zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plTaniecAktualności › 'Obóz Katarakta' w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie: Taniec w poszukiwaniu cudownego/zdjęcia/

'Obóz Katarakta' w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie: Taniec w poszukiwaniu cudownego/zdjęcia/

[wszystkie zdjęcia: MOS]

Co mają ze sobą wspólnego performer, który zaginął na Atlantyku i pisarka eksplorująca oniryczną wyobraźnię? Dominika Knapik przygotowuje kolejną w swoim dorobku zaskakującą inscenizację pt. "Obóz Katarakta".

Oboje rzucali wyzwanie współczesnej im kulturze i życiowym ograniczeniom. Ona, żona wybitnego prozaika, sięgają po pióro sporadycznie, ale z zachwycającym m.in. Trumana Capote'a efektem. On, performer i konceptualista, który wyznaczał sobie zadania godne sportów ekstremalnych. Dwie fascynujące postaci kultury XX wieku, które nigdy się nie spotkały. Aż do teraz. Spektakl "Obóz Katarakta" przywołuje i prozę Jane Bowles i dokonania Bassa Jana Adera. W sposób, który zaskoczy w równym stopniu czytelników, co miłośników sztuki współczesnej.

Nietypową inscenizację szykuje w Krakowie Dominika Knapik, jedna z bardziej oryginalnych przedstawicielek teatru tańca w Polsce. Przygotowała choreografię do spektakli takich twórców jak Maja Kleczewska, Jan Klata, Radek Rychcik czy Anna Augustynowicz. Sama reżyserowała zaś m.in. głośną, nawiązującą do filmu "Thelma & Louise" sztukę "Bang! Bang!". W 2015 roku nominowano ją do Paszportu Polityki.

Najnowsze przedsięwzięcie Knapik intryguje i doborem tematu i obraną formą spektaklu. "Obóz Katarakta" to adaptacja opowiadania Jane Bowles, które polski czytelnik zna ze zbioru "Proste przyjemności". Powstała w latach 40. ubiegłego wieku nowela, należy do bardziej onirycznych i wieloznacznych dzieł w dorobku autorki. Wizyta bohaterki utworu - Harriet w dziwnym miejscu odosobnienia, wyraża lęk przed dezintegracją osobowości, ale też jest pretekstem do eksploracji surrealnej wyobraźni.

W spektaklu Knapik ta historia zyskuje ciekawy kontekst. Reżyserka powołuje się bowiem na losy wspomnianego Basa Jana Adera. Holenderskiego artysty, który w połowie lat 70. postanowił przepłynąć Atlantyk. W najmniejszej z możliwych łódek. Wyczyn miał być częścią projektu artystycznego pt. "W poszukiwaniu cudownego". Przedsięwzięcie nigdy nie zostało jednak ukończone. Ader zaginął na oceanie. Po kilku miesiącach, u wybrzeży Irlandii odnaleziono tylko pustą łódkę. Czy artysta cudownie zniknął czy odnalazł swój bezpieczny ląd?

"Obóz Katarakta" jest przedstawieniem tanecznym, ale z rozbudowaną dramaturgicznie narracją, partiami dialogowymi oraz obsadą złożoną z zawodowych aktorów. Reżyserka nawiązała współpracę ze sceną Małopolskiego Ogrodu Sztuki, która funkcjonuje przy Teatrze im. Słowackiego. W sztuce pojawiają się znani z przedstawień krakowskiego teatru aktorzy, m.in. Agnieszka Kościelniak i Jerzy Światłoń. Gościnnie występują Aleksandra Cwen, Dominik Sroka i tancerka Małgorzata Haduch.

Siłą spektaklu mają być jednak nie tylko aktorsko- ruchowe kreacje. Knapik przykłada dużą wagę również do warstwy wizualno- dźwiękowej. Za scenografię odpowiada Michał Budny, artysta i rzeźbiarz związany z Galerią Raster, za muzykę - Tomasz Kowalski.

Knapik podkreśla, iż zależy jej na zrobieniu spektaklu, który poruszałby się w jakimś języku abstrakcji, a jednocześnie był komunikatywny dla widza. Mówi też o interdyscyplinarnym wymiarze przedsięwzięcia:

Dla mnie taniec jest częścią składową teatru. Robię spektakl, do którego realizacji zaprosiłam interesujących artystów poruszających się w różnych dyscyplinach sztuki. Idąc za naszym patronem Basem Janem Aderem, który był konceptualistą- romantykiem, chciałabym, aby nasz spektakl miał podobny charakter. Aby pojawiło się też trochę dowcipu. Poczucie humoru w teatrze tańca jest dużym wyzwaniem.

Premiera spektaklu "Obóz Katarakta" 13 stycznia na deskach Małopolskiego Ogrodu Sztuk.  

Napisz artykuł
Komentarze
  • Muszę przyznać, że autor artykułu bardzo zachęcił czytelników do obejrzenia spektaklu. Wydaje mi się, że ,,Obóz Katarakta'' będzie wyróżniał się w bardzo pozytywny sposób. Cieszy mnie, że zwrócono szczególną uwagę na dźwięk oraz wizualizację, to zawsze sprawia, że spektakl pozostaje w pamięci na długo.

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Letnie Tanie Kinobranie - Młode życie /konkurs/ Film / Aktualności
Lato w pełni, a 11. Letnie Tanie Kinobranie jest już na półmetku. Mamy dla Was podwójne zaproszenie na jeden z seansów.
Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/ Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety!
Tagi