zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plTeatrAktualności › Narodowy Stary Teatr: To jeszcze nie koniec, jest MICET! /zdjęcia/

Narodowy Stary Teatr: To jeszcze nie koniec, jest MICET! /zdjęcia/

[wszystkie zdjęcia: MICET - Łukasz Badula]

Na afiszu - Gombrowicz, Witkacy, Wyspiański, ale też "Głód". W podziemiach - multimedialna platforma edukacyjna. Stary Teatr startuje z sezonem pełnym nie tylko scenicznych atrakcji.

Nie lękajcie się. Te słowa witały w ubiegłym sezonie widzów sceny przy ulicy Jagiellońskiej. W kolejny sezon, Stary Teatr wkracza z hasłem o analogicznej, biblijnej proweniencji i wieloznacznej wymowie To jeszcze nie koniec. Jak tłumaczy dyrekcja, rozumiemy je jako postulat z gruntu pozytywny, wbrew nieznośnej presji czasów i wbrew katastroficznym nastrojom.

 

Triumf woli w Sylwestra i Kopciuszek dla nienajmłodszych

Na konferencji prasowej inaugurującej nowy sezon, przede wszystkim poinformowano o premierach sezonu. Niestety, wyczekiwana inscenizacja"Wojny i pokoju" Tołstoja w reżyserii Konstantina Bogomołowa na razie nie dojdzie do skutku. Słynny rosyjski reżyser z przyczyn zdrowotnych zawiesił prace nad sztuką. Widzowie zobaczą natomiast zapowiadany jeszcze na czerwiec spektakl "Triumf woli" rozchwytywanego duetu Monika Strzępka- Piotr Demirski. Premierę sztuki wyznaczono na... 31 grudnia. Drugim autorskim przedstawieniem w sezonie będzie "Poradnik na czas nieporządku" w reżyserii Anny Karasińskiej.

Konferencja prasowa w siedzibie teatru przy uli. Jagiellońskiej/fot. Łukasz Badula

Repertuar Starego Teatru zdominuje jednak literacka klasyka. Dyrektor Jan Klata osobiście wyreżyseruje "Wesele" Wyspiańskiego, Krzysztof Garbaczewski pokaże własny "Kosmos" Gombrowicza, Justyna Sobczak przedstawi nową adaptację "Szewców" Witkacego, a Marcin Liber - zamknie sezon "Popiołem i diamentem" Andrzejewskiego. Ponadto na afisz trafią inscenizacje bardziej współczesnej literatury. Aneta Groszyńska przygotowuje spektakl w oparciu o głośną książkę "Głód" Martina Caparrosa, a dyrektor Klata - sceniczną wersję "Długu" Davida Graebera. Niespodzianką skierowaną do młodszych (ale nie najmłodszych) widzów ma być baśniowy "Kopciuszek" w reżyserii Anny Smolar.

 

Publiczność pod lupą

Wszystkim premierom sezonu będzie towarzyszyło pionierskie na rodzimym rynku badanie gustów publiczności. Prowadzone zarówno podczas przedstawień, jak i w sieci. Wyniki opracuje zespół badawczy z Fundacji Obserwatorium Żywej Kultury.

Zmianie ulegnie wizualna warstwa promocji teatru. Teatr zakończył współpracę z galerią Raster. Od najbliższej premiery nad plakatami do spektakli będzie czuwał Adam Mazur. Ich autorami mają być tacy twórcy jak Piotr Uklański czy Rafał Millach.

 

MICET - interaktywna podróż za kulisy teatru

12 października Stary Teatr zyska dodatkową przestrzeń przekazu. Prace nad imponującym, muzealnym projektem pod kuratelą Anny Litak dobiegły bowiem końca. Do dyspozycji widzów, w podziemiach teatru zostanie oddana nowatorska platforma edukacyjna MICET. Umożliwiająca i twórczą zabawę i zdobywanie wiedzy o podstawowych zjawiskach teatralnych.

 Ćwiczenia aktorskie z Jackiem Poniedziałkiem/fot. Łukasz Badula

MICET opiera się w całości na technologiach interaktywnych. Kolejne sale odpowiadają poszczególnym aspektom dzieła teatralnego. Od rekwizytów i scenografii do aktorstwa i reżyserii. Dzięki mniejszych i większym urządzeniom dotykowych, widz może samodzielnie wykonywać artystyczne zadania. Dobierać kostiumy, miksować ścieżkę dźwiękową, razem z aktorami (Jacek Poniedziałek, Marcin Czarnik, Marta Nieradkiewicz, Bartosz Bielenik) wykonywać ćwiczenia. W większości wypadków istnieje możliwość zapisania wyników i przesłania ich na maila.

Przestrzeń MICET to prawdziwa gratka dla laików, którzy chcą poznać teatr od kulis. Coś dla siebie znajdą tu i koneserzy tematu. Choćby udostępnione do wglądu egzemplarze reżyserskie lub pokaźna Mediateka z materiałami audiowizualnymi. Wszystkie osoby, które zakupią bilet do teatru, będą mogły odwiedzić MICET za darmo.

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Czyli krakowski Stary Teatr-wbrew swej nazwie-nie stroni rowniez od nowoczesnosci.To mu sie chwali.

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Big Book Festival już za miesiąc. Usiądź przy Okrągłym Stole i obejrzyj mecz o bibliotekę Literatura / Aktualności
Opuszczony kompleks szkół w centrum Warszawy jako czytelnicza akademia. Jeden z najmłodszych i najszybciej rozwijających się festiwali...
Włosy The Beatles zlicytowane!
10 tys. euro. Tyle zapłacono za włosy czterech Beatlesów, ścięte w roku... 1964! Kosmyki którego z muzyków okazały się najcenniejsze?
Międzygalaktyczny Zlot Superbohaterów przenosi się do Katowic
Weź bądź w Katowicach! Dziwnie Fajne wydarzenie po raz pierwszy w stolicy Górnego Śląska. To aż trzy dni koncertów, warsztatów i akcji w...
Luis Nubiola w Nosalowym Dworze. Wygraj bilety! 'Z biegiem lat, z biegiem dni [gdzie jest Pepi]' w Teatrze Słowackiego: Prawdziwych cyganerii już nie ma /recenzja spektaklu/
Tagi