zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plWokół kulturyArtykuły › Paszporty Polityki 2016 rozdane! Matuszyński, Smolar, Zimpel

Paszporty Polityki 2016 rozdane! Matuszyński, Smolar, Zimpel

Logo nagrody

W Teatrze Wielkim odbyła się uroczysta gala, w czasie której poznaliśmy laureatów jednych z najbardziej prestiżowych nagród kulturalnych w Polsce - Paszportów POLITYKI.

Ceremonię rozdania Paszportów POLITYKI poprowadził redaktor naczelny tygodnika Polityka Jerzy Baczyński wraz z Grażyną Torbicką. Na scenie oprócz triumfujących artystów, królowała również polityczna satyra. Uwadze zgromadzonych nie mógł umknąć niemy protest, będący wyrazem poparcia i gestem solidarności z załogą Teatru Polskiego we Wrocławiu. Galę uświetniły występy zespołu Janka Młynarskiego i Piotra Zabrodzkiego, Julii Marcell oraz Kayah.


Kultura bez granic

Krytycy jak co roku postanowili wyróżnić i nagrodzić utalentowanych twórców za swój wkład w rozwój polskiej kultury oraz promowania pozytywnego wizerunku naszego kraju na świecie. Paszporty POLITYKI dotychczas były przyznawane w następujących kategoriach: film, teatr, literatura, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna. Od tego roku będzie funkcjonować także siódma dziedzina – kultura cyfrowa, która obejmuje wszelkie formy kultury, których wyjściową formą jest kod programowania, ze szczególnym uwzględnieniem gier wideo na komputery, konsole i urządzenia przenośne, różnego rodzaju aplikacji, różnorodnych form internetowych, VR i filmów interaktywnych. Nagroda specjalna Kreator kultury jest tradycyjnie  przyznawana wybitnym jednostkom popularyzującym polską kulturę.

 

Tegoroczni laureaci 

foto ⓒ POLITYKA / Leszek Zych

W kategorii FILM bezkonkurencyjny okazał się Jan P. Matuszyński. za najdojrzalszy artystycznie debiut ostatnich sezonów. Za twórcze poszerzenie formuły kina biograficznego oraz perfekcyjną współpracę z aktorami, której rezultatem stały się wybitne kreacje odtwórców głównych ról w filmie "Ostatnia Rodzina”. Matuszyński studiował reżyserię na Wydziale Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Fabularny debiut „Ostatnia rodzina” został wyróżniony na festiwalu w Locarno i obsypany szeregiem nagród w Gdyni.

foto  POLITYKA / Leszek Zych

W kategorii TEATR triumfowała Anna Smolar: za teatr kameralny i empatyczny, z polotem  i humorem podejmujący tematy zepchnięte na margines. Za konsekwentne poszerzanie teatralnego pola oraz chęć i umiejętność dialogowania z każdym odbiorcą. Smolar to polsko-francuska reżyserka teatralna. Swoją nominację otrzymała za niezwykle poruszające spektakle: "Aktorzy żydowscy” w warszawskim Teatrze Żydowskim, "Dybuk” z Teatru Polskiego w Bydgoszczy, czy zrealizowanie "Henrietty Lacks” w Centrum Nauki Kopernik.  

 

foto  POLITYKA / Leszek Zych

Laureatem Paszportu POLITYKI w kategorii LITERATURA została Natalia Fiedorczuk-Cieślak: za przenikliwy portret współczesnej Polski widzianej od strony matek z wózkami, za chłodny i niebanalny obraz macierzyństwa, a także za żywy i pełen humoru literacki język w książce "Jak pokochać centra handlowe”. Fiedorczuk-Cieślak to absolwentka Akademii Pedagogiki Specjalnej i animatorka kultury. Jej książka Jak pokochać centra handlowe spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem na rynku wydawniczym i została doceniona przez czytelników.

foto  POLITYKA / Leszek Zych

Najlepszym w kategorii SZTUKI WIZUALNE okazał się Daniel Rycharski: za intrygujące połączenie duchowości z aktywizmem, konserwatyzmu z otwartością i prowincjonalizmu z europejskością. Za nadanie całkiem nowego sensu terminowi „sztuka wiejska”. Rycharski zajmuje się działaniami artystycznymi w przestrzeni wsi, angażując przy tym jej mieszkańców.

 

foto  POLITYKA / Leszek Zych

Marzena Diakun to zwyciężczyni kategorii MUZYKI POWAŻNEJ. za konsekwentny rozwój kariery i osobowości oraz za znakomite poprowadzenie "Zagubionej autostrady” Olgi Neuwirth we Wrocławiu”. Diakun ukończyła dyrygenturę z wyróżnieniem w 2005 r. w Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Obecnie jest dyrygentem asystentem w Orchestre Philharmonique de Radio France.

foto  POLITYKA / Leszek Zych

Laureatem Paszportu POLITYKI  w kategorii MUZYKI POPULARNEJ został Wacław Zimpel: za przełamywanie granic w muzyce, za autorskie, poparte świetnymi umiejętnościami łączenie różnych tradycji i szukanie w nich tego, co wspólne i uniwersalne”.Zimpel  to klarnecista, współpracujący m.in. z Mikołajem Trzaską. W tym roku był nominowany za solowy album „Lines”.

foto  POLITYKA / Leszek Zych

Mistrzem KULTURY CYFROWEJ okazał się Michał Staniszewski, Studio Plastic; za udowadnianie, że gry wideo mogą łączyć elementy wszystkich dziedzin sztuki. Za konsekwencję w badaniu granic cyfrowego medium. Za artystyczną dojrzałość „Bound”, doświadczenia, które jak dotąd najpełniej uzmysławia potencjał nowej przestrzeni twórczej – wirtualnej rzeczywistości”. Staniszewski jest współtwórcą Studia Plastic, które zajmuje się kreowaniem „cyfrowej sztuki czasu rzeczywistego”. Swoją nominację zawdzięcza wydanej w 2016 roku grze "Bound”.

KREATOR KULTURY powędrował do legendy polskiego jazzu Jana "Ptaszyna” Wróblewskiego: za bycie dobrym duchem muzyki jazzowej w Polsce od jej prapoczątków aż do dziś. Za wyprowadzenie polskiego jazzu w świat, za udział w powstaniu serii nagrań, która pod szyldem Polish Jazz przetrwała ćwierć wieku i właśnie powróciła po latach niebytu. Za to, że dla całej polskiej sceny muzycznej bywał liderem, aranżerem, organizatorem, nauczycielem i animatorem, nigdy nie traktując jazzu jako ograniczającej konwencji. I za to że nawet kiedy nie gra, to jak nikt inny potrafi o muzyce opowiadać.

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • No chyba nie jestem niestety zbyt dobrze obeznana z polską kulturą, gdyż większość nazwisk nic wiele mi nie mówi:( Ta niewiedza zmobilizuje mnie niewątpliwie do poznania nagrodzonych osób, tym bardziej, że zamieszczacie odnośniki do artykułów o nich.

  • Wreszcie zasłużoną nagrodę odebrał Wacław Zimpel, który na nią solidnie zapracował, a był nominowany bodajże dwa lata temu, ale mu się nie powiodło, w tym roku wreszcie się udało.

  • ehhh szkoda że za kulturę cyfrową dostał nagrodę jakiś noł nejm, a nie ahus :< no i ta nagroda dla natalii fiedorczuk - ugh

  • W kilku kategoriach wygrali moi faworyci, w innych osoby których prawie nie kojarzę. Tak czy inaczej wszystkim zwycięzcom gratuluję. Szczególnie cieszy mnie zwycięstwo Daniela Rycharskiego.

  • Grono osób nagrodzonych zasługuje na nagrody za pracę twórczą i pasję, która towarzyszy im na co dzień. Natalia Fiedorczuk-Cieślak to zdecydowanie osoba, której twórczości się przyjrzę.

  • "Ostatnia rodzina" widocznie mocno przewazyla szale na rzecz Jana P.Matuszynskiego,bo konkurencja w osobie Tomasza Wasilewskiego byla mocna.Zwyciestwo Waclawa Zimpela moze zaskakiwac,gdyz nie jest to zbyt popularna postac.

  • Przy okazji podania nazwisk osob nominowanych do tegorocznych Paszportow Polityki,obstawialam zwyciestwo: Tomasza Wasilewskiego, oraz Taco Hemingway'a.Zero wyczucia.Dobrze,ze nie gram u bukmacherow. :)

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/ Film / Premiery
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/
Wspólnie z krakowskim Kinem Pod Baranami zapraszamy na wakacyjną sesję "filmoznawczą". Wielkie filmy za małe pieniądze. Mamy dla Was podwójne...
Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety! Bulwar(t) nad Zalewem Nowohuckim. Lato pod znakiem kultury i rekreacji
Tagi