zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plFilmPremiery › Milczenie /Na co do kina?/

Milczenie /Na co do kina?/

[wszystkie zdjęcia: Gutek Film]

MILCZENIE

(Silence)

Reż. Martin Scorsese

W obsadzie: Liam Neeson, Andrew Garfield, Adam Driver, Yōsuke Kubozuka.

USA 2016, dystr. Gutek Film

[dramat historyczny]

 

Treść: Ekranizacja powieści Shusako Endo, której akcja rozgrywa się w I połowie XVII wieku. Dwóch portugalskich księży wyrusza do Japonii, aby odnaleźć zaginionego Jezuitę - Ferreirę. Miał on ponoć dopuścić się aktu apostazji i, mimo nasilenia prześladowań katolików, pozostać w Kraju Kwitnącej Wiśni. Bohaterowie na miejscu poznają szokującą prawdę.

Za: Blisko trzygodzinny fresk Martina Scorsese'a - być może najważniejszy i najbardziej osobisty z jego wszystkich filmów. Dotykający problematyki wiary z punktu widzenia osoby skonfrontowanej z obcą kulturą, ale też ludzkim cierpieniem. Prawdziwa podróż do jądra ciemności, gdzie obrazom prześladowań i religijnej ofiary, towarzyszą malarskie zdjęcia i rozmach inscenizacyjny. Wybitna rola Liama Neesona oraz dorównujący mu kroku Andrew Garfield i Adam Driver.

Przeciw: Z uwagi na długi czas trwania filmu i jego teologiczne wątki, seans wymagający określonego skupienia, ale też sporej dozy wyrozumiałości. To inny Scorsese niż "Chłopcy z ferajny" i "Wilk z Wall Street".

Na marginesie: Zachwycony powieścią Endo, Scorsese myślał o ekranizacji jeszcze pod koniec lat 80. Pierwszy zarys scenariusza powstał dekadę później. "Milczenie" miało być następnym filmem Scorsese'a po "Gangach Nowego Jorku". Reżyser nie mógł jednak znaleźć dofinansowania. Ostatecznie realizacja ruszyła dopiero w maju 2015 roku. Główną rolę miał zagrać Daniel Day-Lewis, ale na planie w ostatniej chwili zastąpił go Neeson. "Milczenie" jest najlepiej ocenianym od lat dziełem Scorsese'a. Znalazło się w pierwszej dziesiątce filmów roku u kilkunastu wiodących krytyków. Mimo tego, Scorsese może liczyć tylko na... jednego Oscara. Amerykańska Akademia Filmowa nominowała do nagrody jedynie zdjęcia autorstwa Rodrigo Prieto.

U nas: Ogląda się najnowszy, niemal trzygodzinny film Martina Scorsese, z rosnącą fascynacją, bo reżyser uważa za potrzebne zadawanie w dzisiejszym kinie istotnych pytań, tak dla osób wierzących, jak i tych, którzy nie identyfikują się z żadną religią, ale bliskie są im dyskusje teologiczne. W dzieciństwie Scorsese oglądał spektakularne, epickie kino religijne, jak "Szata", czy "Quo Vadis", ale marzył o filmach, w których tematy religijne i bohaterowie będą autentycznie bliżsi. Udało się zrealizować ten zamysł w "Ostatnim kuszeniu Chrystusa", podobnie dzieje się w "Milczeniu" - przeczytaj recenzję filmu.

 

 

Poznaj pozostałe premiery [kliknij po więcej]:

MOONLIGHT - Historia młodego czarnoskórego mężczyzny, dorastającego na przedmieściach Miami. Od dzieciństwa do wejścia w dorosłość. Bohater musi stawić czoła różnym życiowym wyzwaniom. Są one związane m.in. z narkotykowym uzależnieniem matki i własną orientacją homoseksualną.

POLANDJA - 24 godziny z życia kilkunastu mieszkańców Warszawy. Są wśród m.in. nich profesor, zawodowy żołnierz, pracownik korporacji i narkotykowy dealer.

LEKARSTWO NA ŻYCIE - Młody pracownik korporacji otrzymuje nietypowe zlecenie. Jego zadaniem jest zawiezienie szefa do tajemniczego ośrodka odnowy biologicznej w Alpach. Na miejscu bohater odkrywa mroczne sekrety, które ściągają na niego śmiertelne zagrożenie.

BYŁ SOBIE PIES - Szczeniak Bailey wychowuje się u boku młodego Ethana. Chłopak jest dla niego najbliższym przyjacielem i rodziną. Wraz z dorastaniem, drogi Bailey'a i Ethana zaczynają się rozchodzić. Czworonożny bohater zrobi jednak wszystko, aby być jak najbliżej przyjaciela. I wyratować go z opresji. A to dopiero pierwszy z czterech żywotów psa.

WŚCIEKŁY NICK - Turecka mafia zabija żonę niemieckiego policjanta. Córka nieboszczki w poszukiwaniu zemsty wyjeżdża do Stambułu. Tam zostaje schwytana przez gangsterów, działających na nielegalnym rynku transplantacji ludzkich organów. Ojciec porwanej rusza w pościg.

ZERWANY KŁOS - Film, które akcja toczy się w okresie I wojny światowej na tarnowskiej prowincji. Fabuła nawiązuje do losów błogosławionej Karoliny Kózkówny, która w wieku 16 lat poniosła męczeńską śmierć w imię wiary. Jej ojciec nie może pogodzić się z okrutnym losem. Tymczasem mieszkająca w okolicy Teresa skrywa osobistą traumę. Padła bowiem ofiarą gwałtu, którego miał dopuścić się kozak Sorokin z carskich wojsk.

ALPEJSKA PRZYGODA - Mały chłopiec marzy o odzyskaniu rodzinnej pamiątki - dzwonu Chalandamarza. Wyprawa wiąże się jednak z ekstremalnymi warunkami pogodowymi. W Alpach nadchodzi bowiem wyjątkowo mroźna zima. Jakby mało kłopotów, w znaki daje się bohaterowi nielubiany kolega ze szkoły. A piękna Seraina nie odwzajemnia zainteresowania.

UWAGA! Spectator wprowadza na ekrany wybranych kin dokument "Ostatnie tango" opowiadający historię jednej z najbardziej legendarnych tanecznych par - Maríi Nieves Regi i Juana Carlos Copes.

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Reżyser Martin Scorsese ma na koncie wiele wspaniałych filmów, jednak tematyka jego najnowszego dzieła do mnie nie przemawia. Raczej podziękuję za film pt. "Milczenie".

  • Jaki jest przepis na doskonały film? Oczywiście Martin Scorsese w roli reżysera! Jak zawsze wywiązał się ze swojego zadania znakomicie. ,,Milczenie'' bardzo mnie poruszyło, mimo iż film nie należy do najkrótszych, nie wiem nawet kiedy godziny te minęły. Polecam!

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Letnie Tanie Kinobranie - Młode życie /konkurs/ Film / Aktualności
Lato w pełni, a 11. Letnie Tanie Kinobranie jest już na półmetku. Mamy dla Was podwójne zaproszenie na jeden z seansów.
Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/ Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety!
Tagi