – zauważa MacDonald. Podkreśla jednocześnie, że fotografowanie i filmowanie tańca jest działaniem niezwykłym. Jak bardzo niezwykłym, przekonamy się, przyglądając się z bliska bohaterom wystawy My także tańczymy.

Spotkania mistrzowskie

Rok 2017 przynosi na festiwalu także kilka nowości. Oprócz części programu przygotowanej przez kuratorów specjalnie na festiwal, otworzyliśmy przestrzeń na pokazanie ważnych z naszej perspektywy wątków pojawiających się w rodzimej fotografii.

Ważną częścią festiwalu są wydarzenia towarzyszące. Szczególną uwagę warto zwrócić na cykl Spotkań mistrzowskich. Zaproszono na nie zarówno artystów prezentujących swoje wystawy w Programie Głównym, jak i specjalistów, którzy wzbogacą dyskusję wokół tematu festiwalu i opowiedzą o nowych tendencjach w świecie fotografii. Program wydarzeń uzupełniają premiery książek, warsztaty, prezentacje, projekcje filmów i oprowadzania kuratorskie.

Miesiąc Fotografii w Krakowie 2017 rusza 19 maja i potrwa do 18 czerwca.

 

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  Reklama
  Ostatnio dodane artykuły
  Big Book Festival już za miesiąc. Usiądź przy Okrągłym Stole i obejrzyj mecz o bibliotekę Literatura / Aktualności
  Opuszczony kompleks szkół w centrum Warszawy jako czytelnicza akademia. Jeden z najmłodszych i najszybciej rozwijających się festiwali...
  Włosy The Beatles zlicytowane!
  10 tys. euro. Tyle zapłacono za włosy czterech Beatlesów, ścięte w roku... 1964! Kosmyki którego z muzyków okazały się najcenniejsze?
  Międzygalaktyczny Zlot Superbohaterów przenosi się do Katowic
  Weź bądź w Katowicach! Dziwnie Fajne wydarzenie po raz pierwszy w stolicy Górnego Śląska. To aż trzy dni koncertów, warsztatów i akcji w...
  Luis Nubiola w Nosalowym Dworze. Wygraj bilety! 'Z biegiem lat, z biegiem dni [gdzie jest Pepi]' w Teatrze Słowackiego: Prawdziwych cyganerii już nie ma /recenzja spektaklu/
  Tagi