zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plLiteraturaRecenzje › ”Pax” Sary Pennypacker: Opowieść o pokoju i przyjaźni /recenzja książki/

”Pax” Sary Pennypacker: Opowieść o pokoju i przyjaźni /recenzja książki/

okładka/Wyd. IUVI


Powieść Sary Pennypacker: ”Pax” ukazuje wartość przyjaźni i pokoju. Została uhonorowana tytułem Książki Roku 2016 przez czytelników portalu lubimyczytać.pl w kategorii Literatura dziecięca.  

Fabuła powieści porusza wiele tematów, z których na pierwszy plan wyłania się okrucieństwo wojny oraz wartość przyjaźni i bezinteresownej pomocy komuś, kto jest w potrzebie. Pokój wydaje się być dobrem najcenniejszym, o które ludzie powinni szczególnie zabiegać.  Z książki wynika jednak pesymistyczna konstatacja, że bardziej pokój szanują zwierzęta, niż ludzie. 

Bo tak dyktuje serce

Przyjaźń to bardzo cenny dar, jakim los może obdarzyć w życiu człowieka. Posiadanie przyjaciela, z którym rozumiemy się bez słów, jest czymś wspaniałym. Przyjaźń daje, ale i wymaga. Z przyjacielem dobrze się cieszyć i dzielić radością, ale i łatwiej znieść ciosy od losu. Przyjaźń nas ubogaca, uszlachetnia i czyni lepszymi. Czy takie wartości może wyzwolić w nas, ludziach, również relacja ze zwierzęciem? Powieść ”Pax” udowadnia, że tak.

Peter jest półsierotą, jego matka nie żyje i wychowuje go ojciec. Od kilku lat chłopiec ma zwierzątko. Jest nim lisek, z którym naszego bohatera wiąże bardzo bliska relacja. Peter opiekuje się Paxem i jest z nim mocno związany emocjonalne. Pewnego dnia jednak musi się z nim rozstać. Wybucha wojna i ojciec chłopca idzie walczyć na front. Swego synka odwozi daleko do domu swojego ojca, a lis zostaje wypuszczony do lasu. Peter w domu dziadka ogromnie tęskni za swoim zwierzęcym przyjacielem. Postanawia uciec i go odnaleźć. Wie, że czeka go długa i niebezpieczna droga, a plan może zakończyć się niepowodzeniem. Mimo to wyrusza pod osłoną nocy, bo tak dyktuje mu serce...

 Piękna baśń o głębszym przesłaniu

 Na pierwszy rzut oka lektura wydaje się być stylizowana na bajkę okraszoną morałem. W rzeczywistości jest czymś o wiele więcej. Obsypany wieloma pochlebnymi recenzjami tytuł kryje w sobie podwójne dno i zawiera w sobie sporo cennych treści. Czytając tę książkę szybko doceniłam wiele jej zalety: dynamiczną akcję, niesamowite emocje i wartościową treść, bogatą w cenne życiowe prawdy. Nie chciałam zbyt szybko rozstać się z tym tytułem, dlatego delektowałam się każdą jego kartką i skupiałam wzrok na oryginalnych ilustracjach autorstwa Jona Klassena.  

 Ponadczasowa lektura

 Od początku do końca byłam porażona pięknem tej historii – wzruszała mnie do łez, a także dostarczała wspaniałych wrażeń. Dotykała także najczulszych strun w mojej czytelniczej duszy. Udowadniała, że istnieją jeszcze dobrzy ludzie, którym obce jest wyrachowanie i egoizm. ”Pax” uświadamia, że istnieją książki ponadczasowe, idealne dla każdego, bez względu na wiek i płeć, które ubogacają nasze wnętrze. Z tej lektury, będącej apelem o pokój, bije smutek przemieszany z nadzieją.

Ale najmocniejszym atutem powieści jest jej zakończenie, które nie tylko wzrusza, ale uświadamia cenę prawdziwej przyjaźni. ”Pax” to wspaniała afirmacja przyjaźni, miłości i pokoju, podkreślająca wartość bycia sobą.

Książka "Pax"   Sary Pennypacker ukazała się nakładem Wydawnictwa IUVI.

 

 


Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Jak to dobrze, że dla młodzieży powstają jeszcze takie książki jak ta. Książki, które poza samą rozrywką wnoszą jeszcze jakieś głębsze uczucia, trochę przemyśleń i autentyczne wzruszenie. Wiele propozycji dla nastolatków aż woła o pomstę do nieba. Są infantylne, zawierają błędy i absolutnie niczego nie uczą. Nie twierdzę, że takie książki również nie są potrzebne, ale i dzieciom przydałaby się od czasu do czasu dobra lektura.

  • Książka wydaje się prostą historią o przyjaźni dziecka i zwierzęcia, w rzeczywistości porusza jednak o wiele głębsze i poważniejsze tematy. Pax, imię lisa, znaczy pokój. Szukając Paxa, Peter szuka równocześnie pokoju: pokoju w czasie wojny, pokoju po stracie matki, pokoju w relacjach z ojcem. Świetna pozycja, po którą sięgnąć mogą jak najbardziej dorośli.

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Letnie Tanie Kinobranie - Młode życie /konkurs/ Film / Aktualności
Lato w pełni, a 11. Letnie Tanie Kinobranie jest już na półmetku. Mamy dla Was podwójne zaproszenie na jeden z seansów.
Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/ Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety!
Tagi