zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plMuzykaAktualności › Nie żyje Bogusław Kaczyński

Nie żyje Bogusław Kaczyński

Elegancja i nienaganne maniery - takim zapamiętają Bogusława Kaczyńskiego fani/Wikipedia
W wieku 73 lat odszedł wytrawny znawca i popularyzator muzyki poważnej. Prawdziwa osobowość telewizyjna, dzięki której miliony Polaków pokochało operę. 
 
Elegancja, nienaganne maniery, dbałość o język. Bez względu na to, czy występował przed kamerami telewizji, udzielał wywiadu czy prowadził koncert. Takim zapamiętano go nie tylko melomani. Bogusław Kaczyński był bowiem osobą bliską i laikom. Osobą, która potrafi zarazić prawdziwą pasją do muzyki. Nawet, jeśli ta muzyka nie należy do łatwych i przyjemnych.
 
Wczesnym popołudniem media obiegła smutna wiadomość o śmierci Kaczyńskiego. 18 stycznia  doznał udaru mózgu. Kolejnego w swoim życiu. Poprzedni, z 2007 roku, wymusił na nim szpitalną rekonwalescencję. Po kilku miesiącach postanowił jednak wrócić do domu. Nie ukrywał, że odzyskanie dawnej formy zajmie mu dużo czasu. Niestety, drugi udar przekreślił te szanse. Na zawsze. Kaczyński zmarł 21 stycznia. Miał 73 lata.
 
Pochodzący z Białej Podlaski dziennikarz, krytyk i działacz kultury zostanie zapamiętany przede wszystkim jako popularyzator opery. Zainicjowana jeszcze w latach 70. współpraca z telewizją, pozwoliła mu dotrzeć do milionów odbiorców. Jak nikt inny, zachęcał do oglądania transmisji dzieł operowych. Opowiadając o nich z emfazą i erudycją, które rozbudzały wyobraźnię.
 
Głos Kaczyńskiego relacjonował dla TVP również ważne wydarzenia muzyczne m.in. Konkurs Chopinowski, Konkurs Wieniawskiego czy Koncerty Noworoczne z Wiednia. Telewidzowie pokochali nietuzinkowego prezentera. W jubileuszowym plebiscycie "Polityki" znalazł się w pierwszej dziesiątce osobowości telewizyjnych XX-lecia. Miarą jego oratorskich talentów był także przyznany mu tytuł Mistrza Mowy Polskiej. 
 
Kaczyński jako niezmordowany popularyzator działał również poza studiem telewizyjnym. Jego zasługą było powołanie słynnego Festiwalu Muzyki w Łańcucie. Przez blisko trzy dekady szefował też Festiwalowi im. Jana Kiepury w Krynicy. 
 
Lubiany konferansjer i znawca miał swoje poważne zasługi i w popularyzacji spuścizny Chopina. W 2010 roku opublikował wyjątkowy album "Fryderyk Chopin- Geniusz muzyczny". W udzielonym naszemu portalowi wywiadzie mówił wówczas: 
 
Całe życie poświęciłem Chopinowi. Najpierw byłem czynnym pianistą, potem zajmowałem się teorią muzyki. Starałem się spojrzeć na Chopina ze swojej perspektywy - nie muszę chyba mówić, że jestem wielkim wielbicielem Chopina. Mam też jednak własne poglądy na temat różnych momentów w życiu Chopina (...) Pamiętajmy o tym, że Chopin żył w epoce romantyzmu. Ten czas rządził się własnymi prawami i nieco zniekształcał wizerunek człowieka. Musiał to być bohater nieskazitelny, ale wszystkiemu musiał oddawać się w stu procentach, totalnie. Jeśli kochał - był kochankiem romantycznym. Jeśli podróżował - to gnał przez wszystkie kontynenty. Jeśli cierpiał - to za miliony. 
Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Cóż za smutna wiadomość! Jestem niepocieszona, że nie miałam i już nigdy nie będę miała możliwości spotkać tego znamienitego jegomościa, znawcy muzyki i bon tonu. Wielka strata!

  • Bardzo powoli dojrzewalam do opery. Pamietam Pana Boguslawa z telewizji, kiedy jeszcze bylam dzieckiem. I mimo, ze opery wtedy nie lubilam, zawsze z zainteresowaniem sluchalam Boguslawa Kaczynskiego. Zyl wielka sztuka, byl pasjonatem, ciekawie opowiadal, a przy tym byl zwyczajnie bezpretensjonalny. Unikatowa Osobowosc.

  • Bardzo wielka strata dla współczesnego świata. Strata dla kultury polskiej. Strata dla wszystkich którzy kochają opere. Pan Bogusław posiadał ogromna wiedzę na ten temat. To było jego życie i jego pasja. Potrafił zaszczepić uwielbienie dla opery w wielu ludziach. Niewiele dziś takich osób.

  • Jakos nieszczegolnie rozpoczal sie dla kultury obecny rok.To kolejna w krotkim okresie bardzo smutna wiadomoisc o smierci tak popularnej postaci.Bedzie Go bardzo trudno zastapic.

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/ Film / Premiery
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/
Wspólnie z krakowskim Kinem Pod Baranami zapraszamy na wakacyjną sesję "filmoznawczą". Wielkie filmy za małe pieniądze. Mamy dla Was podwójne...
Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety! Bulwar(t) nad Zalewem Nowohuckim. Lato pod znakiem kultury i rekreacji
Tagi