zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plWokół kulturyArtykuły › Paszporty Polityki 2016: Znamy nominacje

Paszporty Polityki 2016: Znamy nominacje

Paszporty Polityki 2016
 

Znamy nominowanych do tegorocznej edycji Paszportów Polityki. Tym razem nagrody zostaną wręczone w aż siedmiu kategoriach.

Paszporty Polityki są jedną z najbardziej prestiżowych nagród kulturalnych w Polsce, przyznawanych nieprzerwanie od ponad 20 lat. Co roku wyróżniają utalentowanych, młodych twórców, którzy swoją działalnością wywarli niekwestionowany wpływ na polską kulturę. Artystów typują krytycy z różnych redakcji i instytucji kultury.

Jak pisaliśmy tutaj, organizatorzy zdecydowali się dołączyć do kategorii podstawowych jeszcze jedno wyróżnienie. Tak więc do nagród przyznawanych w dziedzinie filmu, teatru, sztuk wizualnych, literatury, muzyki poważnej i muzyki popularnej dołączy jeszcze jedna, wręczana za dokonania w obszarze kultury cyfrowej.

Niezwykle silna rywalizacja przedstawia się w dziedzinie filmu. O nagrodę powalczą Bartosz M. Kowalski nominowany za "Plac zabaw", Jan P. Matuszyński z "Ostatnią rodziną" oraz Tomasz Wasilewski doceniony za "Zjednoczone stany miłości".

Do kategorii "teatr" nominowana została Agata Duda-Gracz, reżyserka ponad 30 spektakli, wystawianych najczęściej na deskach teatru w Łodzi, Krakowie i Wrocławiu. O nagrodę powalczy również Anna Smolar, reżyserka m.in. "Aktorów żydowskich" w Teatrze Żydowskim czy przedstawienia, "Dybuk" z Teatru Polskiego w Bydgoszczy, a także Paweł Sakowicz – tancerz i choreograf nominowany za sceniczną charyzmę.

Ciekawie przedstawiają się nominacje w kategorii "literatura". W walce o Paszport Polityki zmierzą się Stanisław Łubieński doceniony za książkę "Dwanaście srok za ogon", Natalia Fiedorczuk nominowana za publikację "Jak pokochać centra handlowe" oraz Zośka Papużanka z książką "On" – niesentymentalnym powrotem do czasów PRL.

W dziedzinie sztuk wizualnych dostrzeżona została Alicja Bielawska, tworząca rzeźby i instalacje w nawiązaniu do kanonu XX-wiecznej sztuki awangardowej, w których łączy abstrakcję i niedopowiedzenie z odniesieniami do rzeczywistości i ludzkiej kondycji; Roman Stańczak za intrygujące formy wyjęte z codzienności i dotykanie spraw ostatecznych oraz Daniel Rycharski za aktywizację wiejskiej społeczności na polu sztuki.

O Paszport Polityki w kategorii muzyki poważnej powalczą wokalista Krzysztof Bączyk, wybitna dyrygentka Marzena Diakun, a także Łukasz Dyczko, zwycięzca Europejskiego Forum Saksofonowego we Wrocławiu i reprezentant Polski w Konkursie Eurowizji dla Młodych.

W kategorii "muzyka popularna" na Paszport Polityki szanse mają: Taco Hemingway i Rumak, Raphael Rogiński – kluczowa postać sceny nowej muzyki żydowskiej oraz klarnecista Wacław Zimpel nominowany za solowy album "Lines".

Na koniec tegoroczna świeżynka, czyli kategoria "kultura cyfrowa". O Paszport Polityki powalczą Piotr Iwanicki za projekt strzelanki "Superhot", Michał Staniszewski doceniony za grę "Bound", a także 11 Bit Studios z poszerzoną wersją gry "This War of Mine: The Little Ones".

Laureatów wybranych przez Kapitułę poznamy podczas uroczystej Gali, która odbędzie się 10 stycznia 2017 roku w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie.

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Myślę, że Taco Hemingway ma bardzo duże szanse na otrzymanie paszportu i trzymam kciuki, żeby tak właśnie się stało. Oprócz tego "Ostatnia rodzina". Inne nominacje trochę mnie zaskoczyły, inne w ogóle. Czekam na rozdanie.

  • Ciekawe kategorie i bardzo ciekawe nominacje. Dla mnie najbardziej interesujące są te w kategorii filmu. Osobiście typuję "Ostatnią rodzinę" z uwagi na poruszaną tematykę i spory szum medialny wokół tej produkcji.

  • Moimi faworytami w dziedzinie muzyki są gitarzysta Raphael Rogiński oraz klarnecista Wacław Zimpel, którzy swoim dotychczasowym dorobkiem solidnie zapracowali na tą nagrodę.

  • W dziedzinie filmu ostatecznie do kogo trafi nagroda rozstrzygnie pojedynek pomiędzy Matuszyńskim o Wasilewskim, przy czym chyba ten pierwszy może mieć więcej zwolenników

  • Trudne zadanie przed Kapitułą, wiele ciekawych osobowości, prezentujących tak samo wysoki poziom. Moimi faworytami są Tomasz Wasilewski i Paweł Sakowicz, mam nadzieję, że zostaną docenieni.

  • Czy gdzieś można znaleźć informacje kto zasiada w kapitule? I czy to są ci sami ludzie którzy przyznali kiedyś nagrode LUC-owi?

  • Chciałam tylko zwrócić uwagę, że określenie "wokalista" w stosunku do śpiewaka operowego jest, delikatnie mówiąc, zabawne :-) A poza tym, to wspaniała wiadomość, że do nagrody, która niesie nominowanym szerszą popularność - nie tylko w gronie wielbicieli muzyki poważnej - nominowany został śpiewak dysponujący głosem basowym. Zazwyczaj bowiem na zaistnienie w świadomości szerszego grona odbiorców mają tenorzy, oczywiście z powodu lepiej znanego repertuaru dla tego głosu :-)

  • Nominacja Łukasza Dyczki bardzo mnie cieszy. Młody, niezwykle utalentowany człowiek, który wyrósł w małym środowisku, a osiąga wielkie sukcesy na arenie międzynarodowej z pewnością zasługuje na wyróżnienie.

  • W kategorii film.rywalizacja powinna sie rozegrac pomiedzy Janem P.Matuszynskim,a Tomaszem Wasilewskim.Obstawiam tego drugiego.W kategorii muzyka popularna faworytem wydaje sie byc Taco Hemingway

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/ Film / Premiery
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/
Wspólnie z krakowskim Kinem Pod Baranami zapraszamy na wakacyjną sesję "filmoznawczą". Wielkie filmy za małe pieniądze. Mamy dla Was podwójne...
Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety! Bulwar(t) nad Zalewem Nowohuckim. Lato pod znakiem kultury i rekreacji
Tagi