zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plPlastykaWystawy › 'Pamiętajmy o Polsce. Solidarność Norwesko-Polska' – wystawa w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu

'Pamiętajmy o Polsce. Solidarność Norwesko-Polska' – wystawa w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu

Pamiętajmy o Polsce. Solidarność Norewsko-Polska
fot. materiały pras.

W kolejną rocznicę wprowadzenia stanu wojennego Centrum Historii Zajezdnia inauguruje wyjątkową wystawę pokazującą, jak sąsiedzi ze Skandynawii wspierali Polaków w tym trudnym czasie – "Pamiętajmy o Polsce. Solidarność Norwesko-Polska".

Historia norwesko-polskiej solidarności sięga dalej niż samo rozpoczęcie stanu wojennego, bo sierpnia 1980 r. To właśnie wtedy do strajkującej Stoczni Gdańskiej dotarli z pomocą norwescy związkowcy. W akcje zbiórki pieniędzy i przekazywania Polakom maszyn drukarskich włączyło się wówczas tysiące Norwegów.

Kolejne wyrazy solidarności Polacy otrzymali po wprowadzeniu stanu wojennego. Wtedy to pod hasłem "Ikke glem Polen" (Pamiętajmy o Polsce), Norwegia jako jedno z pierwszych państw zaangażowało się w pomoc mieszkańcom naszego kraju. Powstała wówczas wyjątkowa organizacja pod nazwą Solidaritet Norge-Polen (Solidarność Polsko-Norweska), która koordynowała akcje wspierające Polaków. W jej działalność angażowali się zwykli Norwegowie, jak i znaczące postacie życia politycznego czy związkowego. Łącznie należało do niej sto tysięcy osób zrzeszonych w kilkudziesięciu oddziałach. Demonstracje, zbiórki pieniędzy, imprezy popularyzujące Polskę i polską historię, działalność wydawniczo-informacyjna, akcje humanitarne i informacyjne, przede wszystkim wśród dziennikarzy i polityków norweskich były prowadzone nieprzerwanie przez całe lata 80. XX wieku.

To właśnie wrocławskie i trójmiejskie relacje z Norwegami stały się niemalże legendarne. Po odzyskaniu przez nasz kraj niepodległości, stolica Dolnego Śląska stała się pierwszym miastem, w którym Norwegowie pojawili się już w innej roli – partnerów biznesowych.

Ta historyczna przyjaźń polsko-norweska, mimo że bardzo znacząca, często umyka pamięci Polaków lub jest po prostu marginalizowana. Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu ma szansę, by skutecznie zwrócić uwagę na ten temat.

Wystawa "Pamiętajmy o Polsce. Solidarność Norwesko-Polska", która rozpoczyna się już dzisiaj, będzie prezentowana w Zajezdni do końca lutego 2017 r. Jej otwarciu towarzyszy festiwal "Solidarność Norwesko-Polska" – w programie oprócz zwiedzania ekspozycji, znajdują się także okolicznościowe koncerty oraz spektakl teatralny.  

Wstęp na wystawę w Centrum Historii Zajezdnia jest bezpłatny.

Wystawa "Pamiętajmy o Polsce. Solidarność Norwesko-Polska"
Centrum Historii Zajezdnia, ul. Grabiszyńska 184

Godziny otwarcia:
wtorek-czwartek 9.00 – 17.00
piątek – niedziela: 10.00 – 18.00

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Szkoda, że tak niewiele się mówi o zasługach Norwegów. Jako jedni z nielicznych naprawdę starali się nam pomóc. Współcześni politycy powinni zastanowić się czy nie warto właśnie w nich szukać sojuszników?

  • Bardzo wiele polskich rodzin po wprowadzeniu stanu wojennego korzystalo z pomocy anonimowych mieszkancow wielu europejskich krajow.Naleza sie im slowa podziekowania chocby za sprawa wroclawskiej wystawy.

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Joanna Sokołowska-Gwizdka: Wszędzie mieszkają ciekawi ludzie /wywiad/ Literatura / Artykuły
Rozmawiamy z Joanną Sokołowską-Gwizdka o jej literackich i dziennikarskich fascynacjach oraz o najnowszej książce poświęconej teatrowi...
”Pokot” Agnieszki Holland a jego literacki pierwowzór: Ekologiczny manifest czy gra konwencjami?
Wielowątkowa intryga i wspaniałe kolekcje charakterów to mocne strony obu wersji – powieściowej i filmowej – pisze autorka...
Trzy operowe głosy śpiewają "Od Disneya do klasyki"
Operowe show „Od Disneya do Klasyki” to koncert, na który składają się najpiękniejsze arie i duety operowe, piosenki z filmów o...
Na co do kina? Azyl, Amok i Life ”Sfejsowani”: Czy Facebook zniszczył nam życie? /zapowiedź publikacji/
Tagi