zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plPlastykaWystawy › Piotr Zbierski 'Push the Sky Away' - wystawa i polska premiera albumu w Leica 6x7 Gallery Warszawa /zdjęcia/

Piotr Zbierski 'Push the Sky Away' - wystawa i polska premiera albumu w Leica 6x7 Gallery Warszawa /zdjęcia/

[materiały pras. Leica 6x7 Gallery Warszawa]

Już 15 grudnia w Leica 6x7 Gallery Warszawa rozpocznie się wystawa Piotra Zbierskiego pod tytułem "Push the sky away". Tryptyk, składający się z trzech odrębnych projektów. To fotograficzna podróż do źródeł natury, wspólnej tradycji symboli czy kodów kulturowych. Wystawa będzie jednocześnie premierą polskiej edycji książki pod tym samym tytułem. Oprócz blisko stu pięćdziesięciu fotografii Piotra Zbierskiego książka zawiera również zainspirowany fotografiami artysty wiersz napisany przez Patti Smith.

"Push the Sky Away" to tryptyk zamknięty w formie książki i wystawy, obejmujący najnowszy projekt Piotra Zbierskiego"Stones were lost from the base" oraz jego wcześniejsze cykle – "Dream of White Elephants" i "Love has to be reinvented". Nad całością autor pracował dziewięć lat. W twórczości Zbierskiego poszczególne cykle zazębiają się, będąc w istocie okresami pracy artysty. Jak zauważa kurator wystawy Józef Robakowski: - Zbierski, stara się, odebrać nachalnej i okrutnej "realności" ostrość widzenia poprzez staranne zatarcie konturów. Jego zamazania obrazów są przejawem subtelnej delikatności, podaniem ręki drugiemu. Czy On celnie spostrzega? Nie jestem pewny, DROGA jeszcze nieskończona...

Fotografie Piotra Zbierskiego prezentowane podczas wystawy są bardzo osobiste. Nie opowiadają o świecie, a bardziej o jego strukturze. Jak antropolog autor odnosi się do korzeni, do tego co było przed obrazem.  -To co mnie najbardziej interesuje to dialog pomiędzy czasem mentalnym i wspólnym, relacje z przeszłością. Żyjemy w specyficznych czasach, gdzie kontakt z przyczynami występowania struktur językowych, logicznych, kulturowych, religijnych jest wielokrotnie zerwany, bądź wyparty przez współczesne hybrydy. Interesuje mnie nachodzenie się i erozja tych przestrzeni, dążenie do wyodrębnienia struktury, która pyta o to skąd przyszła; istnieje teraz, lecz jest wynikiem przeprawy przez wieki. Oddycha teraz, ale cała pokryta jest kurzem przodków. Wybieram miejsca ważne dla poprzednich cywilizacji, takie jak średniowieczne obserwatorium astronomiczne na Litwie czy tajemnicze twory, które powstały za sprawą tylko i wyłącznie sił natury.

Push The Sky away
fot. materiały pras.

Najnowszy cykl "Stones were lost from the base", stanowi zasadniczą część wystawy. To przeprawa przez wieki w poszukiwaniu esencji i wspólnego łącznika ludzkich emocji. Zbierski poszukuje tego co stałe i niezmienne, formuły i trzonu, tego czym jest gatunek ludzki i ludzka wyobraźnia w konfrontacji z naturą. Próbuje w ten sposób ograniczyć informacje w zdjęciach do niezbędnego minimum: pozostawić to co trwałe, zacierając "chwilowe" stany rzeczy.

Książka "Push the Sky Away", wydana przez wydawnictwo PWSFTviT, której premiera odbędzie się podczas otwarcia wystawy to pierwsza tak obszerna publikacja fotografa. Zawiera tekst prof. Eleonory Jedlińskiej oraz wiersz Patti Smith, który powstał specjalnie do tej książki.

16.12.2016 – 29.01.2017

Wernisaż: 15.12.2016, godz. 19:00

 

Kurator wystawy: Józef Robakowski

Leica 6x7 Gallery Warszawa, Mysia 3, 2 piętro

Wstęp wolny

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Bardzo interesujące zdjęcia, mają w sobie ,,to coś''. Cieszę się, że wystawa trwa prawie do końca stycznia bo zdążę odwiedzić ją osobiście. Z przyjemnością przyjrzę się bliżej twórczości pana Zbierskiego.

  • Mam nadzieje,ze Nick Cave nie bedzie mial nic przeciwko tytulowi wystawy nadanemu przez Piotra Zbierskiego? W koncu "Push the Sky Away" to tytul jednej z jego poprzednich plyt.Ale tytulu chyba nie zastrzegl?

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Letnie Tanie Kinobranie - Młode życie /konkurs/ Film / Aktualności
Lato w pełni, a 11. Letnie Tanie Kinobranie jest już na półmetku. Mamy dla Was podwójne zaproszenie na jeden z seansów.
Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/ Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety!
Tagi