zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plLiteraturaRecenzje › 'Mój ojciec Pablo Escobar': Dobry ojciec czy bezwzględny kryminalista? /recenzja książki/

'Mój ojciec Pablo Escobar': Dobry ojciec czy bezwzględny kryminalista? /recenzja książki/

 fot. Wydawnictwo Zysk i S-ka

Pablo Escobar to postać o bardzo niejednolitym charakterze. Z jednej strony był znany jako najbardziej bezwzględny baron narkotykowy na terenie Kolumbii, lecz z drugiej był także kochającym mężem i ojcem.

Miał niezwykle nietypową osobowość, która stanowiła najczęstsze źródło wszelkich problemów, jednak nie każdy zdaje sobie z tego sprawę. Powstało wiele dzieł, które starają się jak najdokładniej przedstawić osobę Pablo Escobara, ale ich twórcy w większości przypadków nigdy nie należeli do bliskiego otoczenia handlarza kokainy. Inaczej jest w przypadku książki „Mój ojciec Pablo Escobar”, która wyszła spod pióra Juana Pabla Escobara, syna „Króla Kokainy”. Kto lepiej potrafi opowiedzieć o tym, jaka była prawda, jak nie człowiek, którego wychowywał słynny Pablo Escobar?

Juan Pablo Escobar jest jednym z dwójki rodzonych dzieci kolumbijskiego barona narkotykowego. Jak sam pisze już we wstępie książki, długo odkładał ostateczną decyzję o jej stworzeniu. Doskonale wie o tym, że jego ojciec to postać bardzo kontrowersyjna, a ilość niestworzonych historii na jego temat jest ogromna. Dzieło o tytule „Mój ojciec Pablo Escobar” nie jest próbą wytłumaczenia czynów handlarza kokainy, ale zbiorem rzetelnie zgromadzonych faktów, rodzinnych tajemnic i (wbrew pozorom) obiektywnych opinii.

Juan Pablo Escobar kochał swojego ojca, nigdy nie narzekał na sposób, w jaki został wychowany oraz status swojego życia, ale nie akceptował jego decyzji biznesowych, a nawet próbował powstrzymać kilka aktów niepotrzebnego okrucieństwa z jego strony. Książka zawiera dużą ilość wspomnień rodzinnych, które często kompletnie nie są związane z kokainowym imperium, ponieważ Pablo Escobar starał się oddzielać losy swoich bliskich od prowadzonej działalności przestępczej. Jednak ten temat nie jest pominięty, a wręcz przeciwnie – rozwinięty o dodatkowe ciekawostki lub rozwiązania niewyjaśnionych dotąd kwestii.

Styl pisarski jest prosty, podczas lektury czytelnik czuje się tak, jakby siedział twarzą w twarz z autorem, który opowiada mu pewną interesującą historię. W dziele brak górnolotnego języka, długich, złożonych zdań czy koloryzowania faktów na potrzeby książki. Juan Pablo Escobar po prostu przekazał to, co chciał przekazać i co według niego wymagało sprostowania lub kompletnego wytłumaczenia. Zdecydowanie można zaliczyć to do zalet owej publikacji, ponieważ dzięki temu czyta się ją szybko, przyjemnie i z rosnącym zaciekawieniem. Poza tym zawiera ona kilkadziesiąt zdjęć z rodzinnego albumu, przedstawiających życie osobiste życie narkotykowego barona, których ciężko szukać w ogólnie dostępnych źródłach.

Niestety, nie obeszło się także bez niedociągnięć. Dla osób, które nie znają szczegółów z życia Pablo Escobara, fakty przedstawione w książce mogą często mieszać się ze sobą. Historia jest nieliniowa, autor wielokrotnie przenosi się w czasie, co niekoniecznie może logicznie połączyć się w głowie czytelnika. Odbiorca z pewnością potrzebuje chwili, by w odpowiedni sposób ułożyć sobie miejsca, postacie oraz wydarzenia. Jednak gdy już mu się to uda, całość historii nabiera odpowiedniego tempa.

Trzeba zgodzić się z tym, że książka rzuca nieco inne światło na charakter Pablo Escobara. Autor oczywiście nie sugeruje żadnej opinii, którą powinniśmy przyjąć po jej przeczytaniu, ponieważ sami jesteśmy w stanie zrozumieć lub przynajmniej przyjąć do widomości dwojakie postępowania handlarza kokainy. Juan Pablo Escobar stara się odciąć od historii ojca, ale nie zapomina krzywd, które wyrządził innym, jak i wszystkiego dobrego, co uczynił w życiu swoich dzieci. Można śmiało stwierdzić, że z dniem, kiedy dzieło „Mój ojciec Pablo Escobar” zostało wydane, wypowiedziano ostateczne i najbardziej wiarygodne słowa dotyczące kolumbijskiego barona narkotykowego.

 

Książka "Mój ojciec Pablo Escobar" została ukazała się nakładem Wydawnictwa Zysk i S-ka.

 

Recenzja powstała w ramach programu praktyk w portalu kulturaonline.pl.

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Książka choć wielkim dziełem literackim z pewnością nie jest, to warto po nią sięgnąć , może pokazywać ciekawe i trudne relacje ojciec- syn, zważywszy na to kim był ów ojciec.

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Letnie Tanie Kinobranie - Młode życie /konkurs/ Film / Aktualności
Lato w pełni, a 11. Letnie Tanie Kinobranie jest już na półmetku. Mamy dla Was podwójne zaproszenie na jeden z seansów.
Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/ Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety!
Tagi