zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plTeatrAktualności › Narodowy Stary Teatr: To jeszcze nie koniec, jest MICET! /zdjęcia/

Narodowy Stary Teatr: To jeszcze nie koniec, jest MICET! /zdjęcia/

[wszystkie zdjęcia: MICET - Łukasz Badula]

Na afiszu - Gombrowicz, Witkacy, Wyspiański, ale też "Głód". W podziemiach - multimedialna platforma edukacyjna. Stary Teatr startuje z sezonem pełnym nie tylko scenicznych atrakcji.

Nie lękajcie się. Te słowa witały w ubiegłym sezonie widzów sceny przy ulicy Jagiellońskiej. W kolejny sezon, Stary Teatr wkracza z hasłem o analogicznej, biblijnej proweniencji i wieloznacznej wymowie To jeszcze nie koniec. Jak tłumaczy dyrekcja, rozumiemy je jako postulat z gruntu pozytywny, wbrew nieznośnej presji czasów i wbrew katastroficznym nastrojom.

 

Triumf woli w Sylwestra i Kopciuszek dla nienajmłodszych

Na konferencji prasowej inaugurującej nowy sezon, przede wszystkim poinformowano o premierach sezonu. Niestety, wyczekiwana inscenizacja"Wojny i pokoju" Tołstoja w reżyserii Konstantina Bogomołowa na razie nie dojdzie do skutku. Słynny rosyjski reżyser z przyczyn zdrowotnych zawiesił prace nad sztuką. Widzowie zobaczą natomiast zapowiadany jeszcze na czerwiec spektakl "Triumf woli" rozchwytywanego duetu Monika Strzępka- Piotr Demirski. Premierę sztuki wyznaczono na... 31 grudnia. Drugim autorskim przedstawieniem w sezonie będzie "Poradnik na czas nieporządku" w reżyserii Anny Karasińskiej.

Konferencja prasowa w siedzibie teatru przy uli. Jagiellońskiej/fot. Łukasz Badula

Repertuar Starego Teatru zdominuje jednak literacka klasyka. Dyrektor Jan Klata osobiście wyreżyseruje "Wesele" Wyspiańskiego, Krzysztof Garbaczewski pokaże własny "Kosmos" Gombrowicza, Justyna Sobczak przedstawi nową adaptację "Szewców" Witkacego, a Marcin Liber - zamknie sezon "Popiołem i diamentem" Andrzejewskiego. Ponadto na afisz trafią inscenizacje bardziej współczesnej literatury. Aneta Groszyńska przygotowuje spektakl w oparciu o głośną książkę "Głód" Martina Caparrosa, a dyrektor Klata - sceniczną wersję "Długu" Davida Graebera. Niespodzianką skierowaną do młodszych (ale nie najmłodszych) widzów ma być baśniowy "Kopciuszek" w reżyserii Anny Smolar.

 

Publiczność pod lupą

Wszystkim premierom sezonu będzie towarzyszyło pionierskie na rodzimym rynku badanie gustów publiczności. Prowadzone zarówno podczas przedstawień, jak i w sieci. Wyniki opracuje zespół badawczy z Fundacji Obserwatorium Żywej Kultury.

Zmianie ulegnie wizualna warstwa promocji teatru. Teatr zakończył współpracę z galerią Raster. Od najbliższej premiery nad plakatami do spektakli będzie czuwał Adam Mazur. Ich autorami mają być tacy twórcy jak Piotr Uklański czy Rafał Millach.

 

MICET - interaktywna podróż za kulisy teatru

12 października Stary Teatr zyska dodatkową przestrzeń przekazu. Prace nad imponującym, muzealnym projektem pod kuratelą Anny Litak dobiegły bowiem końca. Do dyspozycji widzów, w podziemiach teatru zostanie oddana nowatorska platforma edukacyjna MICET. Umożliwiająca i twórczą zabawę i zdobywanie wiedzy o podstawowych zjawiskach teatralnych.

 Ćwiczenia aktorskie z Jackiem Poniedziałkiem/fot. Łukasz Badula

MICET opiera się w całości na technologiach interaktywnych. Kolejne sale odpowiadają poszczególnym aspektom dzieła teatralnego. Od rekwizytów i scenografii do aktorstwa i reżyserii. Dzięki mniejszych i większym urządzeniom dotykowych, widz może samodzielnie wykonywać artystyczne zadania. Dobierać kostiumy, miksować ścieżkę dźwiękową, razem z aktorami (Jacek Poniedziałek, Marcin Czarnik, Marta Nieradkiewicz, Bartosz Bielenik) wykonywać ćwiczenia. W większości wypadków istnieje możliwość zapisania wyników i przesłania ich na maila.

Przestrzeń MICET to prawdziwa gratka dla laików, którzy chcą poznać teatr od kulis. Coś dla siebie znajdą tu i koneserzy tematu. Choćby udostępnione do wglądu egzemplarze reżyserskie lub pokaźna Mediateka z materiałami audiowizualnymi. Wszystkie osoby, które zakupią bilet do teatru, będą mogły odwiedzić MICET za darmo.

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Czyli krakowski Stary Teatr-wbrew swej nazwie-nie stroni rowniez od nowoczesnosci.To mu sie chwali.

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/ Film / Premiery
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/
Wspólnie z krakowskim Kinem Pod Baranami zapraszamy na wakacyjną sesję "filmoznawczą". Wielkie filmy za małe pieniądze. Mamy dla Was podwójne...
Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety! Bulwar(t) nad Zalewem Nowohuckim. Lato pod znakiem kultury i rekreacji
Tagi