zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plPlastykaWystawy › 'Pamiętajmy o Polsce. Solidarność Norwesko-Polska' – wystawa w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu

'Pamiętajmy o Polsce. Solidarność Norwesko-Polska' – wystawa w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu

Pamiętajmy o Polsce. Solidarność Norewsko-Polska
fot. materiały pras.

W kolejną rocznicę wprowadzenia stanu wojennego Centrum Historii Zajezdnia inauguruje wyjątkową wystawę pokazującą, jak sąsiedzi ze Skandynawii wspierali Polaków w tym trudnym czasie – "Pamiętajmy o Polsce. Solidarność Norwesko-Polska".

Historia norwesko-polskiej solidarności sięga dalej niż samo rozpoczęcie stanu wojennego, bo sierpnia 1980 r. To właśnie wtedy do strajkującej Stoczni Gdańskiej dotarli z pomocą norwescy związkowcy. W akcje zbiórki pieniędzy i przekazywania Polakom maszyn drukarskich włączyło się wówczas tysiące Norwegów.

Kolejne wyrazy solidarności Polacy otrzymali po wprowadzeniu stanu wojennego. Wtedy to pod hasłem "Ikke glem Polen" (Pamiętajmy o Polsce), Norwegia jako jedno z pierwszych państw zaangażowało się w pomoc mieszkańcom naszego kraju. Powstała wówczas wyjątkowa organizacja pod nazwą Solidaritet Norge-Polen (Solidarność Polsko-Norweska), która koordynowała akcje wspierające Polaków. W jej działalność angażowali się zwykli Norwegowie, jak i znaczące postacie życia politycznego czy związkowego. Łącznie należało do niej sto tysięcy osób zrzeszonych w kilkudziesięciu oddziałach. Demonstracje, zbiórki pieniędzy, imprezy popularyzujące Polskę i polską historię, działalność wydawniczo-informacyjna, akcje humanitarne i informacyjne, przede wszystkim wśród dziennikarzy i polityków norweskich były prowadzone nieprzerwanie przez całe lata 80. XX wieku.

To właśnie wrocławskie i trójmiejskie relacje z Norwegami stały się niemalże legendarne. Po odzyskaniu przez nasz kraj niepodległości, stolica Dolnego Śląska stała się pierwszym miastem, w którym Norwegowie pojawili się już w innej roli – partnerów biznesowych.

Ta historyczna przyjaźń polsko-norweska, mimo że bardzo znacząca, często umyka pamięci Polaków lub jest po prostu marginalizowana. Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu ma szansę, by skutecznie zwrócić uwagę na ten temat.

Wystawa "Pamiętajmy o Polsce. Solidarność Norwesko-Polska", która rozpoczyna się już dzisiaj, będzie prezentowana w Zajezdni do końca lutego 2017 r. Jej otwarciu towarzyszy festiwal "Solidarność Norwesko-Polska" – w programie oprócz zwiedzania ekspozycji, znajdują się także okolicznościowe koncerty oraz spektakl teatralny.  

Wstęp na wystawę w Centrum Historii Zajezdnia jest bezpłatny.

Wystawa "Pamiętajmy o Polsce. Solidarność Norwesko-Polska"
Centrum Historii Zajezdnia, ul. Grabiszyńska 184

Godziny otwarcia:
wtorek-czwartek 9.00 – 17.00
piątek – niedziela: 10.00 – 18.00

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Szkoda, że tak niewiele się mówi o zasługach Norwegów. Jako jedni z nielicznych naprawdę starali się nam pomóc. Współcześni politycy powinni zastanowić się czy nie warto właśnie w nich szukać sojuszników?

  • Bardzo wiele polskich rodzin po wprowadzeniu stanu wojennego korzystalo z pomocy anonimowych mieszkancow wielu europejskich krajow.Naleza sie im slowa podziekowania chocby za sprawa wroclawskiej wystawy.

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/ Film / Premiery
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/
Wspólnie z krakowskim Kinem Pod Baranami zapraszamy na wakacyjną sesję "filmoznawczą". Wielkie filmy za małe pieniądze. Mamy dla Was podwójne...
Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety! Bulwar(t) nad Zalewem Nowohuckim. Lato pod znakiem kultury i rekreacji
Tagi