zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plMuzykaAktualności › Paul McCartney pozwał Sony

Paul McCartney pozwał Sony

Paul McCartney
fot. Fiona/Wikipedia

Paul McCartney złożył pozew przeciwko wydawcy muzycznemu Sony ATV Music Publishing. Artysta chce odzyskać prawa autorskie do ponad 260 piosenek Beatlesów.

Na początku swojej kariery muzycznej John Lennon i Paul McCartney odsprzedali prawa do utworów zespołu The Beatles kilku firmom, które później przejęło ATV. W roku 1985 r. podmiot wykupił Michael Jackson, a wraz z firmą – prawa do ponad 260 piosenek stworzonych przez brytyjskich artystów. Transakcja była warta prawie 50 mln dolarów.

Niedługo później Michael Jackson doprowadził do połączenia koncernu Sony z ATV. W 2016 r., czyli 7 lat po śmierci króla popu, Sony Corp. ostatecznie przejęło prawa do utworów Beatlesów.

Batalię o prawa autorskie do swoich utworów Paul McCartney rozpoczął już w 2008 r., informując Sony o swoich roszczeniach. Negocjacje nie doszły jednak do żadnego skutku, więc Brytyjczyk wystosował znacznie większe działa, składając pozew w sądzie.

A jest o co walczyć – majątek praw autorskich, którymi dysponuje Sony szacuje się na ok. 750 milionów dolarów. Mowa o największych przebojach zespołu The Beatles, czyli m.in. "All You Need Is Love", "Hey Jude" i "Yesterday".

Paul McCartney szacuje, że prawa do spornych utworów odzyska już za rok. Sony jak na razie nie skomentowało sprawy.

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Kwestia praw autorskich nigdy nie jest ani łatwa, ani jasna. Dziwią mnie sytuacje, gdy pełnię praw autorskich posiada wytwórnia, a nie rzeczywisty twórca dzieła.

  • Z takiego obrotu sprawy najbardziej ciesza sie prawnicy obu stron sporu-oni z cala pewnoscia na tym nie straca. :) Jezeli Paul McCartney wygra,to bedzie to majstersztyk.Najpierw sprzedac za nieduze pieniadze,a potem je odzyskac,kiedy wartosc jest gigantyczna.

  • Kiedys zastosowanie mialo porzekadlo:"pieniadze lubia cisza".Kiedy w gre wchodza faktycznie wielkie kwoty,nie ma o tym mowy.Nikt latwo nie zdecyduje sie na rezygnacje z tak duzych pieniedzy.Ciekawe jaki bedzie wyrok?

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
'Z biegiem lat, z biegiem dni [gdzie jest Pepi]' w Teatrze Słowackiego: Prawdziwych cyganerii już nie ma /recenzja spektaklu/ Teatr / Recenzje
Agnieszka Glińska wskrzesza świat krakowskich artystów i filistrów przełomu XIX i XX wieku. Jej spektakl to również osobiste śledztwo w...
Obcy kontra Ripley w Kinie Pod Baranami /konkurs/
Kultowe odsłony sagi o Obcym na dużym ekranie. Mamy dla Was podwójne zaproszenie na maraton z porucznik Ripley.
'Dzienniki gwiazdowe' w Teatrze Groteska: Z kosmosu na Ziemię /recenzja spektaklu/
Lem ciągle na czasie! Widzów nowej adaptacji "Dzienników gwiazdowych" czeka gorzka, choć niepozbawiona humoru refleksja na temat ludzkości....
14. Festiwal Filmowy Millenium Docs Against Gravity: Oderwij się! /relacja/ Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie: Kino jest muzyką! /relacja- zdjęcia- wideo/
Tagi