zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plWokół kulturyArtykuły › Polityka wręczyła Paszporty

Polityka wręczyła Paszporty

 Baner nagrody
Dla kontrowersyjnej reżyserki i dla twórcy horrorów. Dla wirtuoza klawesynów i dla... imigranta za kamerą. Po raz 32. tygodnik "Polityka" wyróżnił najbardziej obiecujących artystów.
 
Z "Polityką", ale bez polityków. Choć nie obyło się bez przemycanych tu i ówdzie politycznych aluzji. 32. galę wręczenia kulturalnych nagród tygodnika cechowała szczególna atmosfera. Związana po części m.in. z napiętą sytuacją wokół zmian w Telewizji Publicznej oraz działań nowego ministra kultury. Ponury klimat nie przekreślił jednak najważniejszego elementu ceremonii. Radości z faktu odkrycia kolejnych artystycznych talentów. Paszporty Polityki to przecież afirmacja młodej, poszukującej, często niepokornej kultury. I taka twórczość zwyciężyła w tegorocznej edycji wydarzenia.  
Ewelina Marciniak/fot. Polityka- Leszek Zych
Podczas wtorkowej gali w Teatrze Wielkim wręczono nagrody w siedmiu kategoriach. Największe emocje wzbudzi zapewne ta związana z teatrem. Kapituła postanowiła bowiem nagrodzić Ewelinę Marciniak, reżyserkę głośnego spektaklu "Śmierć i dziewczyna". Jury brało jednak pod uwagę przede wszystkim jej wcześniejsze dokonania. Przygotowaną w Teatrze Śląskim adaptację "Morfiny" Twardocha oraz grany na deskach Teatru Wybrzeże "Portret damy" Jamesa. Młoda reżyserka otrzymała Paszport za pracowitość, rozmach inscenizacyjny i poczucie humoru oraz przynoszące ciekawe rezultaty eksplorowanie tematu kobiet w męskim świecie teatru .
 Magnus van Horn/fot. Polityka- Leszek Zych
Dyskusje innego rodzaju sprowokuje natomiast werdykt w dziedzinie filmowej. Paszport trafił do rąk... szwedzkiego reżysera Magnusa von Horna, twórcy psychologicznego thrillera "Intruz". Laureat odbierając nagrodę, określił siebie mianem imigranta. Do Polski przywiodły go studia na łódzkiej Filmówce. Tu również realizował swoje wcześniejsze krótkometrażowe projektu. Nagrodę otrzymał za dyscyplinę i powściągliwość w penetrowaniu mrocznej strony życia oraz dojrzałe, trzymające w napięciu psychologiczne kino najwyższej próby.
Łukasz Orbitowski/fot. Polityka- Leszek Zych
Zaskakujący okazał się werdykt w kategorii literackiej. Zwyciężył bowiem Łukasz Orbitowski - twórca błyskotliwych powieści grozy i fantasy. Paszport otrzymał jednak za publikację dla siebie nietypową. Kapituła nagrody zwróciła bowiem uwagę na książkę "Inna dusza". To wydana w ramach serii Na (f)aktach, realistyczna powieść zainspirowana autentycznym morderstwem w Bydgoszczy. Kapituła Paszportów nagrodziła ją za precyzyjne, poruszające i zapadające w pamięć studium zła. 
Marcin Świątkiewicz/fot. Polityka - Leszek Zych

W dziedzinie muzyki poważnej, tygodnik uhonorował prawdziwego wirtuoza unikatowych instrumentów. Marcin Świątkiewicz gra na klawesynach, klawikordach, historycznych organach i fortepianach. Na swoim koncie ma współpracę m.in. z brytyjską skrzypaczką Rachel Podger. Paszport wręczono mu za wrażliwość i muzyczną erudycję, za błyskotliwe interpretacje, za wszechstronność, która pozwala mu zarówno być wybitnym solistą, jak też twórczo pracować w zespołach barokowych w kraju i na świecie.

 Kuba Ziołek/fot. Polityka - Leszek Zych

Nietuzinkowy artysta zwyciężył także w kategorii muzyka popularna. Kuba Ziołek to niezwykle kreatywna i aktywna postać ponad gatunkowymi podziałami. Obok solowego projektu Stara Rzeka, nagrywa m.in. z zespołami Ed Wood, Hokei, Innercity Ensemble czy Kapital. Tygodnik wyróżnił go za wyjątkowe, autorskie i zawsze rozpoznawalne podejście do muzyki z kręgu rocka, folku czy elektroniki, niebywałą pracowitość, konsekwencję i talent w łączeniu różnych muzycznych środowisk.

Tymek Borowski/fot. Polityka- Leszek Zych

Nie ma czegoś takiego jak sztuka - wystawę o takim tytule przygotował w Olsztynie tegoroczny laureat Paszportu Polityki w sekcji sztuki wizualne. Tymek Borowski unika wszelkich prób zaszufladkowania, igrając z nawykami odbiorców, ale też wykazując ironicznie poczucie humoru. "Polityka" nagrodziła go za nieustanne poszukiwanie nowych, oryginalnych sposobów komunikowania się z widzem oraz błyskotliwe prace mądrze wpisujące się w społeczny i kulturowy dyskurs.

Podczas gali w Teatrze Wielkim, redakcja "Polityki" przyznała również specjalną nagrodę Kreatora Kultury. Otrzymał ją cały zespół studia CD Projekt Red, odpowiedzialny za światowy sukces gry komputerowej "Wiedźmin". Tygodnik docenił ich potężny wpływ na rozwój całej nowej branży kulturalnej w Polsce.

O nominacjach do Paszportów Polityki pisaliśmy tutaj

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Przewidujac nazwiska tegorocznych zdobywcow "Paszportow" przyznawanych przez tygodnik "Polityka",wlasciwie przewidzialem trzy nazwiska.Uwazam,ze 50 % trafien,to nie jest zly wynik.Szkoda,ze przegral Blazej Krol,ale ciesze sie z nagrody dla Magnusa von Horna

  • Moim skromnym zdaniem Kuba Ziołek to jak najbardziej zasłużony laureat tej nagrody, to jest postać która wyrasta na bardzo znaczącą postać alternatywnej sceny. Jak tak dalej pójdzie będzie kimś na miarę Brylewskiego czy kiedyś Tymański.

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Letnie Tanie Kinobranie - Młode życie /konkurs/ Film / Aktualności
Lato w pełni, a 11. Letnie Tanie Kinobranie jest już na półmetku. Mamy dla Was podwójne zaproszenie na jeden z seansów.
Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/ Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety!
Tagi