zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plDesignPrezentacje › Nagroda Pritzker: Architektoniczny Nobel dla Katalończyków /zdjęcia/

Nagroda Pritzker: Architektoniczny Nobel dla Katalończyków /zdjęcia/

[wszystkie zdjęcia: materiały prasowe Pritzker Prize]

Rafael Aranda, Carme Pigem i Ramon Vilalta laureatami najbardziej prestiżowej nagrody w świecie architektury. Zobaczcie projekty, którymi hiszpańskie trio zachwyciło jury Pritzker Prize.  

100 tys. dolarów, ale i prestiż przekładalny na dochodowe zlecenia. Zainaugurowana w 1979 roku Pritzker Prize to najbardziej znana nagroda w świecie architektury. Nie bez powodu porównywana do Nobla. Jury w przeszłości honorowało najwybitniejszych architektów, m.in. Oscara Niemeyera, Franka Gehry'ego czy Zahę Hadid. Ta ostatnia była jedyną wyróżnioną kobietą w historii nagrody. Aż do teraz. W gronie laureatów właśnie znalazła się Carme Pigem.

Hiszpańska architekt należy do trzyosobowego kolektywu, który w tym roku zdobył Nagrodę Pritzkera. Werdykt jest o tyle zaskakujący, iż dotyczy twórców skoncentrowanych na lokalnych inicjatywach. Pigem oraz jej dwóch kolegów architektów Rafael Aranda i Ramon Vilalta zaczynali karierę od założenia studia projektowego w rodzinnej katalońskiej miejscowości Olot. Ich dziełem są nie tylko duże instytucjonalne budynki, ale też restauracje, szkoły i obiekty sportowe. Tworzą głównie w Hiszpanii, choć przyjęli zamówienie m.in. na projekty artystycznego centrum i muzeum we Francji.

W uzasadnieniu werdyktu można przeczytać, iż dokonania tria demonstrują głębokie zrozumienie specyfiki danego miejsca, kreując przestrzeń wchodzącą w dialog z otoczeniem. I rzeczywiście, projekty hiszpańskiego kolektywu stanowią rzadki przykład architektury "nieinwazyjnej". Jest ona wtopiona w krajobraz na tyle, iż z daleka staje niemal przeźroczysta. Albo schowana w ziemi. Ale to tylko złudzenie. W środku kryją się wyraziste, oparte na abstrakcyjnych, geometrycznych kształtach formy. Warto dodać, iż oddana w 2008 roku siedziba tria - zwana Laboratorium Barberi sama w sobie jest projektancką perełką.

Nagroda zostanie wręczona 20 maja w Tokio, podczas gali Pritzker Prize.  

 

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Wygranym gratuluję otrzymania tak wspaniałej nagrody. Przygotowanie projektu, który zachwyci jury musiało kosztować ich wiele pracy, mam nadzieję że wykorzystają posiadany przez siebie talent i na tym ich kariera się nie zakończy.

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety! Muzyka / Aktualności
Niezwykła teatralno- muzyczna instalacja, której brzmienie nadaje sama publiczność! Mamy podwójne zaproszenie na spotkanie z Domem Dźwięku w...
Bulwar(t) nad Zalewem Nowohuckim. Lato pod znakiem kultury i rekreacji
W Nowej Hucie wakacje zaczynają się już teraz! Już 9 czerwca rusza wielki plenerowy maraton wydarzeń. 7 dni w tygodniu, od rana do wieczora,...
Obraz Matejki sprzedany za ponad trzy i pół miliona złotych. Nowy rekord polskiego rynku sztuki!
Takiej licytacji nie było od lat. Na Aukcji Sztuki Dawnej w DESA Unicum obraz "Zabicie Wapowskiego” Jana Matejki zyskał rekordową sumę.
Festiwal Miłosza w Krakowie. Zacznij od swoich ulic! /zdjęcia/ We Wear Culture - największa wirtualna wystawa poświęcona modzie!
Tagi