zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plWokół kulturyArtykuły › Paszporty Polityki 2016: Znamy nominacje

Paszporty Polityki 2016: Znamy nominacje

Paszporty Polityki 2016
 

Znamy nominowanych do tegorocznej edycji Paszportów Polityki. Tym razem nagrody zostaną wręczone w aż siedmiu kategoriach.

Paszporty Polityki są jedną z najbardziej prestiżowych nagród kulturalnych w Polsce, przyznawanych nieprzerwanie od ponad 20 lat. Co roku wyróżniają utalentowanych, młodych twórców, którzy swoją działalnością wywarli niekwestionowany wpływ na polską kulturę. Artystów typują krytycy z różnych redakcji i instytucji kultury.

Jak pisaliśmy tutaj, organizatorzy zdecydowali się dołączyć do kategorii podstawowych jeszcze jedno wyróżnienie. Tak więc do nagród przyznawanych w dziedzinie filmu, teatru, sztuk wizualnych, literatury, muzyki poważnej i muzyki popularnej dołączy jeszcze jedna, wręczana za dokonania w obszarze kultury cyfrowej.

Niezwykle silna rywalizacja przedstawia się w dziedzinie filmu. O nagrodę powalczą Bartosz M. Kowalski nominowany za "Plac zabaw", Jan P. Matuszyński z "Ostatnią rodziną" oraz Tomasz Wasilewski doceniony za "Zjednoczone stany miłości".

Do kategorii "teatr" nominowana została Agata Duda-Gracz, reżyserka ponad 30 spektakli, wystawianych najczęściej na deskach teatru w Łodzi, Krakowie i Wrocławiu. O nagrodę powalczy również Anna Smolar, reżyserka m.in. "Aktorów żydowskich" w Teatrze Żydowskim czy przedstawienia, "Dybuk" z Teatru Polskiego w Bydgoszczy, a także Paweł Sakowicz – tancerz i choreograf nominowany za sceniczną charyzmę.

Ciekawie przedstawiają się nominacje w kategorii "literatura". W walce o Paszport Polityki zmierzą się Stanisław Łubieński doceniony za książkę "Dwanaście srok za ogon", Natalia Fiedorczuk nominowana za publikację "Jak pokochać centra handlowe" oraz Zośka Papużanka z książką "On" – niesentymentalnym powrotem do czasów PRL.

W dziedzinie sztuk wizualnych dostrzeżona została Alicja Bielawska, tworząca rzeźby i instalacje w nawiązaniu do kanonu XX-wiecznej sztuki awangardowej, w których łączy abstrakcję i niedopowiedzenie z odniesieniami do rzeczywistości i ludzkiej kondycji; Roman Stańczak za intrygujące formy wyjęte z codzienności i dotykanie spraw ostatecznych oraz Daniel Rycharski za aktywizację wiejskiej społeczności na polu sztuki.

O Paszport Polityki w kategorii muzyki poważnej powalczą wokalista Krzysztof Bączyk, wybitna dyrygentka Marzena Diakun, a także Łukasz Dyczko, zwycięzca Europejskiego Forum Saksofonowego we Wrocławiu i reprezentant Polski w Konkursie Eurowizji dla Młodych.

W kategorii "muzyka popularna" na Paszport Polityki szanse mają: Taco Hemingway i Rumak, Raphael Rogiński – kluczowa postać sceny nowej muzyki żydowskiej oraz klarnecista Wacław Zimpel nominowany za solowy album "Lines".

Na koniec tegoroczna świeżynka, czyli kategoria "kultura cyfrowa". O Paszport Polityki powalczą Piotr Iwanicki za projekt strzelanki "Superhot", Michał Staniszewski doceniony za grę "Bound", a także 11 Bit Studios z poszerzoną wersją gry "This War of Mine: The Little Ones".

Laureatów wybranych przez Kapitułę poznamy podczas uroczystej Gali, która odbędzie się 10 stycznia 2017 roku w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie.

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Myślę, że Taco Hemingway ma bardzo duże szanse na otrzymanie paszportu i trzymam kciuki, żeby tak właśnie się stało. Oprócz tego "Ostatnia rodzina". Inne nominacje trochę mnie zaskoczyły, inne w ogóle. Czekam na rozdanie.

  • Ciekawe kategorie i bardzo ciekawe nominacje. Dla mnie najbardziej interesujące są te w kategorii filmu. Osobiście typuję "Ostatnią rodzinę" z uwagi na poruszaną tematykę i spory szum medialny wokół tej produkcji.

  • Moimi faworytami w dziedzinie muzyki są gitarzysta Raphael Rogiński oraz klarnecista Wacław Zimpel, którzy swoim dotychczasowym dorobkiem solidnie zapracowali na tą nagrodę.

  • W dziedzinie filmu ostatecznie do kogo trafi nagroda rozstrzygnie pojedynek pomiędzy Matuszyńskim o Wasilewskim, przy czym chyba ten pierwszy może mieć więcej zwolenników

  • Trudne zadanie przed Kapitułą, wiele ciekawych osobowości, prezentujących tak samo wysoki poziom. Moimi faworytami są Tomasz Wasilewski i Paweł Sakowicz, mam nadzieję, że zostaną docenieni.

  • Czy gdzieś można znaleźć informacje kto zasiada w kapitule? I czy to są ci sami ludzie którzy przyznali kiedyś nagrode LUC-owi?

  • Chciałam tylko zwrócić uwagę, że określenie "wokalista" w stosunku do śpiewaka operowego jest, delikatnie mówiąc, zabawne :-) A poza tym, to wspaniała wiadomość, że do nagrody, która niesie nominowanym szerszą popularność - nie tylko w gronie wielbicieli muzyki poważnej - nominowany został śpiewak dysponujący głosem basowym. Zazwyczaj bowiem na zaistnienie w świadomości szerszego grona odbiorców mają tenorzy, oczywiście z powodu lepiej znanego repertuaru dla tego głosu :-)

  • Nominacja Łukasza Dyczki bardzo mnie cieszy. Młody, niezwykle utalentowany człowiek, który wyrósł w małym środowisku, a osiąga wielkie sukcesy na arenie międzynarodowej z pewnością zasługuje na wyróżnienie.

  • W kategorii film.rywalizacja powinna sie rozegrac pomiedzy Janem P.Matuszynskim,a Tomaszem Wasilewskim.Obstawiam tego drugiego.W kategorii muzyka popularna faworytem wydaje sie byc Taco Hemingway

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Witold Pyrkosz nie żyje Film / Aktualności
Był wybitnym aktorem teatralnym i filmowym, ale widzowie pokochali go przede wszystkim za role w serialach "Janosik" i "Alternatywy 4".
Roger Waters wydaje pierwszy solowy album od 25 lat
„Is This the Life We Really Want?” obejmuje 12 utworów i pojawi się już w maju!
Na co do kina? Szybcy i wściekli 8, Klient i Bikini Blue
13 premier w kinach! Co wybrać, a co sobie odpuścić? Podpowiadamy.
XII urodziny Mazowieckiego Teatru Muzycznego: koncertowo i z humorem 'Technologia jest Istotą': Człowiek kontra maszyna /relacja ze spektaklu/
Tagi