zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plMuzykaAktualności › Narodowe Forum Muzyki: Podsumowanie sezonu muzycznego i dalsze plany /relacja z konferencji/

Narodowe Forum Muzyki: Podsumowanie sezonu muzycznego i dalsze plany /relacja z konferencji/

NFM - widok z zewnątrz/fot. Barbara Lekarczyk- Cisek

Sukces frekwencyjny, wybitni wykonawcy i atrakcyjne plany na nowy sezon muzyczny – przeczytajcie relację z konferencji w NFM we Wrocławiu.

Wspaniałym koncertem ”Pory roku” J. Haydna pod batutą Paula McCreesha (pisaliśmy o tym) Narodowe Forum Muzyki zakończyło pierwszy sezon swojej działalności w nowo otwartym budynku. Dobry to moment na podsumowania i plany na przyszłość.

W liczbach – a te, jak powszechnie wiadomo, nie kłamią – ów szczególny rok zapisał się liczbą 2 427 wydarzeń, które objęły blisko 400 tysięcy osób. W czterech salach NFM zaprezentowano aż 458 koncertów. I to jakich! Gościliśmy prawdziwe gwiazdy: laureatów XVII Konkursu Chopinowskiego, wybitną pianistkę Marię João Pires, znakomitego dyrygenta Trevora Pinnocka, Aleksandrę Kurzak i Janusza Olejniczaka, Krzysztofa Pendereckiego, Lang Langa i Christopha Eschenbacha & National Symphony Orchestra z Waszyngtonu, wybitnego interpretatora muzyki Antona Brucknera - Stanisława Skrowaczewskiego, Cantus Cölln,  London Symphony Orchestra i Filharmoników Wiedeńskich, a także wybitnych wykonawców jazzowych: Dave Holland, Norma Winstone, Evan Parker, Dianne Reeves  i in.

Andrzej Kosendiak/fot. B. Beszłej

We wrześniu 2015 roku odbyła się Jubileuszowa 50. Wratislavia Cantans, zaś w lutym 2016 roku – Akademia Mozartowska, z Isabelle Faust, Christine Schornsheim, Giovanni Antonini & Il Giardino Armonico.

O większości ważnych koncertów pisaliśmy na naszym portalu.

Narodowe Forum Muzyki otrzymało Grand Prix w XXVI edycji konkursu ”Piękny Wrocław” oraz Nagrodę I Stopnia w konkursie jako Budowa Roku 2015, zaś jego dyrektor – Andrzej Kosendiak – Nagrodę Prezydenta Wrocławia.

Największą radością jest dla nas to – powiedział podczas konferencji prasowej – że melomani chcą do nas przychodzić, że sale koncertowe są wypełnione po brzegi. Sensem naszej pracy jest dzielenie się sztuką i chcemy, aby NFM było miejscem, w którym można będzie posłuchać różnorodnej muzyki, nie tylko klasycznej.

Zapowiedział także program przyszłego sezonu 2016/2017.

Wrocławska Orkiestra Barokowa i Chór NFM obchodzą 10-lecie istnienia, co znalazło swój wyraz również w programie muzycznym nadchodzącego sezonu, m.in. koncertem zatytułowanym ”Wielki jubileusz”, w którym usłyszymy kompozycje H. Purcella i J.S. Bacha. Dyrektor Kosendiak zaanonsował także pierwsze koncerty taneczne:

Chcemy zapraszać takie zespoły, które cieszą się wielkim uznaniem w świecie i w Polsce. Pojawi się m. in. Béjart Ballet Lausanne, Tao Dance Theatre z Chin.

Kontynuowana będzie tradycja zapraszania orkiestr gościnnych: Tokio Symphony Orchestra, Staatskapelle Dresden, Narodowa Orkiestra Węgierska.

Imponująco zapowiada się także cykl koncertów kameralnych. Zaproszono m.in. łotewsko-izraelskiego wiolonczelistę Mischę Maisky`ego, pianistę Piotra Andreszewskiego. Gośćmi będą także laureaci Konkursu Chopinowskiego, amerykański trębacz i kompozytor Wynton Marsalis z zespołem, Leszek Możdżer i Stanisław Skrowaczewski, tym razem z IX Symfonią Brucknera.

Giovanni Antonini wystąpi w podwójnym charakterze: jako dyrektor artystyczny Wratislavia Cantans oraz jako dyrygent Wrocławskiej Orkiestry Symfonicznej, którą poprowadzi podczas koncertu muzyki Beethovena.

Sezon muzyczny 2016/2017 rozpocznie i zakończy Andrzej Boreyko - dyrygent polsko-rosyjskiego pochodzenia, który otworzy Wratislavia Cantans  XIII Symfonią D. Szostakowicza, a zakończy sezon dyrygując II Symfonią Gustawa Mahlera.

Andrzej Kosendiak podkreślał także istotną rolę NFM w inicjowaniu nowych kompozycji poprzez zamawianie utworów muzycznych u wybranych twórców. W okresie od 2005 roku  do maja 2016 powstały 103 utwory na zamówienie NFM i zostały zaprezentowane publiczności.

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • A propos Narodowego Forum Muzyki nie sposób nie wspomnieć o inicjatywie Zapomniane Miasto gdzie w miejscach będących perełkami architektonicznymi, często właśnie zapomnianymi odbywają się koncerty a to obuisty z Katowic na Brochowie a to perkusisty w tzw. trojkącie, świetny pomysł.

  • Tylko pogratulować i życzyć (sobie) należy twórczej kontynuacji. Wrocław zasługuje na muzykę poważną - najwyższej próby.

  • Wypada wiec tylko miec nadzieje ,ze wszystkie zamierzenia Narodowego Forum Muzyki sie urzeczywistnia.

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Letnie Tanie Kinobranie - Młode życie /konkurs/ Film / Aktualności
Lato w pełni, a 11. Letnie Tanie Kinobranie jest już na półmetku. Mamy dla Was podwójne zaproszenie na jeden z seansów.
Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/ Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety!
Tagi