zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plPlastykaWystawy › Piotr Michałowski w Muzeum Okręgowym w Toruniu /zapowiedź wystawy/

Piotr Michałowski w Muzeum Okręgowym w Toruniu /zapowiedź wystawy/

Piotr Michałowski, "Krakus na koniu"/fot. A.R. Skowroński

Od 18 marca w Muzeum Okręgowym w Toruniu będzie można oglądać monograficzną wystawę Piotra Michałowskiego, najwybitniejszego przedstawiciela polskiego malarstwa okresu romantyzmu. 

Spadkobierca Napoleona

Ceniony za niezwykłą ekspresję i wrażliwość, Michałowski zapisał się w panteonie sztuki polskiej swoimi dynamicznymi kompozycjami batalistycznymi oraz mistrzowskimi przedstawieniami koni. Brawurowe sceny z wojen napoleońskich (przede wszystkim ”Bitwa pod Somosierrą”), choć malowane nie z perspektywy uczestnika, lecz raczej duchowego spadkobiercy napoleońskiej legendy, do dziś funkcjonują jako ilustracja tych historycznych wydarzeń.

Niezwykły portret

Wśród dzieł zaprezentowanych na wystawie znajdą się te, dzięki którym Michałowski zyskał renomę uważnego portrecisty – między innymi wnikliwe studia portretowe wieśniaków, a także ”Portret Kardynała” (ok. 1846–1848) ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie. Prócz obrazów olejnych, na wystawie pojawią się również rzadko eksponowane rysunki i szkice artysty. Szkicownik towarzyszył Michałowskiemu niemal wszędzie; szkicował i notował podczas pobytów na wsi, studiów w Krakowie i Getyndze, a także w czasie licznych podróży po Europie. Wszechstronnie wykształcony, Michałowski czerpał inspirację dla swoich obrazów nie tylko z otaczającego go świata, ale i z dzieł zgromadzonych w największych europejskich muzeach: obrazów Rembrandta, Velázqueza, van Dycka czy Holbeina.

Najważniejsze dzieła

Wystawa ”Piotr Michałowski: niezależny, bezinteresowny, wolny” prezentuje, odwołując się do inspirujących esejów Mieczysława Porębskiego, w kilku przestrzeniach, zatytułowanych kolejno: ”Szkicownik”, ”Dom / Rodzinne, Dom / Modele”, ”Historia / Wódz / Jeździec, Sztuka / Velázquez, ”Dom / Portrety zwierząt”-  najważniejsze wątki i tematy jego twórczości. Michałowski malował dla siebie, poza jakimkolwiek oficjalnym obiegiem sztuki – niezależny, bezinteresowny, wolny. 

Ekspozycję będzie można oglądać w Ratuszu Staromiejskim, w sali wystaw czasowych, na II p. Kuratorkami są: - Anna Król i Anna Kroplewska Gajewska.

Wernisaż wystawy odbędzie się 17 marca, o godzinie 17:00.  
Wystawa będzie otwarta od 18 marca do 21 maja 2017 r.

Organizatorem wystawy jest Muzeum Okręgowe w Toruniu.

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  Reklama
  Ostatnio dodane artykuły
  Nagroda im. Wisławy Szymborskiej: Ogłoszono nominacje! Literatura / Aktualności
  O prestiżową nagrodę w wysokości 100 tys. złotych tym razem powalczą wyłącznie poeci. Jakie tomiki wyróżniła tym razem międzynarodowa kapituła?
  W Nowej Hucie powstanie Dom Utopii! Ale najpierw 'Ostatnie zwierzęta' /zdjęcia/
  Były budynek szkolny zmieni się w artystyczną przestrzeń warsztatów, projektów i rezydencji! Zapowiedzią metamorfozy są nietypowe teatralne...
  'Słynny niebieski prochowiec' w Polskim Radiu, czyli ballady Cohena od nowa
  Spektakl muzyczny „Słynny niebieski prochowiec”, którego kanwą stały się legendarne ballady Leonarda Cohena w nowych tłumaczeniach...
  'Wybawienie' w DCF-ie /konkurs/ Premiera: 'Cela' Jonas Winner/ Nowość w Klubie Kulturaonline.pl
  Tagi