zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plFilmPremiery › Na co do kina? Dalida, American Honey i Ghost in the Shell

Na co do kina? Dalida, American Honey i Ghost in the Shell


Czego nie przegapić, a co sobie raczej darować? Sprawdzamy kinowe premiery tygodnia.

 

TO BĘDZIE HIT!


"DALIDA" nie jest być może filmem na miarę legendy, o której opowiada. Nie da się jednak ukryć, iż słynnej piosenkarce dawno już "należała się" fabularna biografia. Od pierwszych występów w paryskiej Olimpii do tragicznej śmierci życie Dalidy przypomina gotowy scenariusz filmowy. Francuska reżyserka Lisa Azuelos odtwarza kolejne etapy kariery bohaterki. Mimo telegraficznej skrótowości i pewnych nadużyć faktograficznych, całość spełnia swoje zadanie. Przypomina o pierwszej w pełni multi-kulturowej gwieździe muzyki pop. Pięknej, utalentowanej, nieszczęśliwej. A włoska modelka Sveva Alviti całkiem nieźle radzi sobie w tytułowej roli. Biorąc pod uwagę sentyment polskich fanów do Dalidy, ten film nie przejdzie nad Wisłą bez echa.

Dystrybutor: Best Film.

 

 

NIE PRZEGAP!"AMERICAN HONEY" to kobiece kino drogi o dojrzewaniu, kontestacji i, rzecz jasna, Ameryce. Ameryce, którą brytyjska reżyserka Andrea Arnold portretuje z zaskakującą wnikliwością. Zachwyt krytyków nie jest przypadkowy. Trawający ponad 2 i pół godziny film to dzieło o epickim rozmachu, ale też kameralnej skali - skupione na studium postaci. Na pierwszym planie jest (odtwarzana fenomenalnie przez Sashę Lane) Star, na drugim m.in. fanka "Gwiezdnych wojen" - Pagan. Kto pamięta "Fish Tank", wie, że Arnold posiada wyczucie co do ścieżki dźwiękowej. Nie inaczej jest w "American Honey", gdzie muzyka kongenialnie komentuje filmową akcję.

Dystrybutor: Gutek Film.

 

 

 

"ŚWIT" to łotewski kandydat do Oscara. Nakręcony w surowej, czarno- białej poetyce, która doskonale pasuje do historycznych realiów. Tłem wydarzeń jest tutaj sowiecki kołhoz, a głównym bohaterem 10-letni pionier poddany komunistycznemu praniu mózgu. Reżyserka Laila Pakalnina kreuje paranoiczną atmosferę kojarzącą się nieco z pamiętnymi "Dreszczami" Marczewskiego. Ozdobą filmu jest przejmująca rola Wiktora Zborowskiego jako biorącego odwet, "zdradzonego" ojca bohatera.

Dystrybutor: Staron Film

 

 

 

POD ROZWAGĘ

 

"GHOST IN THE SHELL" to świętokradztwo, ale popełnione z wizualną brawurą. Kultowa japońska animacja na bazie nie mniej kultowej mangi, po hollywoodzkim liftingu wygląda oszałamiająco. Komputerowe efekty specjalne kreują naprawdę kompleksową, zwłaszcza przy seansie 3D, wizję przyszłości. Szkoda tylko, że reżyser Rupert Sanders nie zadbał o większe odwzorowanie tematyki filozoficznej, która cechuje oryginał. Braki w tym zakresie, na szczęście tuszuje przekonująca Scarlett Johansson - tu grająca bardziej w stylu "Under the Skin" niż "Lucy".

Dystrybutor: UIP.

 

 

 

 

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Film "Dalida" przepiękny, ale smutny. Sveva Alviti wspaniała w roli Dalidy. W filmie największe przeboje Dalidy od "Bambino" do dyskotekowych, które z olbrzymią przyjemnościa się słucha. Dziwi mnie zbyt mała frekwencja w kinie, bo film wart obejrzenia.

  • Oprócz Ghost in the Shell dużo dobrych jakościowo premier filmowych. Ciekawie zapowiada się łotewski kandydat do Oscara "ŚWIT" oraz świetne kino drogi czyli "AMERICAN HONEY".

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Big Book Festival już za miesiąc. Usiądź przy Okrągłym Stole i obejrzyj mecz o bibliotekę Literatura / Aktualności
Opuszczony kompleks szkół w centrum Warszawy jako czytelnicza akademia. Jeden z najmłodszych i najszybciej rozwijających się festiwali...
Włosy The Beatles zlicytowane!
10 tys. euro. Tyle zapłacono za włosy czterech Beatlesów, ścięte w roku... 1964! Kosmyki którego z muzyków okazały się najcenniejsze?
Międzygalaktyczny Zlot Superbohaterów przenosi się do Katowic
Weź bądź w Katowicach! Dziwnie Fajne wydarzenie po raz pierwszy w stolicy Górnego Śląska. To aż trzy dni koncertów, warsztatów i akcji w...
Luis Nubiola w Nosalowym Dworze. Wygraj bilety! 'Z biegiem lat, z biegiem dni [gdzie jest Pepi]' w Teatrze Słowackiego: Prawdziwych cyganerii już nie ma /recenzja spektaklu/
Tagi