zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plFilmAktualności › 'Piękna i Bestia' zakazana w Rosji? Kontrowersje wokół homoseksualnej postaci

'Piękna i Bestia' zakazana w Rosji? Kontrowersje wokół homoseksualnej postaci

LeFou (z lewej) i obiekt jego westchnień Gaston/Disney

Czy nowa superprodukcja Disneya nie trafi do rosyjskich kin? Tamtejszy minister kultury rozważa wstrzymanie dystrybucji "Pięknej i Bestii" z obaw przed "gejowską propagandą".

Nie zabiorę dzieci na ten film - powiedział Paweł Derewianko, pytany przez rosyjską telewizję o "Piękną i Bestię". Znany aktor nie jest odosobniony w swojej ocenie. Nowa superprodukcja Disneya wzbudziła za wschodnią granicą prawdziwy popłoch. Wszystko przez wypowiedź reżysera Billa Condona. Ten bowiem nie pozostawia złudzeń co do charakteru jednej z drugoplanowych postaci.

W "Pięknej i Bestii" po raz pierwszy w historii Disney'a ma pojawić się homoseksualny bohater. Jest nim LeFou - towarzysz ruszającego na ratunek "Pięknej" (granej przez Emmę Watson) Gastona. Jak poinformował Condon, w jednej ze scen LeFou musi zmierzyć się z prawdziwą naturą swoich uczuć względem kompana. Cała sekwencja, zdaniem reżysera, ma być subtelna, ale też nie pozostawiać wątpliwości, jeśli chodzi o orientację bohatera. Co ciekawe, w LeFou wciela się aktor heteroseksualny - znany z wielu ról komediowych Josh Gad.

Josh Gad jako LeFou na jednym z plakatów promujących film/Disney

Informacja o "gejowskim fragmencie" podziałała na przedstawicieli rosyjskiej władzy niczym płachta na byka. Mimo iż od 1993 roku prawo nie zakazuje tam homoseksualizmu, geje i lesbijki wciąż znajdują się na cenzurowanym. Za rządów Putina wprowadzono m.in. oprotestowany przez działaczy praw człowieka oficjalny zakaz "homoseksualnej propagandy". I właśnie on jest brany pod uwagę przy okazji rosyjskiej premiery "Pięknej i Bestii".

Premiera może się nie odbyć, gdyż w sprawę zaangażowano poważne czynniki państwowe. W oficjalnym liście do ministra kultury, polityk rządzącej partii - Witalij Milonov zaprotestował przeciwko dystrybucji filmu. Pisząc o bezwstydnej propagandzie grzechu i perwersyjnych relacji seksualnych.

Jak donosi BBC, minister Władimir Medinski potraktował korespondencję poważnie. Zaplanowano specjalną, przedpremierową projekcję "Pięknej i Bestii" dla przedstawicieli władzy. Po to, aby sprawdzić, czy film nie narusza obowiązującego w Rosji prawa. Oczywiście chodzi o rzekome "elementy gejowskiej propagandy".

Zakaz dystrybucji "Pięknej i Bestii" byłby sprawą bezprecedensową, kuriozalną, ale na pewno bolesną dla Disney'a. Rosja to przecież olbrzymi rynek. Odcięcie dostępu do tamtejszej sieci kin na pewno wpłynęłoby na wyniki kasowe filmu. A budżet produkcji wyniósł, bagatela, ponad 150 milionów dolarów.

 

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Sam film jakoś do mnie nie przemawia i raczej się na niego nie wybiorę, a dystrybuowany powinien być wszędzie aby każdy mógł sam go ocenić. Także zobaczy czy Rosjanie postawią na swoim czy ważniejszy będzie biznes.

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety! Muzyka / Aktualności
Niezwykła teatralno- muzyczna instalacja, której brzmienie nadaje sama publiczność! Mamy podwójne zaproszenie na spotkanie z Domem Dźwięku w...
Bulwar(t) nad Zalewem Nowohuckim. Lato pod znakiem kultury i rekreacji
W Nowej Hucie wakacje zaczynają się już teraz! Już 9 czerwca rusza wielki plenerowy maraton wydarzeń. 7 dni w tygodniu, od rana do wieczora,...
Obraz Matejki sprzedany za ponad trzy i pół miliona złotych. Nowy rekord polskiego rynku sztuki!
Takiej licytacji nie było od lat. Na Aukcji Sztuki Dawnej w DESA Unicum obraz "Zabicie Wapowskiego” Jana Matejki zyskał rekordową sumę.
Festiwal Miłosza w Krakowie. Zacznij od swoich ulic! /zdjęcia/ We Wear Culture - największa wirtualna wystawa poświęcona modzie!
Tagi