zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plFilmAktualności › 'Piękna i Bestia' zakazana w Rosji? Kontrowersje wokół homoseksualnej postaci

'Piękna i Bestia' zakazana w Rosji? Kontrowersje wokół homoseksualnej postaci

LeFou (z lewej) i obiekt jego westchnień Gaston/Disney

Czy nowa superprodukcja Disneya nie trafi do rosyjskich kin? Tamtejszy minister kultury rozważa wstrzymanie dystrybucji "Pięknej i Bestii" z obaw przed "gejowską propagandą".

Nie zabiorę dzieci na ten film - powiedział Paweł Derewianko, pytany przez rosyjską telewizję o "Piękną i Bestię". Znany aktor nie jest odosobniony w swojej ocenie. Nowa superprodukcja Disneya wzbudziła za wschodnią granicą prawdziwy popłoch. Wszystko przez wypowiedź reżysera Billa Condona. Ten bowiem nie pozostawia złudzeń co do charakteru jednej z drugoplanowych postaci.

W "Pięknej i Bestii" po raz pierwszy w historii Disney'a ma pojawić się homoseksualny bohater. Jest nim LeFou - towarzysz ruszającego na ratunek "Pięknej" (granej przez Emmę Watson) Gastona. Jak poinformował Condon, w jednej ze scen LeFou musi zmierzyć się z prawdziwą naturą swoich uczuć względem kompana. Cała sekwencja, zdaniem reżysera, ma być subtelna, ale też nie pozostawiać wątpliwości, jeśli chodzi o orientację bohatera. Co ciekawe, w LeFou wciela się aktor heteroseksualny - znany z wielu ról komediowych Josh Gad.

Josh Gad jako LeFou na jednym z plakatów promujących film/Disney

Informacja o "gejowskim fragmencie" podziałała na przedstawicieli rosyjskiej władzy niczym płachta na byka. Mimo iż od 1993 roku prawo nie zakazuje tam homoseksualizmu, geje i lesbijki wciąż znajdują się na cenzurowanym. Za rządów Putina wprowadzono m.in. oprotestowany przez działaczy praw człowieka oficjalny zakaz "homoseksualnej propagandy". I właśnie on jest brany pod uwagę przy okazji rosyjskiej premiery "Pięknej i Bestii".

Premiera może się nie odbyć, gdyż w sprawę zaangażowano poważne czynniki państwowe. W oficjalnym liście do ministra kultury, polityk rządzącej partii - Witalij Milonov zaprotestował przeciwko dystrybucji filmu. Pisząc o bezwstydnej propagandzie grzechu i perwersyjnych relacji seksualnych.

Jak donosi BBC, minister Władimir Medinski potraktował korespondencję poważnie. Zaplanowano specjalną, przedpremierową projekcję "Pięknej i Bestii" dla przedstawicieli władzy. Po to, aby sprawdzić, czy film nie narusza obowiązującego w Rosji prawa. Oczywiście chodzi o rzekome "elementy gejowskiej propagandy".

Zakaz dystrybucji "Pięknej i Bestii" byłby sprawą bezprecedensową, kuriozalną, ale na pewno bolesną dla Disney'a. Rosja to przecież olbrzymi rynek. Odcięcie dostępu do tamtejszej sieci kin na pewno wpłynęłoby na wyniki kasowe filmu. A budżet produkcji wyniósł, bagatela, ponad 150 milionów dolarów.

 

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Sam film jakoś do mnie nie przemawia i raczej się na niego nie wybiorę, a dystrybuowany powinien być wszędzie aby każdy mógł sam go ocenić. Także zobaczy czy Rosjanie postawią na swoim czy ważniejszy będzie biznes.

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Letnie Tanie Kinobranie - Młode życie /konkurs/ Film / Aktualności
Lato w pełni, a 11. Letnie Tanie Kinobranie jest już na półmetku. Mamy dla Was podwójne zaproszenie na jeden z seansów.
Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/ Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety!
Tagi