zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plPlastykaArtykuły › Najlepsze muzeum multimedialne wybrane!

Najlepsze muzeum multimedialne wybrane!

Multimedialne muzeum w Olsztynku/mat. prasowe

Pierwsze miejsce dla... Multimedialnego Muzeum Obozu Jenieckiego Stalag IB oraz Historii Olsztynka! Nasz wakacyjny konkurs dobiegł końca.

Nie Warszawa, nie Kraków, nie Gdańsk. Najciekawsze z muzeów wykorzystujących nowoczesne multimedia mieści się w... Olsztynku. Tak zadecydowali nasi czytelnicy. I wcale nas to nie dziwi. Inicjując zabawę w wybór najciekawszego muzeum multimedialnego, po cichu liczyliśmy na odkrycie mało znanych lub pomijanych w przewodnikach perełek. Placówek, które zapewne nie mogą równać się z muzeami wielkich metropolii, ale niosą ze sobą jakąś unikalną wartość poznawczą. Taki właśnie, pozornie skromny, jawi się zwycięzca naszego konkursu.

Nasi czytelnicy wybierali spośród aż 37 instytucji. Oczywiście, finałowa lista siłą rzeczy nie uwzględniła wszystkich interesujących placówek. Z góry przepraszamy tych, którzy poczuli się urażeni przeoczeniem jakiegoś muzeum. Po prostu musieliśmy dokonać jakiejś selekcji. Cezurą był termin nadsyłania zgłoszeń.

 

Największą przychylność naszych czytelników zyskało Multimedialne Muzeum Obozu Jenieckiego Stalag IB oraz Historii Olsztynka. To otwarta niecały rok temu placówka, która upamiętnia historię tytułowego obiektu. Ekrany dotykowe, stoły interaktywne, projekcje realizowane w technice 3D oraz stanowiska tzw. rzeczywistości rozszerzonej współgrają z tradycyjnymi eksponatami.

 fot. mat. prasowe

Jak pisaliśmy:

W muzeum istnieją dwa główne działy tematyczne. Pierwszy poświęcony jest dziejom Olsztynka oraz walorom turystycznym miasta i gminy. Wraz z wizualizacją multimedialną przybliża historię tego ponad 655-letniego miasteczka od czasów przebywających na tych terenach plemion pruskich Sasinów. Poprzez multimedialne mapy m.in. miasta i gminy oraz walorów przyrodniczych -  muzeum przenosi zwiedzającego w zachwycający świat zabytkowych zabudowań i okazów archeologicznych. Drugi dział rozpoczyna się historią I wojny światowej i jej skutków dla tego regionu. Wiele uwagi poświęcono bitwie pod Tannenbergiem, która odbyła się 28/29 sierpnia 1914 roku. Efektem tego wydarzenia było wybudowanie mauzoleum Tannenberg Denkmal, którego plan prezentowany jest w technice 3D.

 

Drugie miejsce w naszym głosowaniu zajęło Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach. Miejsce pełne interaktywnych zabaw, które bazuje na filmach, hologramach czy telefonach "z przeszłości".

 fot. Muzeum Żarki

Wizyta w Starym Młynie została pomyślana jako aktywizująca poznawczo podróż w czasie:

W jej trakcie poznają historię pięciu głównych rzemiosł obecnych od wieków w Żarkach: młynarstwa, piekarstwa, szewstwa, bednarstwa i kołodziejstwa. Całość uzupełnia prezentacja losów miasteczka wzbogacona wątkami handlu. Każdy kolejny element ekspozycji o krok w głąb historii – tajemniczej i fascynującej opowieści o miejscach, przedmiotach i ludziach, przez wieki stanowiących fundament istnienia Żarek.

 

Ostatnie miejsce na podium należy do Centrum Dialogu Przełomy. Szczecińskie muzeum ma na swoim koncie prestiżową European Prize for Urban Public Space.

 fot. Juliusz Sokołowski/mat. prasowe

W naszym głosowaniu zwracaliśmy jednak uwagę przede wszystkim na działalność wystawienniczą. Biorąc pod uwagę imponującą ekspozycję, pokazującą przełomowe wydarzenia z lat 1939- 89:

Wystawa upamiętnia przede wszystkim wydarzenia w PRL przemilczane, wpisane w narrację "społeczeństwa oporu" przeciwko władzy ludowej. CDP pokazuje najważniejsze momenty w historii powojennego Szczecina i całego Pomorza Zachodniego, przełomy, które zmieniały różne dziedziny życia, po których nic już nie było takie samo. Ekspozycja opowiada o szukaniu i budowaniu tożsamości mieszkańców Pomorza Zachodniego – procesie, który wciąż trwa.

Partnerem naszego konkursu był producent herbat Lloyd. Ufundowane przez niego zestawy nagród trafią do następujących czytelników:

 • Małgorzata Sadłowska  
 • Dominika Mocydlarz
 • Jarosław Zasada
 • Monika Rosmanowska
 • Eryka Woźniak
 • Krzysztof Kowalski
 • Ewa Lebiedowska 
 • Małgorzata Kamecka
 • Piotr Cichon
 • Natalia Skwara
 • Paweł Nowak
 • Iza Grygiel
 • Magda Lang
 • Krystyna Smuga
 • Szymon Echaust
 • Anna Wysokińska 
 • Marek Maciągowski
 • Barbara Piotrowska
 • Filip Pietrzak 
 • Marcin Słaby

Gratulujemy i prosimy o kontakt mailowy z redakcją w sprawie przekazania nagród.

Postanowiliśmy wyróżnić także tych czytelników, którzy w sposób ciekawy skomentowali przebieg konkursu. Poniżej trzy najciekawsze naszym zdaniem wpisy. Ich autorzy otrzymają nagrody książkowe:

 

Zwycięskie instytucje również otrzymają nagrody (nagrodzone zostaną trzy pierwsze miejsca) – będzie to kampania promocyjna na portalu kulturaonline.pl.

 Nagrody dla zwycięzców plebiscytu:

I miejsce: 7-dniowa kampania bannerowa (double billboard) w całym portalu oraz artykuł sponsorowany umieszczony w portalu bezterminowo. Nagroda do wykorzystania w terminie do końca 2016 r.

II miejsce: 7-dniowa kampania bannerowa (billboard) w całym portalu oraz artykuł sponsorowany umieszczony w portalu bezterminowo. Nagroda do wykorzystania w terminie do końca 2016 r.

III miejsce: 7-dniowa kampania bannerowa (rectangle) w całym portalu oraz artykuł sponsorowany umieszczony w portalu bezterminowo. Nagroda do wykorzystania w terminie do końca 2016 r.

Każda wyróżniona w naszym plebiscycie instytucja otrzyma dypom informujący o nominacji.

Wybory najlepszego muzeum multimedialnego uznajemy za zamknięte, ale nasze poszukiwania ciekawych miejsc i placówek wciąż trwają. Już teraz możecie głosować na najciekawsze zamki w Polsce. Obiecujemy, iż do tematu muzealnictwa jeszcze wrócimy. Dziękujemy za miłe słowa, ale też (motywujące) słowa krytyki.

 ***

Partnerem konkursu jest marka LOYD

 

Marka LOYD to najwyższej jakości herbaty, wytwarzane z najlepszych surowców. Znakiem rozpoznawczym marki LOYD są walory smakowe i różnorodność herbat (czarnych, zielonych, owocowych, ziołowych, rooibos, Yerba Mate oraz funkcjonalnych) które można spożywać zarówno w wersji na gorąco jak i mrożonej. Herbaty i mieszanki oferowane są w formie liściastej oraz w torebkach ekspresowych w kształcie piramidek – zapewniających optymalne warunki do zaparzania liści herbacianych. LOYD dba o to, by picie herbaty sprawiało Ci jak największą, magiczną wręcz przyjemność. 

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
 • Musze przyznac,ze zwyciestwo Multimedialnego Muzeum Obozu Jenieckiego Stalag IB oraz Historii Olsztynka mocno mnie zaskoczylo.Zreszta cale podium .wyglada zaskakujaco.Interesujaca bylaby informacja,jak rozkladaly sie glosy.

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Letnie Tanie Kinobranie - Młode życie /konkurs/ Film / Aktualności
Lato w pełni, a 11. Letnie Tanie Kinobranie jest już na półmetku. Mamy dla Was podwójne zaproszenie na jeden z seansów.
Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/ Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety!
Tagi