zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plMuzykaAktualności › Niech zadrżą mury!

Niech zadrżą mury!

 

 

Przed nami Universitas Cantat 2015 - poznański festiwal o zasięgu międzynarodowym, który co roku przyciąga setki melomanów. W ramach najnowszej edycji usłyszymy najbardziej utalentowane chóry z całego świata.

Historia Międzynarodowego Festiwalu Chórów Uniwersyteckich "Universitas Cantat" sięga 1998 roku. Przez lata zdążył zapracować na miano największego wydarzenia kulturalnego, skupiającego młode pokolenie wokalistów z uczelni wyższych. Ludzi, którzy oprócz nieprzeciętnego talentu i pasji, są otwarci na nowoczesność - zmiany i eksperymenty przy jednoczesnym szacunku do kanonu. To dzięki nim muzyka chóralna to nie zakurzony eksponat, lecz świeża, tętniąca życiem sztuka...

Jak dotąd w ramach festiwalu zaprezentowało się ponad sto chórów z niemal trzydziestu krajów, nawet tak odległych jak Meksyk czy Ekwador. Universitas Cantat 2015 to wspólne dzieło Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Chóru Kameralnego UAM oraz Stowarzyszenia Przyjaciół Chóru Kameralnego UAM. Dyrektorem i głównym pomysłodawcą festiwalu jest prof. Krzysztof Szydzisz, o którym trudno napisać inaczej niż jak o człowieku-orkiestrze. Od lat daje się poznać nie tylko jako doświadczony chórmistrz i muzykolog, ale również uznany specjalista od emisji głosu z menedżerskim zacięciem.

 

 

 

Tradycją jest, że poszczególne koncerty zawarte w programie odbywają się w salach koncertowych w całej Wielkopolsce, jednak najważniejszym miejscem jest słynąca z doskonałej akustyki Aula Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Nic dziwnego, że to właśnie tam odbywają się najważniejsze występy. W tym roku reprezentacja zagranicznych chórów jest bardzo obiecująca - zapowiedziano koncert Chóru Koncertowego Uniwersytetu Portorykańskiego w Arecibo (Portoryko), Chóru Uniwersytetu w Johannesburgu (RPA), Chóru Koncertowego Uniwersytetu Filipińskiego (Filipiny) oraz Chóru Uniwersytetu w Guayaquil (Ekwador).

Ponadto usłyszymy popisy wokalne pięciu rodzimych chórów - oprócz poznańskiego Chóru Kameralnego i Akademickiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, zaprezentuje się Chór Politechniki Poznańskiej "Volantes Soni", Schola Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu "Inclina Aurem" i kaliski Chór Kameralny Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM. Nie obędzie się również bez występów grup z Ukrainy i Serbii.

Wzorem poprzednich edycji festiwal zakończy specjalny koncert finałowy, w którym wszystkie zespoły wykonają wspólnie jedno dzieło współczesnego, polskiego kompozytora w towarzystwie orkiestry symfonicznej. Komu złożą hołd podczas dwunastej edycji? O tym już niebawem na stronie internetowej festiwalu, którą możecie znaleźć tutaj.

 

 

 

XII Międzynarodowy Festiwal Chórów Uniwersyteckich "Universitas Cantat" odbędzie się w dniach od 24 do 27 czerwca w wybranych miejscach Poznania oraz w wybranych salach koncertowych Wielkopolski.

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Jestem dumna z tego, że Międzynarodowy Festiwal Chórów Uniwersyteckich "Universitas Cantat" za sprawą prof. Krzysztofa Szydzisza odbywa się w Polsce. Jestem pewna, że i w tym roku festiwal przyciągnie całe rzesze miłośników muzyki chóralnej, którzy chętnie będą słuchać festiwalowych występów chórów.

  • Posłuchać dobrego chóru to rozkosz dla uszu. A w dodatku chóry z odległych krajów z pewnością zaprezentują oryginalne utwory.

  • Podobno studentom tylko jedno w glowie,a tymczasem jak widac i chor dla nich nie straszny. Tylko pogratulowac.A melomanom zycze wielu pozytywnych doznan podczas tego i nastepnych festiwali.

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Letnie Tanie Kinobranie - Młode życie /konkurs/ Film / Aktualności
Lato w pełni, a 11. Letnie Tanie Kinobranie jest już na półmetku. Mamy dla Was podwójne zaproszenie na jeden z seansów.
Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/ Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety!
Tagi