zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plTeatrPremiery › Na co do teatru w Warszawie? Sonata widm, Misery, Komeda, Psie serce

Na co do teatru w Warszawie? Sonata widm, Misery, Komeda, Psie serce


Sprawdzamy styczniowe premiery w warszawskich teatrach, m.in. adaptację powieści Stephena Kinga "Misery" oraz spektakle o Krzysztofie Komedzie i Jacku Kuroniu.

 

 

5 stycznia w Teatrze Komedia europejska prapremiera broadwayowskiego hitu, wspaniałego musicalu z 2013 roku - „Pierwsza randka”. Aaron i Casey spotykają się na tytułowej pierwszej randce i staje się jasne, że zupełnie do siebie nie pasują, każde z nich oczekiwało kogoś innego, a dodatkowo przyprowadzili ze sobą mnóstwo osób. Nie zabraknie matki, babci, najlepszej przyjaciółki, histerycznego przyjaciela, zakręconego kumpla, terapeuty, ojca, ex narzeczonej, żydowskiego chóru, zakochanego kelnera i byłych chłopaków. A to jeszcze wcale nie wszyscy… I każdy będzie miał dla Casey i Aarona świetne rady i przestrogi. 

Czy katastrofa jest nieuchronna, czy też może wydarzy się coś niezwykłego zanim kelner ostatecznie poda rachunek? I kto go zapłaci w restauracji i w życiu? Reżyseria Tomasz Dutkiewicz, na scenie zobaczymy Jolantę Fraszyńską, Roberta Rozmusa, Julię Kamińską, Artura Chamskiego, Martę Florek, Mikołaja Krawczyka i samego reżysera, Tomasza Dutkiewicza.


 

 

Na 9 stycznia Teatr Kwadrat planuje premierę przedstawienia "Misery” na podstawie powieści Stevena Kinga. Autor poczytnych romansów Paul Sheldon traci kontrolę nad autem w czasie śnieżycy. Rozbity samochód i nieprzytomnego pisarza odnajduje przypadkiem mieszkająca w pobliżu zawodowa pielęgniarka – Annie Wilkes. Wybawczyni okazuje się być wielką fanką Paula i jego twórczości. Annie opiekuje się swoim idolem z wielkim zapałem, ale jego powrót do zdrowia nie jest jej prawdziwą intencją... samotna kobieta chce, żeby Paul został w jej domu na zawsze. I zrobi wszystko – dosłownie – aby ten cel osiągnąć.

Reżyseria Robert Gliński, występują: Ewa Wencel, Piotr Polk i Marcin Piętowski.

 

 

 

13 stycznia w Teatrze IMKA odbędzie się premiera spektaklu "Komeda” poświęconego wybitnemu polskiemu kompozytorowi Krzysztofowi Komedzie Trzcińskiemu jest to próbą przyjrzenia się krótkiemu, aczkolwiek intensywnemu życiu muzyka – przedwcześnie zakończonemu przez niespodziewaną i absurdalną wręcz śmierć. Osią dramaturgiczną sztuki są spotkania Komedy z wybitnymi osobowościami jego epoki (Romanem Polańskim, Markiem Hłasko, Januszem Morgensternem, Jerzym Skolimowskim), które okazały się kluczowe dla jego losów. Jednak historia Komedy to nie tylko jazzowa widokówka z artystycznego świata.

Figura artysty – zmarłego na emigracji – pozwala spojrzeć z dzisiejszej perspektywy na zmiany, jakie zachodzą w polskiej kulturze i w sferze wolności wypowiedzi artystycznej. Na scenie wystąpią aktorzy Teatru IMKA i Teatru Nowego z Łodzi;  Monika Buchowiec, Delfina Wilkońska, Iwona Bielska, Michał Bieliński, Mateusz Janicki, Adam Kupaj, Tomasz Karolak, Paweł Dobrowolski (instrumenty perkusyjne).

 

 

14 stycznia w Klubie Garnizonowym odbędzie się druga w tym sezonie premiera Teatru Żydowskiego - "Szabasowa dziewczyna” w reżyserii Marcina Sławińskiego. Zakochany mężczyzna boi się ponownego związku. Zakochana w nim dziewczyna pragnie go, ale jest katoliczką, a on jest Żydem. Dramat? Nie. Raczej urocza, zabawna komedia romantyczna.

Autorem sztuki jest amerykański dramaturg Daniel Simon, o którym jego uczeń Woody Allen powiedział: To, co wiem o komedii, nauczyłem się od Daniela. Na warszawskiej scenie zobaczymy Piotra Chomika, Sylwię Najah, Henryka Rajfera, Dawida Szurmieja, Wojciecha Wilińskiego, Macieja Winklera, Ernestynę Winnicką i gościnnie Marka Ślosarskiego.

 

 

20 stycznia Teatr Rampa przygotowuje premierę spektaklu "Cafe Sax”. To niezwykłe przedstawienie będzie złożone z 22 piosenek z tekstami Agnieszki Osieckiej. Wiele z nich dzięki ogólnopolskim festiwalom i mass mediom stało się słynnymi i lubianymi przebojami. Usłyszymy więc takie hity jak „Małgośka”, „Niech żyje bal”, „Wielka woda”, „Okularnicy” „Czy te oczy mogą kłamać?”, które stworzyły historię polskiej muzyki rozrywkowej, jak i mniej znane piękne, nostalgiczne songi. Śpiewający je bohaterowie tworzą unikalne zwierciadło życia, w którym przeglądać się będą  widzowie. 

Scenariusz i reżyseria Cezary Domagała, obsada aktorska: Katarzyna Kozak, Michalina Brudnowska, Małgorzata Duda-Kozera, Dorota Osińska, Julian Mere, Mieczysław Morański, Robert Kowalski i Piotr Furman.

 

 

W Nowym Teatrze przy Madalińskiego 20 stycznia premiera spektaklu "Sonata widm” w reżyserii „teatralnego anarchisty”, jednego z najbardziej interesujących europejskich reżyserów Markusa Öhrna. Realizuje swoją własną poetykę teatralną wywiedzioną ze sztuki wideo. Po raz pierwszy sięgnie po tekst dramatyczny, wybór padł na utwór swojego rodaka Augusta Strindberga.

Na potrzeby spektaklu powstał nowy przekład "Sonaty widm". Autorką jest Anna Topczewska. Obsada: Ewa Dałkowska, Bartosz Gelner, Helena Gąsiejewska, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Wojciech Kalarus, Marek Kalita, Maria Łozińska, Joanna Niemirska, Jakob Öhrman, Piotr Polak, Jacek Poniedziałek, Magdalena Popławska

 

 

20 stycznia w Teatrze Kamienica Emilian Kamiński reżyseruje kolejną repertuarową niespodziankę - "SPA, czyli Salon Ponętnych Alternatyw”. Nie każdy kierownik hotelu ma okazję gościć tajemniczego PREZESA, czyli Szefa wszystkich Szefów, od którego zależy być albo nie być hotelu, którym kieruje. Taka szansa trafia się Hubertowi, kierownikowi hotelu w Zakopanem, który od miesięcy przygotowuje się na tę jakże ważną wizytę. 

Splot niefortunnych zdarzeń i góralska gwara sprawiają, że najwyższy rangą dostojnik trafia do pokoju, w którym nic nie wygląda tak, jak powinno. Mimo że widok z okna jest na Giewont, uwagę PREZESA przykuwa coś zupełnie innego. Nie wszystko jednak jest stracone, ponieważ PREZES pożyteczne połączył z przyjemnym i zaprosił do hotelu kochankę, nie mając pojęcia o tym, że żony też czasem robią niespodzianki. Obsada: Paulina Holtz, Joanna Opozda, Anna Powierza, Arkadiusz Janiczek, Piotr Ligienza, Jacek Rozenek, Piotr Skarga.

 

 

21 stycznia w Teatrze Współczesnym przy Mokotowskiej premiera adaptacji opowiadania Michaiła Bułhakowa "Psie serce” w reżyserii Macieja Englerta. Zima 1925 roku w Moskwie. Świat kończącego się okresu NEP (Nowej Ekonomicznej Polityki) w państwie radzieckim, w dobie nadchodzącego stalinizmu, widziany oczami bezdomnego psa. Profesor Preobrażeński, luminarz nauki radzieckiej i europejskiej, prowadzi eksperymenty naukowe w poszukiwaniu sposobów odmładzania ludzkiego organizmu. Pies zostaje poddany eksperymentalnemu przeszczepowi, który przynosi nieoczekiwane skutki. 

Na scenie wystąpią m.in.: Joanna Jeżewska, Barbara Wypych, Piotr Bajor, Leon Charewicz, Mateusz Grydlik, Remigiusz Jankowski, Borys Szyc, Krzysztof Wakuliński i Rafał Zawierucha.

 

 

W Teatrze Powszechnym, dyrektor Paweł Łysak reżyseruje spektakl "Kuroń. Pasja według św. Jacka”. Premierę zaplanowano na 21 stycznia.  Jacek Kuroń to legenda opozycji, dysydent, lewicowy polityk, działacz społeczny, współtwórca polskiej transformacji, ale też postać niesłusznie zapomniana we współczesnej debacie publicznej. Najnowsza sztuka Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk ukazuje wydarzenia z jego życia zatopione – dosłownie i w przenośni – w okrutnym, czasem zabawnym świecie nieistniejącej powieści Pasja wg św. Jacka. Fakty, mity i wspomnienia dotyczące tytułowego bohatera zestawione są tu z pytaniem, jak bardzo manipulujemy dziś słowami i sposobem opowiadania o naszej wspólnej (także całkiem niedawnej) historii.

Opowieść o Jacku Kuroniu nie rości sobie praw do przedstawienia biografii. Jest raczej próbą zmierzenia się z jego legendą i spuścizną; okazją do postawienia pytań o funkcjonowanie jego ideałów w dzisiejszym życiu społecznym i o cenę, jaką zapłacił, walcząc o ich zachowanie. Obsada: Aleksandra Bożek, Ewa Skibińska, Grzegorz Artman, Grzegorz Falkowski, Michał Jarmicki, Julian Świeżewski i Kazimierz Wysota.

 

 

"Sługa dwóch panów” w reżyserii Tadeusza Bradeckiego to kolejna nowa propozycja w repertuarze warszawskiego Teatru Dramatycznego. Commedia dell’arte w mistrzowskim wydaniu Carla Goldoniego. Motorem napędzającym intrygę jest Arlekin, który służąc dwóm panom jednocześnie miesza polecenia, zdradza sprawy wymagające dyskrecji i komplikuje bieg zdarzeń.  Mamy tu wszystko, co najlepsze: tempo jak w rollercoasterze, wyraziste gesty, taniec, śpiew, skąpego Pantalone przemądrzałego Dottore i romantycznych kochanków.

Obsada: Krzysztof Szczepaniak, Mariusz Wojciechowski, Kinga Suchan, Andrzej Blumenfeld, Mateusz Weber, Agata Góral, Waldemar Barwiński, Łukasz Wójcik, Anna Szymańczyk, Tomasz Budyta, Maciej Wyczański, Piotr Bulcewicz. Premiera już 27 stycznia.


 


"Berlin Alexanderplatz” to spektakl, który od 27 stycznia znajdzie się w repertuarze Teatr Studio. Adaptacja jednej z najgłośniejszych niemieckich powieści. Alfredowi Döblinowi udało się stworzyć wyjątkowy portret międzywojennych Niemiec, portret niepokojąco dziś aktualny. W opisywanym przez Döblina Berlinie lat 20. XX wieku, bardzo często odkrywamy nasz współczesny świat. Dzięki swojej unikalnej formie Berlin Alexanderplatz od lat fascynuje twórców teatralnych i filmowych. Na jego podstawie powstał m.in. świetny serial w reżyserii Rainera Wernera Fassbindera i głośny spektakl w reżyserii Franka Castorfa.

W Polsce z powieścią Döblina nie zmierzył się dotychczas nikt, a spektakl Natalii Korczakowskiej będzie jej pierwszą realizacją. Występują: Marcin Bosak, Stanisław Brudny, Dorota Landowska, Tomasz Nosiński, Anna Paruszyńska, Marcin Pempuś, Bartosz Porczyk, Andrzej Szeremeta, Katarzyna Warnke, Robert Wasiewicz, Ewelina Żak, Krzysztof Zarzecki i gościnnie Halina Rasiakówna oraz Tomasz Wygoda.

 

W tym roku przypada 104.rocznica powstania Teatru Polskiego w Warszawie. Z tej okazji 29 stycznia odbędzie się premiera trzech sztuk Sławomira Mrożka („3xMrożek”). W latach osiemdziesiątych Polski nazywany był „domem Mrożka”. Pisarz wszystkie powstające wówczas sztuki, poza zakazanym przez cenzurę "Alfą", przekazywał do prapremierowej realizacji dyrektorowi Teatru Polskiego, Kazimierzowi Dejmkowi: 

Ostatni raz zaszczycił nas swoją obecnością na jubileuszu 100-lecia naszej sceny. Chcąc uczcić pamięć tego znakomitego dramatopisarza i prozaika, przypominamy trzy jednoaktówki Mrożka, które na stałe wzbogacą nasz repertuar. 

Jerzy Schejbal, Szymon Kuśmider i Piotr Cyrwus zaproponują swoje interpretacje „Karola”, „Na pełnym morzu” i „Zabawy”.  W obsadzie: Adam Biedrzycki, Jacek Fedorowicz, Krzysztof Kwiatkowski,Tomasz Brzostek, Wojciech Czerwiński, Paweł Krucz, Dominik Łoś, Tomasz Błasiak, Andrzej Mastalerz, Maksymilian Rogacki.

 

 

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Widac,ze nie tylko Hollywood doskonale wie,ze na powiesciach i opowiadaniach Stephena (nie Stevena!) Kinga mozna dobrze zarobic. Oby inscenizacja "Misery" na deskach Teatru Kwadrat nie rozczarowala milosnikow tworczosci tego autora.

    • Może nie jest to wielka pomyłka, ale dla fanów mistrza grozy taki błąd od razu rzuca się w oczy.

  • Jako zagorzały miłośnik literatury tworzonej przez Stephena Kinga zaciekawił mnie spektakl na podstawie jego powieści pt. "Misery". Bardzo chciałbym obejrzeć to przedstawienie.

  • Skoro "Pierwsza randka" okazala sie hitem na Broadway'u,to przedstawienia ma duzy potencjal.Oby nie zostal zmarnowany. Podobnie zreszta jak teatralna adaptacja powiesci Stephena Kinga. Duzy potencjal frekwencyjny ma tez "Cafe Sax” .

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/ Film / Premiery
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/
Wspólnie z krakowskim Kinem Pod Baranami zapraszamy na wakacyjną sesję "filmoznawczą". Wielkie filmy za małe pieniądze. Mamy dla Was podwójne...
Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety! Bulwar(t) nad Zalewem Nowohuckim. Lato pod znakiem kultury i rekreacji
Tagi