zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plFilmArtykuły › Pola Negri: Bogini kina niemego

Pola Negri: Bogini kina niemego

 Pola Negri w 1921 roku, u progu światowej kariery/fot. Abbe - Wikipedia CC

Gwiazda jaśniejąca na niebie kina niemego, a zarazem jedyna aktorka z polskim paszportem na stałe zapisana na kartach światowej kinematografii. Pola Negri. Właśnie minęła 120. rocznica urodzin wybitnej artsytki. Jak ją zapamiętaliśmy?

Początki artystycznej ścieżki Apolonii Chalupec, choć obiecujące, nie zapowiadały międzynarodowego sukcesu. Uzdolnienia, jakie w wieku kilkunastu lat przejawiała dziewczynka, dostrzegła i postanowiła wykorzystać jej matka – Eleonora Kiełczewska. To dzięki jej zaangażowaniu panna Pola trafiła do szkoły baletowej, w której praca nad rozwojem umiejętności tanecznych zaowocowała dwoma występami: w 1908 roku w "Jeziorze łabędzim", w późniejszym zaś czasie w balecie zatytułowanym "Coppelia".

Wicedyrektor Warszawskich Teatrów Rządowych, Kazimierza  Hulewicza, umożliwił młodej adeptce szkółki baletowej rozpocząć naukę w Szkole Aplikacyjnej. To właśnie w tym czasie przyjęła późniejszy pseudonim artystyczny na cześć włoskiej pisarki i poetki, Ady Negri. 1 września 1912 roku wystąpiła jako Klara w "Ślubach panieńskichAleksandra Fredro na deskach Teatru Małego w Warszawie. Po dziś dzień ów występ traktowany jest jako teatralny debiut Negri, a zarazem początek jej przygody ze światem aktorstwa.

 

Wamp szklanego ekranu

Paradoksalnie, były to złe miłego początki, bo wówczas aktorka nie stała się ulubienicą publiczności. Wielokrotnie zarzucano jej problemy z dykcją oraz irytującą barwę głosu, uniemożliwiającą karierę sceniczną. W 1914 roku doceniono jednak jej urok oraz seksapil w debiucie filmowym "Niewolnica zmysłów" w reżyserii Jana Pawłowskiego i odtąd aktorkę zwykło postrzegać się jako uwodzicielkę oraz wampa szklanego ekranu.

Z Charlie Chaplinem/Kolekcja Mariusza Kotowskiego - Wikipedia

Artystyczny przełom nastąpił za sprawą pantomimy "Sumurun", w której Negri wystąpiła dzięki protekcji zatrudnionego w berlińskim Deutsches Theater, Ryszarda Ordyńskiego. Wyjazd do Berlina zaowocował niezapomnianymi w dorobku aktorki filmami ("Oczy mumii Mia", "Carmen", "Żółty paszport", "Madame Dubarry"), a także inspirującą znajomością z gwiazdą kabaretu, a zarazem reżyserem i pasjonatem kina  – Ernstem Lubitschem. To właśnie dzięki jego produkcjom, zachwycającym widzów za Oceanem, Pola Negri otrzymała zaproszenie wyjazdu do Stanów Zjednoczonych i jako niespełna 25-letnia kobieta wyruszyła na podbój Hollywood.

 

Wzloty i upadki niewolnicy zmysłów

Osobliwe emploi europejskiej kusicielki nie w pełni przystawało do oczekiwań publiczności amerykańskiej. A jednak jej sensualny styl bycia oraz aktorski potencjał nikogo nie pozostawiał obojętnym. Popularność za Oceanem przyniosły artystce role w takich filmach, jak "Bella Donna", "Cienie Paryża" czy "Kobieta bezwstydna", a status międzynarodowej gwiazdy ostatecznie zapewniła jej rola w filmie wojennym "Hotel Imperial" (1927) w reżyserii Mauritza Stillera.

 W "Zakazanym raju" z Rodem La Rocque/Kolekcja Mariusza Kotowskiego - Wikipedia

Artystyczne pięć minut Poli Negri – trwające połowę dekady – było niczym spełnienie snów o wiecznym sukcesie, wielkiej sławie i jeszcze większych pieniądzach. Pikanterii gwiazdorskiemu życiu dodawały głośne romanse. Ekstrawagancki styl aktorki oraz jej nieprzeciętna zmysłowość sprawiały bowiem, że wielu mężczyzn traciło dla niej głowę.

 Z Rudolfem Valentino/Kolekcja Mariusza Kotowskiego - Wikipedia

Częściowo, to właśnie owe namiętności przyczyniły się do upadku popularności gwiazdy. Oskarżano ją o kontrowersyjne wykorzystanie w celach autopromocyjnych śmierci włoskiego aktora, Rudolfa Valentino. Ostatecznie, kres kariery bogini kina niemego przyniosło ze sobą udźwiękowienie filmu. Po raz ostatni na szklanym ekranie aktorkę zobaczyć można było w produkcji "Boginie miłości" w 1965 roku. Pola Negri zmarła 1 sierpnia 1987 roku w San Antonio w USA. Miała 90 lat. 

 

Kolekcja Poli Negri

Wspomnienie o sławnej kusicielce po dziś dzień pozostaje żywe. Wszyscy entuzjaści jej talentu powinni odwiedzić Muzeum Kinematografii w Łodzi, które przygotowało niezwykłą wystawę poświęconą jej pamięci. "Kolekcja Poli Negri" to największy na świecie zbiór pamiątek. Obejmuje wyjątkowe fotografie oraz plakaty do większości filmów z udziałem artystki, a także najważniejszy eksponat: oryginalną sukienkę gwiazdy.

 Bezcenny egzemplarz książki Poli Negri o przyszłości kina/Muzeum Kinematografii

Wartościowe wydają się również unikaty książkowe. To odnaleziony w latach 30. XX w. w Amsterdamie egzemplarz albumu z wielkoformatowymi zdjęciami aktorki oraz wydany w latach 20-tych XX wieku we Francji, a jednocześnie jedyny zachowany w Polsce, egzemplarz książki autorstwa Poli Negri. Na kartach tego wydawnictwa niezapomniana artystka dzieli się z publicznością swoimi refleksjami na temat przyszłości kina.

 

Wystawę "Kolekcja Poli Negri" można oglądać w Muzeum Kinematografii w Łodzi (pl. Zwycięstwa 1).

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Pola Negri - ikona kina swojej epoki. Na studiach bardzo często oglądałam jej filmy. Szczególnie przypadł mi do gustu film " Cesarzowa", gdzie zagrała carycę Katarzynę. Ta rola jest moim zdaniem jest kwintesencją postaci granych przez Apolonię.

  • Jak zapamietalismy Pole Negri? Niestety nie jest z tym najlepiej, poniewaz w powszechnej swiadomosci sa juz problemy z jej prawdziwym nazwiskiem.Wiekszosc bowiem uwaza,ze naprawde nazlwala sie Apolonia Chałupiec.

  • Skoro w czasach nam wspolczesnych nie mozemy kibicowac w Hollywood zadnej polskiej aktorce (nie mam tu na mysli Polek grajacych tam epizody),to pozostaja nam tylko wspomnienia.Zawsze to jakis powod do dumy.

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/ Film / Premiery
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/
Wspólnie z krakowskim Kinem Pod Baranami zapraszamy na wakacyjną sesję "filmoznawczą". Wielkie filmy za małe pieniądze. Mamy dla Was podwójne...
Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety! Bulwar(t) nad Zalewem Nowohuckim. Lato pod znakiem kultury i rekreacji
Tagi