zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plLiteraturaAktualności › Nagroda im. Wisławy Szymborskiej: Ogłoszono nominacje!

Nagroda im. Wisławy Szymborskiej: Ogłoszono nominacje!

Od lewej: - E. Tkaczyszyn-Dycki, T. Różycki, J. Kronhold, T. Bąk, M. Sendecki - to oni rywalizują o tegoroczną Nagrodę im. Szymborskiej/mat. prasowe

O prestiżową nagrodę w wysokości 100 tys. złotych tym razem powalczą wyłącznie poeci. Jakie tomiki wyróżniła tym razem międzynarodowa kapituła?

To jedna z najważniejszych części pośmiertnej spuścizny Wisławy Szymborskiej. Nagroda, która co roku honoruje najciekawsze rodzime dokonania poetyckie. Honoruje zaś niebagatelną jak na krajowe warunki sumą 100 tys. złotych. Kapituała Nagrody im. Wisławy Szymborskiej właśnie ogłosiła nazwiska poetów, którzy już po raz piąty powalczą o zaszczytne trofeum. Poetów, gdyż w gronie nominowanych są wyłącznie mężczyźni!

 Tomiki nominowane do nagrody/mat. prasowe

Międzynarodowa kapituła pod przewodnictwem Joanny Orskiej nominowała do nagrody następujące zbiory wierszy:

 • "[beep] generation" Tomasza Bąka (Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury)
 • "Skok w dal" Jerzego Kronholda (Wydawnictwo Literackie)
 • "Litery" Tomasza Różyckiego (wydawnictwo a5)
 • "W" Marcina Sendeckiego (Biuro Literackie)
 • "Nie dam ci siebie w żadnej postaci" Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego (wydawnictwo Lokator).

Ostateczny werdykt zostanie ogłoszony 10 czerwca podczas uroczystej gali towarzyszącej krakowskiemu Festiwalowi Miłosza. Zwycięzca oprócz nagrody pieniężnej otrzyma statuetkę zaprojektowaną przez Teren Prywatny. Tym razem Kapituła wyjątkowo nie przyzna Nagrody poecie zagranicznemu za tom przełożony na język polski. Jak wyjaśnia organizator:

Do Nagrody polskiej spłynęło ponad 200 książek, podczas gdy do Nagrody międzynarodowej  – tylko 13. Ta dysproporcja sprawiła, że Kapituła w 2017 roku nie przyzna Nagrody międzynarodowej, natomiast od 2018 roku zmieni się regulamin tak, by dopuścić do konkursu większą ilość tytułów.

 

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  Reklama
  Ostatnio dodane artykuły
  Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety! Muzyka / Aktualności
  Niezwykła teatralno- muzyczna instalacja, której brzmienie nadaje sama publiczność! Mamy podwójne zaproszenie na spotkanie z Domem Dźwięku w...
  Bulwar(t) nad Zalewem Nowohuckim. Lato pod znakiem kultury i rekreacji
  W Nowej Hucie wakacje zaczynają się już teraz! Już 9 czerwca rusza wielki plenerowy maraton wydarzeń. 7 dni w tygodniu, od rana do wieczora,...
  Obraz Matejki sprzedany za ponad trzy i pół miliona złotych. Nowy rekord polskiego rynku sztuki!
  Takiej licytacji nie było od lat. Na Aukcji Sztuki Dawnej w DESA Unicum obraz "Zabicie Wapowskiego” Jana Matejki zyskał rekordową sumę.
  Festiwal Miłosza w Krakowie. Zacznij od swoich ulic! /zdjęcia/ We Wear Culture - największa wirtualna wystawa poświęcona modzie!
  Tagi