zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plMuzykaAktualności › Paul McCartney pozwał Sony

Paul McCartney pozwał Sony

Paul McCartney
fot. Fiona/Wikipedia

Paul McCartney złożył pozew przeciwko wydawcy muzycznemu Sony ATV Music Publishing. Artysta chce odzyskać prawa autorskie do ponad 260 piosenek Beatlesów.

Na początku swojej kariery muzycznej John Lennon i Paul McCartney odsprzedali prawa do utworów zespołu The Beatles kilku firmom, które później przejęło ATV. W roku 1985 r. podmiot wykupił Michael Jackson, a wraz z firmą – prawa do ponad 260 piosenek stworzonych przez brytyjskich artystów. Transakcja była warta prawie 50 mln dolarów.

Niedługo później Michael Jackson doprowadził do połączenia koncernu Sony z ATV. W 2016 r., czyli 7 lat po śmierci króla popu, Sony Corp. ostatecznie przejęło prawa do utworów Beatlesów.

Batalię o prawa autorskie do swoich utworów Paul McCartney rozpoczął już w 2008 r., informując Sony o swoich roszczeniach. Negocjacje nie doszły jednak do żadnego skutku, więc Brytyjczyk wystosował znacznie większe działa, składając pozew w sądzie.

A jest o co walczyć – majątek praw autorskich, którymi dysponuje Sony szacuje się na ok. 750 milionów dolarów. Mowa o największych przebojach zespołu The Beatles, czyli m.in. "All You Need Is Love", "Hey Jude" i "Yesterday".

Paul McCartney szacuje, że prawa do spornych utworów odzyska już za rok. Sony jak na razie nie skomentowało sprawy.

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Kwestia praw autorskich nigdy nie jest ani łatwa, ani jasna. Dziwią mnie sytuacje, gdy pełnię praw autorskich posiada wytwórnia, a nie rzeczywisty twórca dzieła.

  • Z takiego obrotu sprawy najbardziej ciesza sie prawnicy obu stron sporu-oni z cala pewnoscia na tym nie straca. :) Jezeli Paul McCartney wygra,to bedzie to majstersztyk.Najpierw sprzedac za nieduze pieniadze,a potem je odzyskac,kiedy wartosc jest gigantyczna.

  • Kiedys zastosowanie mialo porzekadlo:"pieniadze lubia cisza".Kiedy w gre wchodza faktycznie wielkie kwoty,nie ma o tym mowy.Nikt latwo nie zdecyduje sie na rezygnacje z tak duzych pieniedzy.Ciekawe jaki bedzie wyrok?

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Letnie Tanie Kinobranie - Młode życie /konkurs/ Film / Aktualności
Lato w pełni, a 11. Letnie Tanie Kinobranie jest już na półmetku. Mamy dla Was podwójne zaproszenie na jeden z seansów.
Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/ Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety!
Tagi