zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plWokół kulturyArtykuły › Paszporty Polityki 2016 rozdane! Matuszyński, Smolar, Zimpel

Paszporty Polityki 2016 rozdane! Matuszyński, Smolar, Zimpel

Logo nagrody

W Teatrze Wielkim odbyła się uroczysta gala, w czasie której poznaliśmy laureatów jednych z najbardziej prestiżowych nagród kulturalnych w Polsce - Paszportów POLITYKI.

Ceremonię rozdania Paszportów POLITYKI poprowadził redaktor naczelny tygodnika Polityka Jerzy Baczyński wraz z Grażyną Torbicką. Na scenie oprócz triumfujących artystów, królowała również polityczna satyra. Uwadze zgromadzonych nie mógł umknąć niemy protest, będący wyrazem poparcia i gestem solidarności z załogą Teatru Polskiego we Wrocławiu. Galę uświetniły występy zespołu Janka Młynarskiego i Piotra Zabrodzkiego, Julii Marcell oraz Kayah.


Kultura bez granic

Krytycy jak co roku postanowili wyróżnić i nagrodzić utalentowanych twórców za swój wkład w rozwój polskiej kultury oraz promowania pozytywnego wizerunku naszego kraju na świecie. Paszporty POLITYKI dotychczas były przyznawane w następujących kategoriach: film, teatr, literatura, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna. Od tego roku będzie funkcjonować także siódma dziedzina – kultura cyfrowa, która obejmuje wszelkie formy kultury, których wyjściową formą jest kod programowania, ze szczególnym uwzględnieniem gier wideo na komputery, konsole i urządzenia przenośne, różnego rodzaju aplikacji, różnorodnych form internetowych, VR i filmów interaktywnych. Nagroda specjalna Kreator kultury jest tradycyjnie  przyznawana wybitnym jednostkom popularyzującym polską kulturę.

 

Tegoroczni laureaci 

foto ⓒ POLITYKA / Leszek Zych

W kategorii FILM bezkonkurencyjny okazał się Jan P. Matuszyński. za najdojrzalszy artystycznie debiut ostatnich sezonów. Za twórcze poszerzenie formuły kina biograficznego oraz perfekcyjną współpracę z aktorami, której rezultatem stały się wybitne kreacje odtwórców głównych ról w filmie "Ostatnia Rodzina”. Matuszyński studiował reżyserię na Wydziale Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Fabularny debiut „Ostatnia rodzina” został wyróżniony na festiwalu w Locarno i obsypany szeregiem nagród w Gdyni.

foto  POLITYKA / Leszek Zych

W kategorii TEATR triumfowała Anna Smolar: za teatr kameralny i empatyczny, z polotem  i humorem podejmujący tematy zepchnięte na margines. Za konsekwentne poszerzanie teatralnego pola oraz chęć i umiejętność dialogowania z każdym odbiorcą. Smolar to polsko-francuska reżyserka teatralna. Swoją nominację otrzymała za niezwykle poruszające spektakle: "Aktorzy żydowscy” w warszawskim Teatrze Żydowskim, "Dybuk” z Teatru Polskiego w Bydgoszczy, czy zrealizowanie "Henrietty Lacks” w Centrum Nauki Kopernik.  

 

foto  POLITYKA / Leszek Zych

Laureatem Paszportu POLITYKI w kategorii LITERATURA została Natalia Fiedorczuk-Cieślak: za przenikliwy portret współczesnej Polski widzianej od strony matek z wózkami, za chłodny i niebanalny obraz macierzyństwa, a także za żywy i pełen humoru literacki język w książce "Jak pokochać centra handlowe”. Fiedorczuk-Cieślak to absolwentka Akademii Pedagogiki Specjalnej i animatorka kultury. Jej książka Jak pokochać centra handlowe spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem na rynku wydawniczym i została doceniona przez czytelników.

foto  POLITYKA / Leszek Zych

Najlepszym w kategorii SZTUKI WIZUALNE okazał się Daniel Rycharski: za intrygujące połączenie duchowości z aktywizmem, konserwatyzmu z otwartością i prowincjonalizmu z europejskością. Za nadanie całkiem nowego sensu terminowi „sztuka wiejska”. Rycharski zajmuje się działaniami artystycznymi w przestrzeni wsi, angażując przy tym jej mieszkańców.

 

foto  POLITYKA / Leszek Zych

Marzena Diakun to zwyciężczyni kategorii MUZYKI POWAŻNEJ. za konsekwentny rozwój kariery i osobowości oraz za znakomite poprowadzenie "Zagubionej autostrady” Olgi Neuwirth we Wrocławiu”. Diakun ukończyła dyrygenturę z wyróżnieniem w 2005 r. w Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Obecnie jest dyrygentem asystentem w Orchestre Philharmonique de Radio France.

foto  POLITYKA / Leszek Zych

Laureatem Paszportu POLITYKI  w kategorii MUZYKI POPULARNEJ został Wacław Zimpel: za przełamywanie granic w muzyce, za autorskie, poparte świetnymi umiejętnościami łączenie różnych tradycji i szukanie w nich tego, co wspólne i uniwersalne”.Zimpel  to klarnecista, współpracujący m.in. z Mikołajem Trzaską. W tym roku był nominowany za solowy album „Lines”.

foto  POLITYKA / Leszek Zych

Mistrzem KULTURY CYFROWEJ okazał się Michał Staniszewski, Studio Plastic; za udowadnianie, że gry wideo mogą łączyć elementy wszystkich dziedzin sztuki. Za konsekwencję w badaniu granic cyfrowego medium. Za artystyczną dojrzałość „Bound”, doświadczenia, które jak dotąd najpełniej uzmysławia potencjał nowej przestrzeni twórczej – wirtualnej rzeczywistości”. Staniszewski jest współtwórcą Studia Plastic, które zajmuje się kreowaniem „cyfrowej sztuki czasu rzeczywistego”. Swoją nominację zawdzięcza wydanej w 2016 roku grze "Bound”.

KREATOR KULTURY powędrował do legendy polskiego jazzu Jana "Ptaszyna” Wróblewskiego: za bycie dobrym duchem muzyki jazzowej w Polsce od jej prapoczątków aż do dziś. Za wyprowadzenie polskiego jazzu w świat, za udział w powstaniu serii nagrań, która pod szyldem Polish Jazz przetrwała ćwierć wieku i właśnie powróciła po latach niebytu. Za to, że dla całej polskiej sceny muzycznej bywał liderem, aranżerem, organizatorem, nauczycielem i animatorem, nigdy nie traktując jazzu jako ograniczającej konwencji. I za to że nawet kiedy nie gra, to jak nikt inny potrafi o muzyce opowiadać.

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • No chyba nie jestem niestety zbyt dobrze obeznana z polską kulturą, gdyż większość nazwisk nic wiele mi nie mówi:( Ta niewiedza zmobilizuje mnie niewątpliwie do poznania nagrodzonych osób, tym bardziej, że zamieszczacie odnośniki do artykułów o nich.

  • Wreszcie zasłużoną nagrodę odebrał Wacław Zimpel, który na nią solidnie zapracował, a był nominowany bodajże dwa lata temu, ale mu się nie powiodło, w tym roku wreszcie się udało.

  • ehhh szkoda że za kulturę cyfrową dostał nagrodę jakiś noł nejm, a nie ahus :< no i ta nagroda dla natalii fiedorczuk - ugh

  • W kilku kategoriach wygrali moi faworyci, w innych osoby których prawie nie kojarzę. Tak czy inaczej wszystkim zwycięzcom gratuluję. Szczególnie cieszy mnie zwycięstwo Daniela Rycharskiego.

  • Grono osób nagrodzonych zasługuje na nagrody za pracę twórczą i pasję, która towarzyszy im na co dzień. Natalia Fiedorczuk-Cieślak to zdecydowanie osoba, której twórczości się przyjrzę.

  • "Ostatnia rodzina" widocznie mocno przewazyla szale na rzecz Jana P.Matuszynskiego,bo konkurencja w osobie Tomasza Wasilewskiego byla mocna.Zwyciestwo Waclawa Zimpela moze zaskakiwac,gdyz nie jest to zbyt popularna postac.

  • Przy okazji podania nazwisk osob nominowanych do tegorocznych Paszportow Polityki,obstawialam zwyciestwo: Tomasza Wasilewskiego, oraz Taco Hemingway'a.Zero wyczucia.Dobrze,ze nie gram u bukmacherow. :)

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety! Muzyka / Aktualności
Niezwykła teatralno- muzyczna instalacja, której brzmienie nadaje sama publiczność! Mamy podwójne zaproszenie na spotkanie z Domem Dźwięku w...
Bulwar(t) nad Zalewem Nowohuckim. Lato pod znakiem kultury i rekreacji
W Nowej Hucie wakacje zaczynają się już teraz! Już 9 czerwca rusza wielki plenerowy maraton wydarzeń. 7 dni w tygodniu, od rana do wieczora,...
Obraz Matejki sprzedany za ponad trzy i pół miliona złotych. Nowy rekord polskiego rynku sztuki!
Takiej licytacji nie było od lat. Na Aukcji Sztuki Dawnej w DESA Unicum obraz "Zabicie Wapowskiego” Jana Matejki zyskał rekordową sumę.
Festiwal Miłosza w Krakowie. Zacznij od swoich ulic! /zdjęcia/ We Wear Culture - największa wirtualna wystawa poświęcona modzie!
Tagi