zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plGaleriePlastyka › Plakaty, Cyrk, Elles

Galerie zdjęć / Plastyka

Plakaty, Cyrk, Elles

w Centrum Kultury ZAMEK trwa wystawa grafik Henri Touluse Lautreca
Wystawę, zorganizowaną w 150 rocznicę urodzin artysty tworzą grafiki z kolekcji Dariusza Matyjasa. Są to litografie z lat 1891-1900: przede wszystkim słynne plakaty ale też intymne wizerunki kobiet z serii "Elles", przedstawienia z cyrku i wyścigów konnych. Prace francuskiego twórcy przenoszą nas w czasie do Paryża końca XIX wieku. Niezwykłego miejsca, w którego istnienie aż trudno uwierzyć. Tylko tam Toulouse-Lautrec wychodząc z domu kłaniał się sąsiadowi – Edgarowi Degasowi, a w szkole spotykał swego przyjaciela Vincenta van Gogha. W czasie tej nadzwyczajnej podróży zobaczymy głównie Montmartre - głośne siedlisko cyganerii artystycznej. Legendarną dzielnicę tańcbud, kabaretów i domów publicznych widzianą oczami niezwykle wnikliwego obserwatora.
 
Henri Marie Raymond de Toulouse-Lautrec-Montfa. Mały – wielki artysta.


Legendarny bohater, obserwator i interpretator życia jednej z najsłynniejszych dzielnic Paryża – Montmartre. Wymieniany w czołówce postimpresjonistów, nie bez przyczyny uważany za ojca współczesnego plakatu; niecodzienny, niezwykle płodny i bardzo enigmatyczny artysta.

Henri Marie Raymond de Toulouse-Lautrec-Montfa przyszedł na świat w 1864 roku w Albi na południu Francji. Fakt nadania mu tylu imion i nazwisk świadczył o świetności jego rodowodu. Arystokratyczne pochodzenie niosło ze sobą prestiż ale też ryzyko poważnych problemów ze zdrowiem. W owych czasach nadal praktykowano małżeństwa pomiędzy bliskimi krewnymi. Zwyczaj ten zapobiegał podziałowi majątku ale zwiększał prawdopodobieństwo wystąpienia chorób genetycznych u potomstwa. Rodzice artysty, hrabiostwo de Toulouse Lautrec byli kuzynami w pierwszej linii.

Przez całe życie Henri cierpiał z powodu licznych dolegliwości. Jako nastolatek złamał obie kości udowe. Przypuszczalnie to właśnie wady genetyczne sprawiły, że złamania nie zrosły się prawidłowo, a nogi chłopaka przestały rosnąć. W efekcie dorosły fizycznie mężczyzna mierzył niewiele ponad półtora metra wzrostu. Czy w innych okolicznościach prawowity spadkobierca tytułu hrabiowskiego poświęciłby swoje życie sztuce?

W 1882 roku Toulouse - Lautrec rozpoczął naukę w paryskiej Szkole Sztuk Pięknych. Kilka lat później już jako wykształcony artysta otworzył własne studio na Montmartre - w legendarnej dzielnicy, słynącej z rozwiązłości i hedonizmu. Tu rozwijał się przemysł rozrywkowy, na którego potrzeby Henri stworzył pierwszy plakat reklamowy.

Henri Toulouse-Lautrec zmarł w wieku 36 lat na skutek powikłań związanych z alkoholizmem i syfilisem. Jednak opinia hedonisty w oparach absyntu jest niesprawiedliwa. Rzeczywiście śledząc jego życiorys trudno odmówić mu umiejętności korzystania z życia ale równocześnie trzeba przyznać, iż był to wykształcony, inteligentny i odważny mężczyzna, który świadomie kierował swoją karierą.

Henri Toulouse-Lautrec pozostawił po sobie gigantyczną spuściznę: tysiące rysunków, kilkaset płócien, mnóstwo akwareli, plakatów, a także witraże, ceramikę i projekty scenografii. Jest to niebywała ilość dzieł jak na twórcę czynnego zawodowo przez niecałe dwadzieścia lat.

tekst - Barbara Manda
 
 
Tytuły litografii, wraz z datowaniem pochodzą z oryginalnych prac H.T-L,same jednak odbitki nie pochodzą z epoki.

Afisze zostały wydane w 1967 roku w znakomitej jakości z wiernymi w treści i kolorystyce podobiznami plakatów, wykonanymi w identycznej jak jego prace technice litografii barwnej przez słynne Atelier Mourlot Freres w Paryżu

Cykl Elles pochodzi z unikatowej serii wydanej w 1952 roku wMonte-Carlo przez André Sauret
AFFICHES, LA GITANE,1900 AFFICHES, ARISTIDE BRUANT DANS SON CABARET, 1893 AFFICHESLA CHAINE SIMPSON 1896 mężczyźni na rowerach
AFFICHES RENE DE JOIE 1892 AFFICHES MAY BELFORT1895 kobieta w wielkim czepcu z kotkiem. AFFICHES JANE AVRIL1893
ELLES, COUVERTURE, 1896
 
Komentarze
  • Plakaty Touluse Lautreca to po prostu klasyka gatunku, bardzo ciekawe i klimatyczne prace, interesująca technika. Szczególnie podoba mi się afisz "Mężczyźni na rowerach".

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety! Muzyka / Aktualności
Niezwykła teatralno- muzyczna instalacja, której brzmienie nadaje sama publiczność! Mamy podwójne zaproszenie na spotkanie z Domem Dźwięku w...
Bulwar(t) nad Zalewem Nowohuckim. Lato pod znakiem kultury i rekreacji
W Nowej Hucie wakacje zaczynają się już teraz! Już 9 czerwca rusza wielki plenerowy maraton wydarzeń. 7 dni w tygodniu, od rana do wieczora,...
Obraz Matejki sprzedany za ponad trzy i pół miliona złotych. Nowy rekord polskiego rynku sztuki!
Takiej licytacji nie było od lat. Na Aukcji Sztuki Dawnej w DESA Unicum obraz "Zabicie Wapowskiego” Jana Matejki zyskał rekordową sumę.
Festiwal Miłosza w Krakowie. Zacznij od swoich ulic! /zdjęcia/ We Wear Culture - największa wirtualna wystawa poświęcona modzie!
Tagi