zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plPlastykaAktualności › Po ciemnej stronie mocy

Po ciemnej stronie mocy

Darth Vader pod pomnikiem...Dartha Vadera/mat. arch.

 

Włodzimierz Lenin przeszedł w Odessie gruntowny lifting. A dokładnie jego pomnik, który za sprawą ukraińskiego artysty Ołeksandra Miłowa przeobraził się w tytanową statuę...Dartha Vadera z "Gwiezdnych Wojen"!

Wzorem mrocznego bohatera kultowej sagi, Lenin również stał po ciemnej stronie mocy. Z dumą malującą się na twarzy spoglądał z piedestału na Odessę i Morze Czarne. Ale to już przeszłość. Pomnik słynnego rosyjskiego komunisty w końcu dokonał żywota, zyskując zupełnie nowe, drugie życie. Wszystko dzięki pracy jaką wykonał Ołeksandr Miłow - artysta przerobił sylwetkę niesławnego polityka na znanego nam dobrze Dartha Vadera z "Gwiezdnych Wojen". Efekt końcowy okazał się co najmniej imponujący.

 

Żegnaj towarzyszu!/mat. arch.

 

Internauci żartują, że na dobrą sprawę wiele zmieniać nie musiał, bo to czarne charaktery tej samej miary. Płaszcz Lenina wymagał jedynie nieznacznych poprawek, a wykonanie słynnego hełmu nie stanowiło dla rzeźbiarza wielkiego wyzwania. Nie było też problemem zainstalowanie w nim...routera Wi-Fi, dzięki której przerobiony Lenin wreszcie zaczął być pożyteczny. Teraz mieszkańcy Odessy mogą korzystać z darmowego Internetu, więc koniec końców chwała przywódcy!

 

Chewbacca aresztowany/mat. pras.

 

Początkowo stary pomnik miał podzielić ten sam los, co reszta straszących reliktów komunizmu. To efekt ustawy, która nakazuje oczyścić miasto z symboli tamtego okresu. Ostatecznie Lenina postanowiono oszczędzić. Dziś - w tak osobliwym wydaniu - ma dużą szansę stać się atrakcją turystyczną w Odessie. Co ciekawe, sponsorem pomnika Dartha Vadera jest...Darth Vader - przewodniczący Internetowej Partii Ukrainy, który właśnie pod takim imieniem i nazwiskiem chciał kandydować najpierw w wyborach prezydenckich, a teraz w lokalnych.

 

 

 

I choć w obu przypadkach jego starania skończyły się fiaskiem, bo komisja wyborcza zwyczajnie nie mogła zatwierdzić tożsamości fikcyjnej postaci, to jednak ukraiński Darth Vader nie zamierza składać broni. Zaledwie kilka dni temu znów zrobiło się o nim głośno - w dzień wyborów udał się do komitetu w celu oddania swojego głosu, co oczywiście nie doszło do skutku. W efekcie zorganizował huczną pikietę, która zakończyła się interwencją policji i aresztowaniem...jego kompana, Chewbakki. Kudłacz stawiał wyjątkowo czynny opór, za który teraz będzie musiał słono zapłacić.

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Pamiętam juwenalia w Toruniu, kiedy Kopernika przebrano za jedną z postać "Gwiezdnych wojen", chyba Lorda Vadera. A było to jakieś 17-18 lat temu..., no ale u sąsiadów nic nie można.

  • Wszystko fajnie,tylko czy ma to zwiazek z kultura,czy raczej z polityka? Oby u nas nie dochodzilo do tego rodzaju szopek,choc znalezliby sie pewnie tacy,ktorym to moze sie podobac.Wsrod gimbazy.

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Letnie Tanie Kinobranie - Młode życie /konkurs/ Film / Aktualności
Lato w pełni, a 11. Letnie Tanie Kinobranie jest już na półmetku. Mamy dla Was podwójne zaproszenie na jeden z seansów.
Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/ Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety!
Tagi