zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plMuzykaRecenzje › Muzyka z 'Cyrano' już na płycie

Muzyka z 'Cyrano' już na płycie

wyd. Agencja Muzyczna Polskiego Radia


Na świecie "Cyrano de Bergerac" Edmonda Rostanda jest wystawiany częściej niż jakakolwiek komedia Moliera. W Polsce doczekał się zaledwie 20 inscenizacji. W tym jednej bardzo udanej w Teatrze Muzycznym w Łodzi.

Scalenie talentów

"Cyrano" to spektakl inspirowany pomysłami muzycznymi i literackimi amerykańskiego kompozytora musicali Stephena Sondheima, który sam o sobie mówił, że nie tworzy wodewili, lecz właściwie "teatr muzyczny". W Łodzi za "Cyrano" zabrało się dwóch pasjonatów tego gatunku  - Jacek Bończyk (aktor, piosenkarz, reżyser i scenarzysta) oraz Krzysztof Herdzin (kompozytor, dyrygent, aranżer i pianista). Z tego scalenia powstał oryginalny, stylowy i wyrafinowany musical kostiumowy, nawiązujący do teatru dramatycznego.  W warstwie muzycznej wykorzystano pełną orkiestrę symfoniczną, w stylistyce neoklasycznej bez gitar, keyboardów czy perkusji. Opera przeplata się tu z muzyką filmową i harmoniami jazzowymi. W głównych rolach wystąpili znakomici: Agnieszka Przekupień jako Roksana i Paweł Erdman jako Cyrano de Bergerac. Akompaniuje orkiestra i chór Teatru Muzycznego z Łodzi pod batutą kompozytora.

Muzyczne smaki i smaczki

Krzysztof Herdzin udowodnił, że mistrzowsko opanował sztukę orkiestracji; używając różnorodnych środków instrumentacyjnych, "smaczków" - to wtrąceń fagotu, to harfy -  osiąga nieziemskie efekty. Zaproponował pierwszorzędną muzykę ilustracyjną, która  chwyta widza za gardło, by całkowicie go zdominować i bezgranicznie zaangażować w to, co się dzieje na scenie. W musicalu czasem prostota i sprawdzone rozwiązania potrafią zwyciężyć z aranżacyjnym wyrafinowaniem. Krótko mówiąc – czasami mniej znaczy więcej.

Kreacje wokalne

Paweł Erdman (tytułowy Cyrano) stworzył  kreację stylową, trafną i dobrze rozwiniętą w każdym elemencie - zarówno od strony aktorskiej, jak i wokalnej. Wielka szkoda, że powierzono tak niewiele fragmentów do zaśpiewania Agnieszce Przekupień (Roksana). Aktorka ma naprawdę fenomenalny głos, piękne prowadzenie dźwięku, emocjonalną interpretację. Dla takiej wokalistki powinno chcieć się komponować.

 

 
 

Drugi plan również nie odstaje od głównych bohaterów. Scenę przejmuje Piotr Kowalczyk jako Pasztet – np. w duecie z Cyranem „O wpływie piękna na życie”. Świetną i złożoną rolę, idealnie akcentując różne stadia swojej postaci: od wyniosłości i pyszałkowatości po przemianę w bohatera i oczyszczonego ze złości starca stworzył Marcin Ciechowicz jako Hrabia de Guiche. Słyszymy go choćby w „Spadłem z księżyca wprost do Paryża”, które wykonuje z tytułowym bohaterem. Dużo emocji i zadziorności wkłada w występ, między innymi w utworze „To nie mnie ona kocha”, Przemysław Niedzielski w roli Christiana de Neuvillette’a.

 

 
 

Polska prapremiera spektaklu w Teatrze Muzycznym w Łodzi odbyła się w grudniu 2015 roku. Płyta ukazała się płyta ukazała się w lutym 2017 roku w wydawnictwie Polskiego Radia.

Artykuł powstał w ramach programu praktyk w Kulturaonline.pl


Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Myślę, że płytę warto kupić dopiero po obejrzeniu samego musicalu, bo inaczej wszystko oderwane jest od kontekstu i poszczególne utwory nic nie znaczą, nie ma się przed oczami konkretnych obrazów.

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Letnie Tanie Kinobranie - Młode życie /konkurs/ Film / Aktualności
Lato w pełni, a 11. Letnie Tanie Kinobranie jest już na półmetku. Mamy dla Was podwójne zaproszenie na jeden z seansów.
Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/ Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety!
Tagi