zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plLiteraturaRecenzje › Oddychaj ze mną: Okrucieństwo i namiętności

Oddychaj ze mną: Okrucieństwo i namiętności

Dramaty Ingmara Villqista (Jarosława Świerszcza) przepełnione są emocjami, tragizmem i namiętnościami, co sprawia, że ich profile psychologiczne z jednej strony budzą współczucie, a z drugiej przerażają prawdopodobieństwem.

.html
Oddychaj ze mną, Ingmar Villqist / wyd. Słowo Obraz Terytoria

Stanisław Rosiek w komentarzu do najnowszego wydania czterech dramatów Ingmara Villqista pisze, że nie chciałby się znaleźć w jego głowie. Rzeczywiście wizja ta jest dość przerażająca, ale jeszcze bardziej przerażające wydaje się być znalezienie się w wykreowanej przez dramatopisarza rzeczywistości. O ile często zdarza się, że czytelnik identyfikuje się z danymi postaciami dramatów, to w tym przypadku czytając dziękuje w duchu, że nie jest jedną z nich.

Świat dramatów Villqista to połączenie poetyckich lecz okrutnych wizji Edgara A. Poe z pokrętnymi emocjonalnie losami bohaterów takich artystów jak von Trier czy Bergman. Postaci chorzowskiego dramaturga to więźniowie zawiłych relacji, dusznych, chorych i destrukcyjnych. Są oni skazańcami, a granice ich światów zaciskają się wokół nich jak pętla na szyi wisielca, który nie może już odwołać się do wyższej instancji.

W zbiorze czterech dramatów "Oddychaj ze mną" Villquist tak ułożył kolejne sztuki, że czytający odzierany jest z kolejnych złudzeń dotyczących uczuć . Początkowo dostaje na wpół mistyczną opowieść o szczęśliwym umieraniu. Bohaterowie nie są śnieżnobiali, ale ostatecznie zakończenie przynosi ulgę i nadzieję. Natomiast potem zamykają się drogi ucieczki, zatrzaskują drzwi, a na drodze pojawiają się kolejni strażnicy i szantażyści.  Ich emocjonalne gry i wybory namiętności oraz chęć korzyści własnej niszczą światy, rujnują jestestwa w imię porządku świata, moralności, a nawet miłości. Choć im więcej mowy jest o tej ostatniej, tym mniej można się jej dopatrzeć.

Rzeczywistość dramatów Villqista jest tym okrutniejsza, że wydaje się codzienna. Zwłaszcza ostatni "Kompozycja w błękicie" jest niesamowicie realny. Historia jest niby banalna. Mamy oto władczą matkę i opiekującą się nią dorosłą córkę, uzależnioną zarówno uczuciowo jak i materialnie od tej pierwszej. Pętla żerowania i kontroli zaciska się coraz silniej na szyi Alke, doprowadzając ją na skraj przepaści. Nieudana próba samobójcza tylko pozornie daje poprawę. W efekcie sprawia, że bohaterka uświadamia sobie, że wszystkie drogi ucieczki zostały jej odebrane. Jedyna szansa w postaci Jano przeszła "do obozu" matki. Siły ucisku zwyciężają, przestrzeń wokół bohaterki zawęża się, możliwości ruchu (fizycznego i emocjonalnego) są coraz mniejsze. Wszyscy zakopują się w grobowcu, z którego nie ma już ucieczki.

W przypadku "Kompozycji w słońcu", czyli przedostatniej sztuki nie ma co prawda nadziei, ale jest miłość. Może być ona nie uświęcona, może być nawet niemoralna, zakazana, nieetyczna, brudna, ale jest prawdziwa, szczera i głęboka. Śmierć, potępienie czy kalectwo jej nie zmienią. Tam jeszcze jest miejsce na delikatność i czułość. Tak jak w tytułowym "Oddychaj ze mną". Ten dramat z kolei tchnie nostalgią, chęcią odzyskania choć na moment tego co utracone.

Sami bohaterowie stworzeni przez autora są idealnymi postaciami do oglądania na scenie. Emocjonalność zawarta nie tylko w ich historiach, ale też w charakterach sprawia, że na pewno nie jeden z aktorów przyjąłby taką role jako wyzwanie.

Zbiór "Oddychaj ze mną" ukazał się nakładem wydawnictwa Słowo/Obraz Terytoria.

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Bardzo sie ciesze,ze autorka tekstu podobnie jak ja,odnajduje w literaturze Ingmara Villqista wspolne elementy z tworczoscia Larsa von Triera.Bedac dyektorem teatru Wybrzeze wykonal kawal dobrej roboty.

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Letnie Tanie Kinobranie - Młode życie /konkurs/ Film / Aktualności
Lato w pełni, a 11. Letnie Tanie Kinobranie jest już na półmetku. Mamy dla Was podwójne zaproszenie na jeden z seansów.
Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/ Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety!
Tagi