zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plFilmPremiery › Moonlight /Na co do kina?/

Moonlight /Na co do kina?/

[wszystkie zdjęcia: Solopan]

MOONLIGHT

Reż. Barry Jenkins

W obsadzie: Trevante Rhodes, André Holland, Janelle Monae, Naomie Harris.

USA 2016, dystr. Solopan

[dramat]

 

Treść: Historia młodego czarnoskórego mężczyzny, dorastającego na przedmieściach Miami. Od dzieciństwa do wejścia w dorosłość. Bohater musi stawić czoła różnym życiowym wyzwaniom. Są one związane m.in. z narkotykowym uzależnieniem matki i własną orientacją homoseksualną.

Za: Rewelacja afroamerykańskiego, off-owego kina. Spowiedź dziecięcia wieku z czarnego getta. Obejmujące sporą przestrzeń czasową studium postaci, która zmaga się z brutalną rzeczywistością i poszukuje własnej tożsamości. Wbrew tematyce, film nie tyle naturalistyczny, co poetycki i przepełniony melancholią. Z jednej strony - znakomite role naturszczyków oraz prawdziwość ukazywanych emocji, z drugiej - finezyjna "obróbka" obrazu przez reżysera Barry'ego Jenkinsa i operatora Jamesa Laxtona.

Przeciw: Ograniczenia wynikające z małego budżetu - bez szerokiej panoramy społecznej, którą cechowały się np. "Chłopaki z sąsiedztwa".

Na marginesie: Film jest pierwszą od 2008 roku fabułą w dorobku Barry'ego Jenkinsa. Reżysera, który zachwycił krytykę debiutancką komedią "Medicine for Melancholy", ale później zamilkł artystycznie. Realizację "Moonlight" zasugerowała mu jego producentka - Adele Romanski, zachwycona sztuką nieznanego dramaturga Tarella Alivna McCraney'a. Budżet filmu wyniósł tylko 5 milionów dolarów. W rolę uzależnionej od narkotyków matki głównego bohatera wcieliła się brytyjska aktorka Naomie Harris. Z powodu problemów z wizą, nakręciła wszystkie sceny w 3 dni. Akurat w okresie, gdy promowała za oceanem ostatnią odsłonę przygód Jamesa Bonda - "Spectre". Harris kreuje w nim postać czarnoskórej Moneypenny.    

U nas: O "Moonlight" nie bez racji mówi się jako najważniejszym od "Hej, skarbie" dziele afroamerykańskiej kinematografii. Film Barry'ego Jenkinsa pokazuje brutalną codzienność czarnoskórych bohaterów przez pryzmat silnie autorskiej wizji. To jedno z tych off-owych dzieł, które cechuje szczególny rozmach. W zakresie i ukazywanej perspektywy czasowej i technicznej obróbki materiału. Powstawaniu filmu towarzyszyła zarazem niezwykła determinacja twórcza -przeczytaj artykuł o filmie.

 

 

Poznaj pozostałe premiery [kliknij po więcej]:

MILCZENIE - Ekranizacja powieści Shusako Endo, której akcja rozgrywa się w I połowie XVII wieku. Dwóch portugalskich księży wyrusza do Japonii, aby odnaleźć zaginionego Jezuitę - Ferreirę. Miał on ponoć dopuścić się aktu apostazji i, mimo nasilenia prześladowań katolików, pozostać w Kraju Kwitnącej Wiśni. Bohaterowie na miejscu poznają szokującą prawdę.

POLANDJA - 24 godziny z życia kilkunastu mieszkańców Warszawy. Są wśród m.in. nich profesor, zawodowy żołnierz, pracownik korporacji i narkotykowy dealer.

LEKARSTWO NA ŻYCIE - Młody pracownik korporacji otrzymuje nietypowe zlecenie. Jego zadaniem jest zawiezienie szefa do tajemniczego ośrodka odnowy biologicznej w Alpach. Na miejscu bohater odkrywa mroczne sekrety, które ściągają na niego śmiertelne zagrożenie.

BYŁ SOBIE PIES - Szczeniak Bailey wychowuje się u boku młodego Ethana. Chłopak jest dla niego najbliższym przyjacielem i rodziną. Wraz z dorastaniem, drogi Bailey'a i Ethana zaczynają się rozchodzić. Czworonożny bohater zrobi jednak wszystko, aby być jak najbliżej przyjaciela. I wyratować go z opresji. A to dopiero pierwszy z czterech żywotów psa.

WŚCIEKŁY NICK - Turecka mafia zabija żonę niemieckiego policjanta. Córka nieboszczki w poszukiwaniu zemsty wyjeżdża do Stambułu. Tam zostaje schwytana przez gangsterów, działających na nielegalnym rynku transplantacji ludzkich organów. Ojciec porwanej rusza w pościg.

ZERWANY KŁOS - Film, które akcja toczy się w okresie I wojny światowej na tarnowskiej prowincji. Fabuła nawiązuje do losów błogosławionej Karoliny Kózkówny, która w wieku 16 lat poniosła męczeńską śmierć w imię wiary. Jej ojciec nie może pogodzić się z okrutnym losem. Tymczasem mieszkająca w okolicy Teresa skrywa osobistą traumę. Padła bowiem ofiarą gwałtu, którego miał dopuścić się kozak Sorokin z carskich wojsk.

ALPEJSKA PRZYGODA - Mały chłopiec marzy o odzyskaniu rodzinnej pamiątki - dzwonu Chalandamarza. Wyprawa wiąże się jednak z ekstremalnymi warunkami pogodowymi. W Alpach nadchodzi bowiem wyjątkowo mroźna zima. Jakby mało kłopotów, w znaki daje się bohaterowi nielubiany kolega ze szkoły. A piękna Seraina nie odwzajemnia zainteresowania.

UWAGA! Spectator wprowadza na ekrany wybranych kin dokument "Ostatnie tango" opowiadający historię jednej z najbardziej legendarnych tanecznych par - Maríi Nieves Regi i Juana Carlos Copes.

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Film wyreżyserowany przez Barry'ego Jenkinsa nie ucieka przed trudną tematyką i myślę, że jest to jego główny atut. Co do całości będzie można się wypowiedzieć po seansie, na który się wybieram.

  • "Moonlight" poszukujący film o miłości i odkrywaniu własnej tożsamości, nawet gdy okaże się ona nie do zaakceptowania w miejscu gdzie mieszkają i skąd pochodzą bohaterowie filmu.

  • Żałuję, że nie miałem jeszcze okazji zobaczyć ,,Moonlight''. O produkcji słyszałem wyłącznie pozytywne opinie. Na jego korzyść świadczą również otrzymane nagrody. Mam nadzieję, że film poruszy mnie tak samo jak miliony widzów na całym świecie.

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
V Festiwal Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara: Przestrzenie Muzyka / Aktualności
Kompozytor muzyki teatralnej i filmowej Jan Kanty Pawluśkiewicz, pianista i dyrygent Adam Sztaba oraz pianista, Dyrektor Polish Music Center...
Remigiusz Mróz – „Inwigilacja” /recenzja książki/
„Inwigilacja” to piąty tom historii o prawniczce Joannie Chyłce oraz aplikancie – Kordianie Oryńskim. Co spotkało ich tym...
'Sztuka w sztuce' w MOCAKU: Artyści kotra artyści /zdjęcia/
Od afirmatywnego dialogu z tradycją do jej krytycznej, jak i prześmiewczej negacji. Zobaczcie, co czeka was na wystawie, która konfrontuje...
Centrum Edukacji Filmowej: Pomóżmy dzieciom odnaleźć się w świecie cyfrowej rewolucji /wywiad/ ‘Wielka Sztuka w Nowym Formacie’ Kandinsky’ego: kolejna odsłona serii albumów /konkurs/
Tagi