zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plDesignPrezentacje › Nagroda Pritzker: Architektoniczny Nobel dla Katalończyków /zdjęcia/

Nagroda Pritzker: Architektoniczny Nobel dla Katalończyków /zdjęcia/

[wszystkie zdjęcia: materiały prasowe Pritzker Prize]

Rafael Aranda, Carme Pigem i Ramon Vilalta laureatami najbardziej prestiżowej nagrody w świecie architektury. Zobaczcie projekty, którymi hiszpańskie trio zachwyciło jury Pritzker Prize.  

100 tys. dolarów, ale i prestiż przekładalny na dochodowe zlecenia. Zainaugurowana w 1979 roku Pritzker Prize to najbardziej znana nagroda w świecie architektury. Nie bez powodu porównywana do Nobla. Jury w przeszłości honorowało najwybitniejszych architektów, m.in. Oscara Niemeyera, Franka Gehry'ego czy Zahę Hadid. Ta ostatnia była jedyną wyróżnioną kobietą w historii nagrody. Aż do teraz. W gronie laureatów właśnie znalazła się Carme Pigem.

Hiszpańska architekt należy do trzyosobowego kolektywu, który w tym roku zdobył Nagrodę Pritzkera. Werdykt jest o tyle zaskakujący, iż dotyczy twórców skoncentrowanych na lokalnych inicjatywach. Pigem oraz jej dwóch kolegów architektów Rafael Aranda i Ramon Vilalta zaczynali karierę od założenia studia projektowego w rodzinnej katalońskiej miejscowości Olot. Ich dziełem są nie tylko duże instytucjonalne budynki, ale też restauracje, szkoły i obiekty sportowe. Tworzą głównie w Hiszpanii, choć przyjęli zamówienie m.in. na projekty artystycznego centrum i muzeum we Francji.

W uzasadnieniu werdyktu można przeczytać, iż dokonania tria demonstrują głębokie zrozumienie specyfiki danego miejsca, kreując przestrzeń wchodzącą w dialog z otoczeniem. I rzeczywiście, projekty hiszpańskiego kolektywu stanowią rzadki przykład architektury "nieinwazyjnej". Jest ona wtopiona w krajobraz na tyle, iż z daleka staje niemal przeźroczysta. Albo schowana w ziemi. Ale to tylko złudzenie. W środku kryją się wyraziste, oparte na abstrakcyjnych, geometrycznych kształtach formy. Warto dodać, iż oddana w 2008 roku siedziba tria - zwana Laboratorium Barberi sama w sobie jest projektancką perełką.

Nagroda zostanie wręczona 20 maja w Tokio, podczas gali Pritzker Prize.  

 

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Wygranym gratuluję otrzymania tak wspaniałej nagrody. Przygotowanie projektu, który zachwyci jury musiało kosztować ich wiele pracy, mam nadzieję że wykorzystają posiadany przez siebie talent i na tym ich kariera się nie zakończy.

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Letnie Tanie Kinobranie - Młode życie /konkurs/ Film / Aktualności
Lato w pełni, a 11. Letnie Tanie Kinobranie jest już na półmetku. Mamy dla Was podwójne zaproszenie na jeden z seansów.
Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/ Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety!
Tagi