zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plPlastykaAktualności › Miesiąc Fotografii w Krakowie: Ślady UFO, taneczny szał i wojenne pokłosia /zdjęcia/

Miesiąc Fotografii w Krakowie: Ślady UFO, taneczny szał i wojenne pokłosia /zdjęcia/

[wszystkie zdjęcia: mat. prasowe]

Pod Wawelem rusza największy festiwal fotograficzny w Polsce. Kuratorem programu głównego jest brytyjski artysta i wydawca Gordon MacDonald.

Miesiąc Fotografii w Krakowie należy do najważniejszych europejskich wydarzeń tego typu. W ramach 15. edycji zostaną zaprezentowane także: ciesząca się ogromnym zainteresowaniem Sekcja ShowOFF, Przegląd Portfolio oraz dziesiątki wydarzeń towarzyszących.

 

Prawda czy fałsz?

Wśród tegorocznych tematów znadją się m.in. ślady pozostawione przez obcych w UFO Photo Archives, tańce z podtekstem erotycznym, operatorzy dronów zrzucający śmiercionośne pociski w Pakistanie, siedząc w bazie na pustyni pod Las Vegas. Artyści 15. edycji zabierają nas w balansującą na pograniczu prawdy i fikcji podróż po świecie widzianym oczami obserwatora skrytego za aparatem fotograficznym. "Zewnątrz wewnątrz” to temat przewodni Programu Głównego. Jego kuratorem jest Gordon MacDonald, pochodzący z Wielkiej Brytanii kurator, wydawca i artysta.

Wychodzę z założenia, że fotografia zawsze pozostaje na zewnątrz i spogląda na to, co wewnątrz – mówi MacDonald. Często praca fotograficzna powstaje w sposób spontaniczny, natychmiastowy i ma zewnętrzną genezę. Niezależnie od niuansów wynikających ze stosowanej praktyki lub z rodzaju uprawianej fotografii, aparat i obraz fotograficzny dają nieodparte wrażenie badania świata, a nie wejścia w liryczny dialog, jak w przypadku wielu innych dziedzin sztuki.

Projekty prezentowane pod wspólnym tytułem Zewnątrz wewnątrz pokazują nam zatem świat pomiędzy między rzeczywistością a fikcją. Na obrazach nic nie jest prawdą. Nic też nie jest zmyślone. Wszystko jest możliwe. Czy uwierzymy obrazowi, zależy od nas samych, naszej zdolności empatii, wiedzy w danym zakresie. Naszą percepcję przetestuje wystawa "Nierozstrzygający moment", na której zobaczymy niezbite dowody na to, że regularnie odwiedzają nad obcy. A może okażą się one tylko monumentalnym fałszerstwem?

Wojna z dystansu

Naszym postrzeganiem manipulują też artystki, których prace zaprezentowane zostaną na ekspozycji "Wojna, jaką widzimy". Nie będą to dokumentacje pojedynczych zdarzeń, jakie znamy z programów informacyjnych czy fotoreportaży wojennych, ale obrazy pytające, co nas z wojną łączy. Sprawią one, że od teraz wojny oglądane z dystansu nie będą wydawać się już tak odległe, a my, widzowie, przestaniemy być tylko chłodnymi obserwatorami, zaczniemy czuć.

Przyjrzymy się również, jak Susan Lipper, amerykańska artystka, opowiedziała historię małej miejscowości w Wirginii Zachodniej w USA: Grapevine. Choć jej obrazy wydają się mieścić w konwencjonalnej poetyce fotografii dokumentalnej, Lipper odeszła od tradycji, pozwalając swoim modelom na wcielanie się w role i kreowanie postaci, które mogły – ale nie musiały – być tożsame z nimi.

Zastanowimy się też nad pamięcią przestrzeni, tym, co mówią o nas samych ślady odnalezione przez Dianę Lelonek na terenie kamieniołomu Liban oraz byłego obozu koncentracyjnego Płaszów, po raz pierwszy prezentowane w MOCAK-u.

Czy statyczne obrazy tańca mogą nami – widzami – zawładnąć? Próba uchwycenia ekstazy ruchu, dźwięku, wysiłku i energii tańca może się wydawać czymś karkołomnym – zauważa MacDonald. Podkreśla jednocześnie, że fotografowanie i filmowanie tańca jest działaniem niezwykłym. Jak bardzo niezwykłym, przekonamy się, przyglądając się z bliska bohaterom wystawy My także tańczymy.

Spotkania mistrzowskie

Rok 2017 przynosi na festiwalu także kilka nowości. Oprócz części programu przygotowanej przez kuratorów specjalnie na festiwal, otworzyliśmy przestrzeń na pokazanie ważnych z naszej perspektywy wątków pojawiających się w rodzimej fotografii.

Ważną częścią festiwalu są wydarzenia towarzyszące. Szczególną uwagę warto zwrócić na cykl Spotkań mistrzowskich. Zaproszono na nie zarówno artystów prezentujących swoje wystawy w Programie Głównym, jak i specjalistów, którzy wzbogacą dyskusję wokół tematu festiwalu i opowiedzą o nowych tendencjach w świecie fotografii. Program wydarzeń uzupełniają premiery książek, warsztaty, prezentacje, projekcje filmów i oprowadzania kuratorskie.

Miesiąc Fotografii w Krakowie 2017 rusza 19 maja i potrwa do 18 czerwca.

 

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  Reklama
  Ostatnio dodane artykuły
  Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/ Film / Premiery
  Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
  Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
  Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
  Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/
  Wspólnie z krakowskim Kinem Pod Baranami zapraszamy na wakacyjną sesję "filmoznawczą". Wielkie filmy za małe pieniądze. Mamy dla Was podwójne...
  Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety! Bulwar(t) nad Zalewem Nowohuckim. Lato pod znakiem kultury i rekreacji
  Tagi