zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plWokół kulturyArtykuły › Najciekawszy zamek w Polsce wybrany!

Najciekawszy zamek w Polsce wybrany!

 

Zamek w Radzyniu Chełmińskim na podium, za nim Zamek w Międzylesiu i dalej Zamek w Mosznej! Wspólnie wybraliśmy najciekawsze zamki w Polsce.

Nie Zamek Królewski w Warszawie, nie Wawel w Krakowie, czy nawet nie zamek w Lublinie. Nasi internauci nie głosowali na „pewniaka”, a postanowili wyróżnić zamki równie piękne, ale mniej oczywiste. Inicjując zabawę w wybór najciekawszego polskiego zamku, po cichu liczyliśmy na odkrycie mało znanych lub pomijanych w przewodnikach perełek. Placówek, które zapewne nie mogą równać się z zamkami wielkich metropolii, ale niosą ze sobą jakąś unikalną wartość poznawczą.

Nasi czytelnicy wybierali spośród aż 32 zamków z całej Polski. Oczywiście, finałowa lista siłą rzeczy nie uwzględniła wszystkich interesujących placówek. Z góry przepraszamy tych, którzy poczuli się urażeni przeoczeniem jakiegoś zamku. Po prostu musieliśmy dokonać jakiejś selekcji. Cezurą był termin nadsyłania zgłoszeń.
 
Największą przychylność naszych czytelników zyskał Zamek w Radzyniu Chełmińskim, który został wybudowany  przez Zakon Krzyżacki na przełomie XIII i XIV w. Na zamku organizowane są pikniki, festyny i inscenizacje tematyczne, wieczorki z zamkowymi duchami i szukaniem skarbu, kina plenerowe, koncerty, prelekcje i spotkania z ciekawymi ludźmi. Dewizą zamku jest indywidualne podejście do każdego turysty dlatego programy przebiegu tych eventów są tak opracowane, żeby zarówno dzieci jak dorośli mogli poczuć się jak w wiekach średnich przymierzając zbroję czy średniowieczny strój, uczestnicząc w nauce tańca średniowiecznego czy próbując swoich sił w pisaniu gotykiem. Raz do roku organizowany jest duży turniej rycerski z kulminacyjną wieczorną inscenizacją historyczną a kolorytu każdemu przedsięwzięciu dodaje lokalne Bractwo Rycerskie. (więcej o zamku tutaj)

Drugie miejsce w naszym głosowaniu zajął barokowy zamek z XVII wieku , czyli Zamek w Międzylesiu. Zamek Międzylesie przez 700 lat swojego istnienia był świadkiem wydarzeń, o których uczymy się w szkołach. Z małego gotyckiego zamku, stał się renesansowo- barokowym zespołem zamkowo-pałacowym. To tu zatrzymał się król Jan III Sobieski po odsieczy Wiedeńskiej. To na tych ziemiach najbardziej widoczne były działania husytów i raubitterów, rycerzy-rabusiów.
 
Ostatnie miejsce na podium należy do Zamku w Mosznej. Zamek Moszna słynie w kraju i za granicą ze swojego niepowtarzalnego uroku za sprawą bajkowej architektury. W zamku odbywa się również wiele imprez kulturalnych. Od 1984 co roku organizowany jest Muzyczny Festiwal Kwitnących Azalii – festiwal muzyki klasycznej na którym gościli muzycy z kraju i zagranicy. Na zamkowej scenie Teatr Muzyczny Castello prezentuje operetki oraz koncerty. Organizowane są warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży. Do dyspozycji pozostają również sale zarówno na potrzeby konferencji i szkoleń, ale też dla organizacji bali, bankietów i imprez rodzinnych – z weselami łącznie. Smakosze z pewnością docenią wykwintne potrawy a ich spożywanie w neobarokowej restauracji uczyni ucztę niepowtarzalną. To jednak nie wszystko - w obiekcie organizowane są m.in.: Szkoła Magii i Czarodziejstwa, Poszukiwanie Skarbu Tiele-Wincklera, Kamienia Filozoficznego, Zielone Szkoły. (więcej o zamku tutaj).

Informacje o szczegółowych wynikach znajdują się tutaj.

Partnerem naszego konkursu był producent kosmetyków- Firma Bielenda. Ufundowane przez niego zestawy nagród trafią do następujących czytelników:
Aldona Burek
Magda Adamus
Jola Wilczek
Karolina Zaręba
Julita Stokłosa
Luiza Migdał    
Marta Gola
Krystyna Augustyn
Justyna Piekarska
Dorota Kroszka
Iwona Kubik
Maria Iwachów
Dorota Dworzyńska    
Iwona Malisiewicz
Genowefa Kamińska
Ewa Zenc
Klaudia Rek-Latacz
Teresa Curzydło    
Joanna Lubecka
Anna Bojanowska    

Gratulujemy i prosimy o kontakt mailowy z redakcją w sprawie przekazania nagród.
 

Zwycięskie instytucje również otrzymają nagrody (nagrodzone zostaną trzy pierwsze miejsca) – będzie to kampania promocyjna na portalu kulturaonline.pl.

 Nagrody dla zwycięzców plebiscytu:


I miejsce: 7-dniowa kampania bannerowa (double billboard) w całym portalu oraz artykuł sponsorowany umieszczony w portalu bezterminowo. Nagroda do wykorzystania w terminie do końca 2016 r.

II miejsce: 7-dniowa kampania bannerowa (billboard) w całym portalu oraz artykuł sponsorowany umieszczony w portalu bezterminowo. Nagroda do wykorzystania w terminie do końca 2016 r.

III miejsce: 7-dniowa kampania bannerowa (rectangle) w całym portalu oraz artykuł sponsorowany umieszczony w portalu bezterminowo. Nagroda do wykorzystania w terminie do końca 2016 r.

Wybory najciekawszego zamku uznajemy za zamknięte, ale nasze poszukiwania ciekawych miejsc i placówek wciąż trwają. Już teraz możecie głosować na najciekawsze skanseny w Polsce. Dziękujemy za miłe słowa, ale też (motywujące) słowa krytyki.
 

***

Partnerem cyklu jest marka Bielenda

 

Bielenda to jedna z najmocniejszych i najpopularniejszych polskich marek kosmetycznych. Od ponad 25 lat tworzy kosmetyki do pielęgnacji twarzy i ciała, które w naturalny sposób podkreślają piękno i urodę kobiet w każdym wieku. Od początku wierna idei poszukiwania najbardziej skutecznego i przyjaznego skórze połączenia najwyższej jakości naturalnych składników z osiągnięciami zaawansowanej biotechnologii. Bielenda proponuje dzisiaj ponad pół tysiąca preparatów kosmetycznych, obecnych na półkach w Polsce, Europie i czterech innych kontynentach.

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Nie mogę znaleźć wyników głosowania na najciekawsze muzeum multimedialne . Możecie poratować linkiem? Byłabym bardzo wdzięczna. :)

    • @anetadr - proszę bardzo - http://kulturaonline.pl/najlepsze,muzeum,multimedialne,wybrane,tytul,artykul,26145.html Czy wyszukiwarka nie działa?

      • Aż głupio się przyznać, ale do tej pory myślałam, że jest to tylko wyszukiwarka wydarzeń kulturalnych. Z każdym dniem człowiek uczy się czegoś nowego.

  • dZIĘKUJĘ BARDZO , WSZYSTKO ZADZIAŁAŁO

  • Gratuluje pomysłu na najciekawsze....., są potwierdzeniem tego że mamy się czym chwalić, szkoda czasu bierny wypoczynek przed tv, komputerem itd. Super byłoby gdyby biura promocji miast i miasteczek umiały wykorzystać te miejsca na przyciągnięcie do siebie turystów, również z zagranicy. Może kiedyś się doczekamy. Krótkie pytanie: czy istnieje szansa narzucenia miejsc wybranych/ proponowanych w rankingach na mapę? znacznie ułatwiło by to sprawę w planowaniu podróży...

  • Tak samo jak w przypadku plebiscytu zwiazanego z multimedialnymi muzeami,wyniki glosowania moga zaskakiwac.Ciekawe czy glosowano obiektywnie,czy tez wieksze znaczenie mialo lokalne zaangazowanie w oddawaniu glosow? :)

  • Podoba mi się pomysł z tym plebiscytem wiele można poznać wiele ciekawych miejsc o których do tej pory nie miałem pojęcia w następne wakacje będzie gdzie jeździć.

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/ Film / Premiery
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/
Wspólnie z krakowskim Kinem Pod Baranami zapraszamy na wakacyjną sesję "filmoznawczą". Wielkie filmy za małe pieniądze. Mamy dla Was podwójne...
Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety! Bulwar(t) nad Zalewem Nowohuckim. Lato pod znakiem kultury i rekreacji
Tagi