zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plLiteraturaRecenzje › Oddychaj ze mną: Okrucieństwo i namiętności

Oddychaj ze mną: Okrucieństwo i namiętności

Dramaty Ingmara Villqista (Jarosława Świerszcza) przepełnione są emocjami, tragizmem i namiętnościami, co sprawia, że ich profile psychologiczne z jednej strony budzą współczucie, a z drugiej przerażają prawdopodobieństwem.

.html
Oddychaj ze mną, Ingmar Villqist / wyd. Słowo Obraz Terytoria

Stanisław Rosiek w komentarzu do najnowszego wydania czterech dramatów Ingmara Villqista pisze, że nie chciałby się znaleźć w jego głowie. Rzeczywiście wizja ta jest dość przerażająca, ale jeszcze bardziej przerażające wydaje się być znalezienie się w wykreowanej przez dramatopisarza rzeczywistości. O ile często zdarza się, że czytelnik identyfikuje się z danymi postaciami dramatów, to w tym przypadku czytając dziękuje w duchu, że nie jest jedną z nich.

Świat dramatów Villqista to połączenie poetyckich lecz okrutnych wizji Edgara A. Poe z pokrętnymi emocjonalnie losami bohaterów takich artystów jak von Trier czy Bergman. Postaci chorzowskiego dramaturga to więźniowie zawiłych relacji, dusznych, chorych i destrukcyjnych. Są oni skazańcami, a granice ich światów zaciskają się wokół nich jak pętla na szyi wisielca, który nie może już odwołać się do wyższej instancji.

W zbiorze czterech dramatów "Oddychaj ze mną" Villquist tak ułożył kolejne sztuki, że czytający odzierany jest z kolejnych złudzeń dotyczących uczuć . Początkowo dostaje na wpół mistyczną opowieść o szczęśliwym umieraniu. Bohaterowie nie są śnieżnobiali, ale ostatecznie zakończenie przynosi ulgę i nadzieję. Natomiast potem zamykają się drogi ucieczki, zatrzaskują drzwi, a na drodze pojawiają się kolejni strażnicy i szantażyści.  Ich emocjonalne gry i wybory namiętności oraz chęć korzyści własnej niszczą światy, rujnują jestestwa w imię porządku świata, moralności, a nawet miłości. Choć im więcej mowy jest o tej ostatniej, tym mniej można się jej dopatrzeć.

Rzeczywistość dramatów Villqista jest tym okrutniejsza, że wydaje się codzienna. Zwłaszcza ostatni "Kompozycja w błękicie" jest niesamowicie realny. Historia jest niby banalna. Mamy oto władczą matkę i opiekującą się nią dorosłą córkę, uzależnioną zarówno uczuciowo jak i materialnie od tej pierwszej. Pętla żerowania i kontroli zaciska się coraz silniej na szyi Alke, doprowadzając ją na skraj przepaści. Nieudana próba samobójcza tylko pozornie daje poprawę. W efekcie sprawia, że bohaterka uświadamia sobie, że wszystkie drogi ucieczki zostały jej odebrane. Jedyna szansa w postaci Jano przeszła "do obozu" matki. Siły ucisku zwyciężają, przestrzeń wokół bohaterki zawęża się, możliwości ruchu (fizycznego i emocjonalnego) są coraz mniejsze. Wszyscy zakopują się w grobowcu, z którego nie ma już ucieczki.

W przypadku "Kompozycji w słońcu", czyli przedostatniej sztuki nie ma co prawda nadziei, ale jest miłość. Może być ona nie uświęcona, może być nawet niemoralna, zakazana, nieetyczna, brudna, ale jest prawdziwa, szczera i głęboka. Śmierć, potępienie czy kalectwo jej nie zmienią. Tam jeszcze jest miejsce na delikatność i czułość. Tak jak w tytułowym "Oddychaj ze mną". Ten dramat z kolei tchnie nostalgią, chęcią odzyskania choć na moment tego co utracone.

Sami bohaterowie stworzeni przez autora są idealnymi postaciami do oglądania na scenie. Emocjonalność zawarta nie tylko w ich historiach, ale też w charakterach sprawia, że na pewno nie jeden z aktorów przyjąłby taką role jako wyzwanie.

Zbiór "Oddychaj ze mną" ukazał się nakładem wydawnictwa Słowo/Obraz Terytoria.









Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Bardzo sie ciesze,ze autorka tekstu podobnie jak ja,odnajduje w literaturze Ingmara Villqista wspolne elementy z tworczoscia Larsa von Triera.Bedac dyektorem teatru Wybrzeze wykonal kawal dobrej roboty.

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Jacek Kaczmarski – 60. rocznica urodzin Muzyka / Aktualności
Gdyby żył, dziś ukończyłby 60 lat. Wspominamy Jacka Kaczmarskiego – polskiego barda, kompozytora i poetę.
”Portret damy” Lizinki de Mirbel ponownie we Wrocławiu
Utracona w czasie wojny miniatura Lizinki de Mirbel ”Portet damy” odzyskana dzięki współpracy MKiDN i FBI.
'FUCK.. Sceny buntu' w Łaźni Nowej: Protest i songi /zapowiedź spektaklu/
Samospalenie jako obywatelski sprzeciw i kręcenie porno dla ratowania przyrody. Co łączy te formy buntu? Odpowiedź w sztuce Marcina Libera,...
Przemysław Kłosowicz: Poznawanie ludzi się po prostu opłaca /wywiad/ 'Amok' i 'Cienie' w DCF-ie /konkurs/
Tagi