zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plDebiutyMuzyka › Pięknie jest z Grupą Projekt

Pięknie jest z Grupą Projekt

Radek, fajne masz hobby, ale sianka z tego nie będzie - napisał na YouTube "znajomy" basisty Grupy Projekt, komentując ostatni teledysk zespołu. Bo też koszaliński kwartet nie rokuje wielkich nadziei na spektakularny sukces komercyjny. Przynajmniej nie w kraju, gdzie "sianko" przynoszą ckliwe spazmy Feela. Ale na szczęście i tak "Pięknie jest". Po 8 latach, debiutancki krążek pod tym właśnie tytułem ujrzy w końcu światło dzienne. I hobby ma szansę stać się profesją.

Grupa Projekt.html
Grupa Projekt - trójka ze smyczkową sterniczką
Grupa Projekt powstała jeszcze w lutym 2002 roku, by rok później odnieść swój pierwszy mały sukces. Ich wersja "Wysp szczęśliwych" wygrała internetowy konkurs na interpretację poezji K. I. Gałczyńskiego i trafiła na składankę "Mandaryna". Później kwartet idąc za ciosem zaproponował anglojęzyczny "Everlasting" (do słów Steve McEwana). Niestety, mimo medialnych występów (m.in. w telewizji śniadaniowej), zespół musiał długo czekać na fonograficzny start.

Spiritus movens Grupy Projekt jest Robert Latocha, wokalista, gitarzysta i przede wszystkim kompozytor większości utworów. Wspomniany na poczatku basista, czyli Radek Moskal, często wspiera Latochę, jeśli chodzi o pisanie muzyki. Pod względem samego brzmienia, kluczowym elementem są tu natomiast dźwięki skrzypiec. Gra na nich Ewa Jachimowicz, na codzień występująca w orkiestrze Filharmonii Koszalińskiej. Składu zespołu dopełnia, last but not least, perkusista Darek Bendyk. Bendyk absolwent łódzkiej Filmówki, odpowiada również za teledyski kwartetu.

Od "Wysp szczęśliwych", Grupa Projekt przywiązuje dużą wagę do strony tekstowej. Kwartet korzystał dotąd z pomocy m.in. poety Marka Sadowskiego. Obecnie teksty do piosenek zespołu są głównie efektem lirycznej twórczości Bendyka oraz Latochy.

Grupa Projekt - Pięknie jest.html
 Okładka debiutanckiej płyty
Debiutancka płyta Grupy Projekt, dla wielbicieli "Wysp szczęśliwych" może być małym zaskoczeniem. Zamiast kolejnych poetyckich "re-interpretacji" w duchu Marka Grechuty, koszaliński kwartet uderza bowiem w mocne, rockowe tony. Tak jak w promującym album "Zobacz stoję", gdzie gęsta riffowa narracja kreuje ciekawy kontrapunkt dla smyczkowych pasaży. To obietnica poszukiwań z pogranicza britpopu i rocka progresywnego, ale też interesująca alternatywa np. dla fanów Comy. Kto wie, może jednak jakieś "sianko" z tego będzie...  

Premiera albumu "Pięknie jest", zawierającego 11 utworów plus 2 teledyski, już we wrześniu. Fragmentów materiału można przesłuchać na witrynie zespołu tutaj.

 Zobacz teledysk
 Grupa Projekt, Zobacz stojęNapisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Czuję się zachęcona do zapoznania z twórczością tego zespołu :) Przyznam szczerze, że dotąd nie kojarzyłam nazwy tej kapeli, a szkoda, bo już właśnie sama nazwa jest interesująca ;) Jeśli muzyka jest równie przewrotna, to może zaznajomię się z panami trochę bardziej ;)

  • podoba mi się okładka, marzą mi sie wakacje. A tak serio to czekam na wrześniową premierę.

  • Intrygujące. A tak w sprawie tekstów: nie chcę marudzić, ale kiedyś kapelom takim jak np. Bleckaut ( czyli ostrym na owe czasy) teksty pisali wprawni tekściarze (w przeszłości często było to zajęcie uboczne poetów od Hemara i Tuwima, po Bogdana Loebla piszącego dla Kubasińskiej i Nalepy i in.) Jeśli wokalista ma coś do powiedzenia i opanował polszczyzną w stopniu dobrym, niech pisze, ale to są niezwykle rzadkie przypadki. Duża część testów prezentowanych na estradzie to wypociny mało utalentowanych ludzi, ale niestety jest tego tyle, że publika się już przyzwyczaiła i nie mi większych wymagań. Mnie jednak wciąż bolą od tego zęby....

  • Też przyznam się szczerze że nie znam twórczości tego zespołu hmmm ale myślę że najwyższy czas by posłuchać :) a okładka też ciekawa taka prosta i to w niej jest najlepsze :)

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Letnie Tanie Kinobranie - Młode życie /konkurs/ Film / Aktualności
Lato w pełni, a 11. Letnie Tanie Kinobranie jest już na półmetku. Mamy dla Was podwójne zaproszenie na jeden z seansów.
Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/ Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety!
Tagi