zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plTeatrPremiery › Na co do teatru? Wrocław – Pomnik, Inka i Nauka chodzenia.

Na co do teatru? Wrocław – Pomnik, Inka i Nauka chodzenia.Od Stalina i Żołnierzy Wyklętych do Różewicza. Przyglądamy się październikowym premierom na deskach wrocławskich teatrów.

 

Dla towarzyszy nastolatków

Wrocławski Teatr Lalek zaczyna miesiąc bardzo nietypowym projektem. Przedstawienie „Pomnik” zostało oparte na reportażu „Dowód miłości” ze zbioru utworów publicystycznych Mariusza Szczygła „Gottland”. Opowiada o największym na świecie pomniku Józefa Stalina, który w 1955 roku postawiono w Pradze. Zadziwiające są tragiczne losy osób związanych z tym wyjątkowym monumentem. Podczas jego budowy zginęło sześć robotników, a główny projektant popełnił samobójstwo. Jak twierdzą twórcy, spektakl stanie się okazją do rozmowy z widzami 14+ o pewnej trudnej epoce w naszej wspólnej polsko-czesko-słowackiej historii.

 plakat przedstawienia

Wśród międzynarodowej ekipy „Pomnika” szczególne miejsce zajmuje artystyczny duet reżyserki Jiří Havelki i scenografa Marka Zákosteleckýego. Polskiej publiczności znany jest po przedstawieniu „Ostatnia sztuczka Georges’a Mélièsa”, które stało się prawdziwym przebojem podczas 3. Przeglądu Nowego Teatru dla Dzieci. W obsadzie spektaklu znaleźli się: Radosław Kasiukiewicz, Anna Makowska-Kowalczyk oraz Tomasz Maśląkowski. Oprócz samego przedstawienia zaplanowane są warsztaty dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej.


Żołnierze Wyklęci w teatrze

Nie mniej trudny temat wzięli na warsztat w zawodowym Teatrze integracyjnym Arka przy ulicy Menniczej. Spektaklem „Inka” twórcy zamierzają oddać hołd przez lata wyklętej, a dziś niezłomnej bohaterce II konspiracji. Mamy ten przywilej i radość po raz pierwszy na profesjonalnej scenie w Polsce zaprezentować tę niezwykłą postać. Żołnierze Wyklęci są już na ekranie kinowym, telewizyjnym, w Internecie, na koszulkach, ale wciąż pukają do drzwi teatru. Oprócz wątków biograficznych inspiracją dla przedstawienia stała m. in. poezja Krystyny Miłobędzkiej i Zofii Warzyńskiej.

Plakat przedstawienia/mat. prasowe

„Inkę” wyreżyserowała dyrektorka teatru Renata Jasińska. Jakub Jan Robaszewski, Absolwent Wydziału Szkła i Ceramik wrocławskiej ASP, przygotował lalki i scenografię. Na scenie zobaczymy niemalże cały zespół: Agata Obłąkowska, Kamila Salach, Aleksandre Marquezy, Radosław Strzelecki, Jan Kot, Anna Rzempołuch, Alicja Idasiak, Radosław  Wojtas, Marek Trociński, Andrzej Kusiak. Premiera 7 października.

 

Różewicz uczy chodzenia

Wrocławski Teatr Współczesny w ramach projektu STREFY KONTAKTU przygotował spektakl „Nauka Chodzenia” w reżyserii Pawła Miśkiewicza. W przedstawieniu aktorów nie przypisano do konkretnych postaci. Za każdym razem swobodnie przyjmują różne nowe wcielenia. Będzie to swego rodzaju długa wędrówka przez twórczość Tadeusza Różewicza - jego dramaty, poezję i prozę.

 Plakat przedstawienia/mat. prasowe

Scenografię do spektaklu zaaranżowała wielokrotnie nagradzana Barbara Hanicka. Czeka nas muzyka na żywo w wykonaniu Anny Pasić (harfa) i Żeni Betlińskiego (kontrabas), gościnny występ Krzesisławy Dubielówny oraz znani i lubiani aktorzy WTW: Anna Błaut, Krzesisława Dubielówna, Maria Kania, Anna Kieca, Ewelina Paszke-Lowitzsch, Krzysztof Boczkowski, Przemysław Kozłowski, Marcin Łuczak i Jerzy Senator.  Przedpremierowy pokaz spektaklu 6 października rozpocznie mini-festiwal Dni Patronów poświęcony twórczości Tymoteusza Karpowicza, Helmuta Kajzara i Tadeusza Różewicza.  

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Sposrod omawianych w tym tygodniu przedstawien,najciekawsza dla mnie jest "Nauka chodzenia" Wroclawskiego Teatru Wspolczesnego.Chociaz ciekawi mnie rowniez spektakl przygotowany przez Teatr integracyjny Arka.

  • Podoba mi sie to,ze Zolnierze Wykleci trafiaja rowniez na deski teatrow.W koncu przez tyle lat byli oni wymazywani z polskiej historii,a jezeli sie o nich mowilo,to tylko w zlym kontekscie.Nalezy przywrocic im miejsce na ktore zasluguja.

  • Najlepszym z przedstawionych spektakli jest ,,Inka''. Cieszę się, że wreszcie zagości na deskach teatru. Mam nadzieję, że przetrze drogę kolejnym spektaklom o tematyce historycznej.

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Letnie Tanie Kinobranie - Młode życie /konkurs/ Film / Aktualności
Lato w pełni, a 11. Letnie Tanie Kinobranie jest już na półmetku. Mamy dla Was podwójne zaproszenie na jeden z seansów.
Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/ Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety!
Tagi