zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plDesignArtykuły › Projekt Rozbrojenie kultury w warszawskiej Zachęcie

Projekt Rozbrojenie kultury w warszawskiej Zachęcie

 fot. mat. prasowe

Krzysztof Wodiczko i Jarosław Kozakiewicz opracowali koncepcyjny projekt, który zakłada stworzenie pod stołecznym Placem Piłsudskiego ... Instytutu Rozbrojenia Kultury i Zniesienia Wojen im. Józefa Rotblata.  

Wojna musi przestać być dopuszczalną instytucją społeczną. Musimy nauczyć się rozwiązywać konflikty inaczej, niż poprzez konfrontację zbrojną - słowa wypowiedziane podczas odbierania Pokojowej Nagrody Nobla przez Józefa Rotblata 1995 roku stały myślą przewodnią leżącą u podstaw powstania koncepcji Instytutu Rozbrojenia Kultury i Zniesienia Wojen. Ten wybitny polski radiobiolog w czasie trwania II wojny światowej pracował nad projektem Manhattan. Jednak po odkryciu katastrofalnych skutków, jakie może mieć dla ludzkości wykorzystanie bomby atomowej, stał się jej jednym z największych krytyków.

 

Pomnik pokoju

Zgodnie z założeniem autorów Instytutu, jego przestrzeń ma stać się przyjaznym miejscem dla dyskusji o  pokojowym rozwiązywaniu międzynarodowych sporów i budowaniu wspólnej przyszłości bez wojen. Zaangażowanie specjalistów z dziedzin kultury, filozofii, antropologii, socjologii czy pedagogiki ma zaprzestać tradycyjnemu procederowi wykorzystywaniu sztuki w  kontekście gloryfikacji wojen i skupianiu się nauki historii na liczbie stoczonych bitew, odniesionych militarnych sukcesów czy poniesionych porażek. Instytut ma więc pełnić rolę interdyscyplinarnej placówki, w której wiedza na temat przeszłości będzie  wyznaczać kierunki naszej przyszłości.

 fot. mat. prasowe


Plac Piłsudskiego w nowej odsłonie

Warszawa, z racji swoich dramatycznych doświadczeń wojennych, stała się dość oczywistym miejscem dla zrealizowania zamysłu obu artystów. Na lokalizację Instytutu Rozbrojenia Kultury i Zniesienia Wojen wybrano historyczną Oś Saską, która przebiega wzdłuż głównej alei Ogrodu Saskiego. Wszystkie strefy  funkcjonalne Instytutu miałyby się znajdować pod płytą placu Piłsudskiego, bez naruszania jakiejkolwiek z jego pierwotnej konstrukcji.

 fot. mat. prasowe

Plan jego nowego zagospodarowania ma nieco odczarować współczesny wizerunek tego miejsca, kojarzony głównie z wojskowymi defiladami i państwowymi uroczystościami. Teraz ma stać przestrzenią bardziej przystępną i otwartą na potrzeby mieszkańców Warszawy. Specjalnie zaprojektowany hydrauliczny system wzniesiony nad Grobem Nieznanego Żołnierza będzie służyć jako taras widokowy, który dla zwiedzających zostanie udostępniony zarówno z poziomu placu, jak i od strony pasażu. Wyjście do przeszklonej siedziby Instytutu zostanie umiejscowione bezpośrednio przy ogromnym Drzewie, osadzonym w centralnym miejscu placu Piłsudskiego.

 

Przyszłość bez wojen

Usytuowanie Instytutu w tak symbolicznym dla Polaków miejscu pamięci, jeszcze mocniej zaakcentuje i podkreśli jego statutowe założenia niesienia misji pokojowej. Przestrzeń Instytutu ma zostać zaadaptowana na różnego rodzaju wystawy, konferencje, kongresy i wydarzenia kulturalne a jego działalność badawcza w zakresie analizy wojen może przynieść wymierne korzyści przyszłym pokoleniom w zapobieganiu i eliminowaniu konfliktów zbrojnych. Z pewnością projekt autorstwa Krzysztofa Wodiczki i Jarosława Kozakiewicza można potraktować jako rodzaj pewnej utopijnej idei. Jednak nie zmienia to faktu, że dyskusja nad jej realizacją może pobudzić ludzi do działania na rzecz międzynarodowej stabilizacji i przeciwstawienia się nowym wojennym pożogom.

Wizualizacja planów architektonicznych Instytutu dostępna jest w Zachęcie do 27 listopada.

 

Napisz artykuł
Komentarze
  • Chociaz idea przyswiecajaca temu pomyslowi jest sluszna,to moim zdaniem ta inicjatywa nie ma wiekszego sensu.Czy to sie nam podoba,czy tez nie,konflikty zbrojne pozostana,bez wzgledu na liczbe przeroznych pokojowych inicjatyw.

  • Skutecznosc wszelkich organizacji majacych za zadanie zapobieganie i rozwiazywanie militarnych konfliktow jest niemal zerowa.Dlatego mnozenie kolejnych tego rodzaju przedsiewziec (chociaz nie brzmi najlepiej) na niewiele sie zda.

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/ Film / Premiery
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/
Wspólnie z krakowskim Kinem Pod Baranami zapraszamy na wakacyjną sesję "filmoznawczą". Wielkie filmy za małe pieniądze. Mamy dla Was podwójne...
Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety! Bulwar(t) nad Zalewem Nowohuckim. Lato pod znakiem kultury i rekreacji
Tagi