zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plPlastykaArtykuły › Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie w Żarkach. Tradycja i nowoczesność.

Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie w Żarkach. Tradycja i nowoczesność.

Muzeum_Dawnych_Rzemiosl
 
Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie w Żarkach/ mat.pras.

Przyjeżdżając na Jurę Krakowsko- Częstochowską, koniecznie trzeba wybrać się do Żarek. To właśnie tu działa Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie. Muzeum mieści się w blisko stu letnim młynie elektrycznym. Obiekt został zaplanowany jako muzeum multimedialne  i interaktywne - w konwencji parku technologicznego. Wnętrza muzeum łączą tradycję z nowoczesnością, a ekspozycja jest tak skonstruowana, że pozwala odwiedzającym na dotykanie, sprawdzanie czy zaglądanie.

Podczas zwiedzania Muzeum w Starym Młynie odwiedzający odbywają niezwykłą podróż w czasie, podczas której poznają historię młynarstwa, piekarstwa, bednarstwa, kołodziejstwa oraz szewstwa. To właśnie tymi rzemiosłami od wieków mieszkańcy Żarek się trudzili. W części poświęconej młynarstwu odwiedzający mają do czynienia z oryginalnymi urządzeniami, które w tym młynie przed laty pracowały. Dzisiaj oczywiście są one odrestaurowane. Podczas zwiedzania stałej ekspozycji zwiedzający uczestniczą w drobnych czynnościach związanych z młynarstwem, między innymi samodzielnie mielą ziarno na mąkę. 

W sali rzemiosł prócz tego, że bednarz, kołodziej oraz szewc opowiadają o swoich zawodach to dodatkowo można spróbować swoich sił przy budowie beczki. Co wcale proste nie jest! Całość sali rzemiosł uzupełnia prezentacja losów miasteczka wzbogacona wątkami handlu. Każdy kolejny element ekspozycji to krok w głąb historii miasteczka- to tutaj zwiedzający poznają fascynujące opowieści o ludziach, przedmiotach czy miejscach. 

Od 1 stycznia 2017 roku Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie w Żarkach jest jednym z 42 obiektów należących do Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. 

Stary Młyn to wyjątkowe miejsce, gdzie dzieci i dorośli w niecodzienny sposób poznają jak wyglądało życie ich dziadków.

 
Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Już kiedyś pisaliście o tym Muzeum - mi osobiście bardzo się ono podoba. Jak tylko będę w okolicach to postaram się je odwiedzić, żeby móc zobaczyć je z bliska, na własne oczy :)

  • Tyle juz mozna bylo przeczytac o propozycjach oferowanych przez Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie w Żarkach,ze mam wielka ochote odwiedzic to miejsce.Moze przy okazji ktorejs z podrozy po Polsce,bedzie ku temu okazja?

  • Przy okazji wojazy po Polsce warto odwiedzac muzea,czy kulturalne placowki,ktore w powszechnej swiadomosci nie sa zbytnio rozpoznawalne.Prowadzacy je pasjonaci,czesto moga bardzo zaskoczyc odwiedzajace je osoby.

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Letnie Tanie Kinobranie - Młode życie /konkurs/ Film / Aktualności
Lato w pełni, a 11. Letnie Tanie Kinobranie jest już na półmetku. Mamy dla Was podwójne zaproszenie na jeden z seansów.
Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/ Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety!
Tagi