zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plLiteraturaRecenzje › Oddychaj ze mną: Okrucieństwo i namiętności

Oddychaj ze mną: Okrucieństwo i namiętności

Dramaty Ingmara Villqista (Jarosława Świerszcza) przepełnione są emocjami, tragizmem i namiętnościami, co sprawia, że ich profile psychologiczne z jednej strony budzą współczucie, a z drugiej przerażają prawdopodobieństwem.

.html
Oddychaj ze mną, Ingmar Villqist / wyd. Słowo Obraz Terytoria

Stanisław Rosiek w komentarzu do najnowszego wydania czterech dramatów Ingmara Villqista pisze, że nie chciałby się znaleźć w jego głowie. Rzeczywiście wizja ta jest dość przerażająca, ale jeszcze bardziej przerażające wydaje się być znalezienie się w wykreowanej przez dramatopisarza rzeczywistości. O ile często zdarza się, że czytelnik identyfikuje się z danymi postaciami dramatów, to w tym przypadku czytając dziękuje w duchu, że nie jest jedną z nich.

Świat dramatów Villqista to połączenie poetyckich lecz okrutnych wizji Edgara A. Poe z pokrętnymi emocjonalnie losami bohaterów takich artystów jak von Trier czy Bergman. Postaci chorzowskiego dramaturga to więźniowie zawiłych relacji, dusznych, chorych i destrukcyjnych. Są oni skazańcami, a granice ich światów zaciskają się wokół nich jak pętla na szyi wisielca, który nie może już odwołać się do wyższej instancji.

W zbiorze czterech dramatów "Oddychaj ze mną" Villquist tak ułożył kolejne sztuki, że czytający odzierany jest z kolejnych złudzeń dotyczących uczuć . Początkowo dostaje na wpół mistyczną opowieść o szczęśliwym umieraniu. Bohaterowie nie są śnieżnobiali, ale ostatecznie zakończenie przynosi ulgę i nadzieję. Natomiast potem zamykają się drogi ucieczki, zatrzaskują drzwi, a na drodze pojawiają się kolejni strażnicy i szantażyści.  Ich emocjonalne gry i wybory namiętności oraz chęć korzyści własnej niszczą światy, rujnują jestestwa w imię porządku świata, moralności, a nawet miłości. Choć im więcej mowy jest o tej ostatniej, tym mniej można się jej dopatrzeć.

Rzeczywistość dramatów Villqista jest tym okrutniejsza, że wydaje się codzienna. Zwłaszcza ostatni "Kompozycja w błękicie" jest niesamowicie realny. Historia jest niby banalna. Mamy oto władczą matkę i opiekującą się nią dorosłą córkę, uzależnioną zarówno uczuciowo jak i materialnie od tej pierwszej. Pętla żerowania i kontroli zaciska się coraz silniej na szyi Alke, doprowadzając ją na skraj przepaści. Nieudana próba samobójcza tylko pozornie daje poprawę. W efekcie sprawia, że bohaterka uświadamia sobie, że wszystkie drogi ucieczki zostały jej odebrane. Jedyna szansa w postaci Jano przeszła "do obozu" matki. Siły ucisku zwyciężają, przestrzeń wokół bohaterki zawęża się, możliwości ruchu (fizycznego i emocjonalnego) są coraz mniejsze. Wszyscy zakopują się w grobowcu, z którego nie ma już ucieczki.

W przypadku "Kompozycji w słońcu", czyli przedostatniej sztuki nie ma co prawda nadziei, ale jest miłość. Może być ona nie uświęcona, może być nawet niemoralna, zakazana, nieetyczna, brudna, ale jest prawdziwa, szczera i głęboka. Śmierć, potępienie czy kalectwo jej nie zmienią. Tam jeszcze jest miejsce na delikatność i czułość. Tak jak w tytułowym "Oddychaj ze mną". Ten dramat z kolei tchnie nostalgią, chęcią odzyskania choć na moment tego co utracone.

Sami bohaterowie stworzeni przez autora są idealnymi postaciami do oglądania na scenie. Emocjonalność zawarta nie tylko w ich historiach, ale też w charakterach sprawia, że na pewno nie jeden z aktorów przyjąłby taką role jako wyzwanie.

Zbiór "Oddychaj ze mną" ukazał się nakładem wydawnictwa Słowo/Obraz Terytoria.

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Bardzo sie ciesze,ze autorka tekstu podobnie jak ja,odnajduje w literaturze Ingmara Villqista wspolne elementy z tworczoscia Larsa von Triera.Bedac dyektorem teatru Wybrzeze wykonal kawal dobrej roboty.

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
‘Wielka Sztuka w Nowym Formacie’ Kandinsky’ego: kolejna odsłona serii albumów /konkurs/ Literatura / Nowości wydawnicze
Tytułów poświęconych Kandinskiemu jest wyjątkowo mało na polskim rynku wydawniczym. Wielu sympatyków twórczości tego rosyjskiego artysty na...
Fryderyk 2017 dla płyty NFM 'De profundis'
Płyta ”De profundis”, nagrana przez Chór NFM pod dyrekcją Agnieszki Franków-Żelazny, otrzymała nagrodę Fryderyk 2017 w kategorii...
Fantastic Heroes: Batman i Superman przejmują Centrum Kultury "Zamek" /zdjęcia/
W Poznaniu wielka gratka nie tylko dla miłośników komiksów. A to za sprawą wystawy, na której zagoszczą takie postaci jak Superman, Batman,...
Kino w trampkach: święto młodego widza Literackie przystanki w Krakowie: Poczekaj na autobus z wybitnymi pisarzami /zdjęcia/
Tagi