zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plTeatrPremiery › Na co do teatru? - Warszawa: Osama bohater, Słoneczna linia, Goplana

Na co do teatru? - Warszawa: Osama bohater, Słoneczna linia, Goplana

Na deskach warszawskich teatrów komedie, dramaty i spektakle muzyczne. Sprawdzamy październikowe premiery.

 

5 października w Teatrze Collegium Nobilium pokaz spektaklu dyplomowego studentów Wydziału Aktorstwa - „Osama bohater” w przekładzie i reżyserii Jacka Poniedziałka. Dennis Kelly stworzył opowieść o strachu i ignorancji oraz o tym, że perwersje i prywatne urazy przedstawicieli zmarginalizowanych , żyjących w ubóstwie najniższych warstw społecznych Anglii mogą zaowocować terrorem zrozumiałym tylko dla kogoś, kto podkłada bomby.

 fot. mat.prasowe

Dzieło można odczytywać jako komentarz na temat polityki strachu, uprzedzeń klasowych, społecznej paranoi oraz obsesji mediów na punkcie terroryzmu, której owocem jest zobojętnienie wynikające z „przegadania”. Na scenie wystąpią Filip Krupa, Jakub Hojda, Izabela Zwierzyńska, Erika Karkuszewska/ Lidia Pronobis i Mateusz Kmiecik.


W Teatrze Soho 8 października premiera "Księżycowego chłopca” na podstawie powieści "Pierrot mon ami” Raymonda Queneau w reżyserii Igora Gorzkowskiego. Przedstawienie jest koprodukcją Studia Teatralnego Koło i Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, gdzie 30 września odbędzie się pierwsza premiera spektaklu. Płonie ulica Łez. Najprawdopodobniej ktoś podłożył ogień pod lunapark, prowadzony na obrzeżach Paryża przez dyrektora Pradoneta i jego nieślubną żonę Leonie. Detektywistyczne śledztwo obfituje w sensacyjne tropy, mające swe źródło w przeszłości właścicieli i pracowników parku rozrywki. Jednak pomimo licznych poszlak i motywów kryminalna zagadka może pozostać bez rozwiązania. Wśród magicznych sztuczek i figli trudno trafić na właściwy ślad i przejrzeć cyrkową iluzję.

 fot. mat.prasowe

Najbliżej rozwikłania sensacyjnej zagadki jest Pierrot, pomocnik fakira a później tresera zwierząt. Dziwnym trafem ten niepozorny mężczyzna za każdym razem wpada w sam środek wydarzeń. Czy księżycowy chłopiec odkryje tajemnicę spalonego lunaparku? Na scenie zobaczymy Andrzeja Mastalerza, Przemysława Bluszcza/Wiktora Korzeniewskiego, Annę Srokę-Hryń, Weronikę Humaj, Bartłomieja Bobrowskiego, Bartosza Mazura, Sebastiana Perdka oraz Grzegorza Gieraka.


W Teatrze Komedia 9 października pierwsza premiera tego sezonu - "Hotel Westminster” w reżyserii Jerzego Bończaka. To klasyczna farsa w gwiazdorskiej obsadzie – Katarzyna Ankudowicz, Jan Jankowski, Magdalena Wójcik, Tadeusz Chudecki, Jerzy Bończak, Andrzej Deskur, Magdalena Margulewicz, Mateusz Banasiuk, Bogdan Kierejsza i Grażyna Wolszczak. Ray Cooney, autor sztuki, jest uważany za mistrza swojego gatunku, znany przede wszystkim z takich dzieł jak "Mayday”, "Okno na parlament” czy "Nie teraz kochanie”.

 fot. mat.prasowe

"Hotel Westminster” to farsa w pełnym tego słowa znaczeniu, gdzie proste z pozoru wydarzenie, przeradza się w surrealistycznie nieprawdopodobny ciąg wydarzeń znacząco wykraczających poza codzienny standard zdrowego rozsądku. W wytwornym londyńskim hotelu spotykamy przystojnego posła i wiceministra partii rządzącej z posłanką partii opozycyjnej. Poseł pojawił się w hotelu ażeby spędzić upojne chwile ze swoją kochanką, a nie z posłanką partii opozycyjnej – tym bardziej, że jej poglądy natury etycznej bardzo odbiegają od standardów pana wiceministra. Zobaczymy jeszcze żonę posła, która nieoczekiwanie jest tam gdzie jej być nie powinno, wścibską recepcjonistkę i sprytną pokojówkę oraz mistrza wszelkich gaf i doraźnych katastrof – sekretarza pana ministra. Duża ilość śmiechu gwarantowana.


Teatr Polonia nie zwalnia tempa i po premierze "Zabawy” Izy Kuny, na 14 października szykuje kolejną nowość w repertuarze. To spektakl "Słoneczna linia w reżyserii Iwana Wyrypajewa. Na scenie rewelacyjny duet – Karolina Gruszka i Borys Szyc.

 fot. mat.prasowe

Nowa sztuka rosyjskiego reżysera ma być komedią, która pokazuje, w jaki sposób można osiągnąć pozytywny rezultat. Autor dotyka chyba najbardziej aktualnego tematu naszych czasów - budowania komunikacji między ludźmi. Jak wejść z drugim człowiekiem w prawdziwy, głęboki kontakt? Jak wysłuchać i być wysłuchanym? Jak wyjść z formalnych relacji i zacząć prawdziwie porozumiewać się z innymi? Jak się rozwijać i iść swoją drogą, wspólnie przezwyciężając sztampy życia rodzinnego? Wyrypajew w mistrzowsko napisanej komedii, z właściwym sobie poczuciem humoru i lekkością przeprowadza swoisty seans terapeutyczny.

 Zdjęcie z prób/fot. Kasia Chmura - Teatr Polonia

Fabuła dramatu opiera się na konflikcie pary małżeńskiej, która na oczach widza próbuje rozwiązać skomplikowane psychologiczne węzły, zastałe blokady i niewybaczone urazy, tak dobrze znane każdemu z nas. Tekst napisany z niezwykłą wirtuozerią. Błyskotliwy humor, świetnie skonstruowane dialogi, porywający rytm.  


15 października to data nowej premiery w Teatrze Współczesnym - “Lepiej już było (Welfarewell)” w reżyserii Wojciecha Adamczyka. Będzie to opowieść o Esmeraldzie Quipp, która jest aktorką szekspirowską na emeryturze, bardzo skromnej emeryturze , nie dość, że traci ukochanego kota , to również dach nad głową. Jako osoba niekonwencjonalna i bardzo zdesperowana usiłuje w  niebanalny sposób rozwiązać swoje problemy. W staraniach o przetrwanie uroczej starszej pani bardzo się przydają aktorskie umiejętności, poczucie humoru, optymizm i empatia. Śledzimy jej zabiegi - rodem z komedii gangsterskich - z podziwem i rozbawieniem, co nie przeszkadza nam zadumać się nad smutnym losem wielu samotnych, niedofinansowanych, ale mniej sprytnych życiowo emerytek.

 fot. mat.prasowe

W roli Esmeraldy Quipp – Marta Lipińska, a towarzyszyć jej będą aktorzy Współczesnego – Monika Kwiatkowska, Katarzyna Dąbrowska, Joanna Jeżewska, Agnieszka Suchora, Sebastian Świerszcz, Ewa Porębska, Agnieszka Pilaszewska, Kinga Tabor i Zbigniew Suszyński. 


Również 15 sierpnia wTR Warszawa zobaczymy spektakl muzyczny Wojciecha Blecharza - „Soundwork”, którego tematem będzie przede wszystkim dźwięk. Zostanie przedstawiony przez pryzmat aspektów muzyki XX i XXI wieku oraz podejmie próbę definicji podstawowych elementów muzycznych, takich jak melodyka, rytmika czy dynamika.  Na scenie wystąpi Jan Dravnel, Natalia Kalita, Hanna Klepacka, Magdalena Kuta, Rozalia Mierzicka, Paweł Smagała, Maja Wachowska i Magdalena Żak.


16 października premiera spektaklu "Nikt nie jest doskonały” wTeatrze Studio Buffo w reżyserii Piotra Dąbrowskiego. Harriet jest redaktorką w wydawnictwie specjalizującym się w wydawaniu powieści romantycznych. Jej odkryciem jest Myrtle Banburry, która napisała książkę o tym, co ukrywają, o czym marzą i czego chcą mężczyźni. To, że powieść stanie się bestsellerem jest więcej niż pewne - dziennikarze ustawiają się w kolejce by poznać Myrtle. I wszystko było by dobrze, gdyby nie fakt, że pisarka to... mężczyzna. W dodatku nieciekawy. Leonard, z zawody statystyk, jest rozwiedziony i ma nastoletnią córkę. Nie dość, że nie do końca podoba mu się jego życie, to jeszcze musi coś zrobić z Myrtle. Przecież nie może wyjść na jaw, że autorka i jej książka to jedna wielka mistyfikacja!

 fot. mat.prasowe

"Nikt nie jest doskonały” Simona Williamsa to błyskotliwa komedia, pełna zabawnych sytuacji i z niespodziewanych zwrotów akcji. W obsadzie sztuki znaleźli się m.in. Magda Waligórska, Marta Chodorowska, Michalina Sosna, Wojciech Błach, Jacek Rozenek i Zdziwsław Wardejn, który współreżyseruje spektakl. Szykuje się dobra zabawa!


Dla miłośników opery Teatr Wielki – Opera Narodowa przygotował 21 października premierę "Goplany, do której libretto przygotował Ludomił German według "Balladyny” Juliusza Słowackiego w oryginalnej polskiej wersji językowej, całość w reżyserii Janusza Wiśniewskiego. W rolach głównych zobaczymy Arnolda Rutkowskiego (Kirkor), Małgorzatę Walewską (Wdowa), Wiolettę Chodowicz (Balladyna) i Katarzynę Trylnik (Alina).


Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • W teatrze lubię się pośmiać, dlatego najbardziej zainteresowała mnie farsa "Hotel Westminster”, jak również sztuka "Nikt nie jest doskonały". Obie kuszą widzów doborową obsadą.

  • Moja uwage przyciaga "Ksiezycowy chlopiec" wyrezyserowany przez Igora Gorzkowskiego.Zwlaszcza kiedy w glownej roli bedzie mozna zobaczyc Andrzeja Mastalerza.Swietnego,chociaz moim zdaniem niedocenianego aktora.

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Letnie Tanie Kinobranie - Młode życie /konkurs/ Film / Aktualności
Lato w pełni, a 11. Letnie Tanie Kinobranie jest już na półmetku. Mamy dla Was podwójne zaproszenie na jeden z seansów.
Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/ Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety!
Tagi