zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plDesignArtykuły › Projekt Rozbrojenie kultury w warszawskiej Zachęcie

Projekt Rozbrojenie kultury w warszawskiej Zachęcie

 fot. mat. prasowe

Krzysztof Wodiczko i Jarosław Kozakiewicz opracowali koncepcyjny projekt, który zakłada stworzenie pod stołecznym Placem Piłsudskiego ... Instytutu Rozbrojenia Kultury i Zniesienia Wojen im. Józefa Rotblata.  

Wojna musi przestać być dopuszczalną instytucją społeczną. Musimy nauczyć się rozwiązywać konflikty inaczej, niż poprzez konfrontację zbrojną - słowa wypowiedziane podczas odbierania Pokojowej Nagrody Nobla przez Józefa Rotblata 1995 roku stały myślą przewodnią leżącą u podstaw powstania koncepcji Instytutu Rozbrojenia Kultury i Zniesienia Wojen. Ten wybitny polski radiobiolog w czasie trwania II wojny światowej pracował nad projektem Manhattan. Jednak po odkryciu katastrofalnych skutków, jakie może mieć dla ludzkości wykorzystanie bomby atomowej, stał się jej jednym z największych krytyków.

 

Pomnik pokoju

Zgodnie z założeniem autorów Instytutu, jego przestrzeń ma stać się przyjaznym miejscem dla dyskusji o  pokojowym rozwiązywaniu międzynarodowych sporów i budowaniu wspólnej przyszłości bez wojen. Zaangażowanie specjalistów z dziedzin kultury, filozofii, antropologii, socjologii czy pedagogiki ma zaprzestać tradycyjnemu procederowi wykorzystywaniu sztuki w  kontekście gloryfikacji wojen i skupianiu się nauki historii na liczbie stoczonych bitew, odniesionych militarnych sukcesów czy poniesionych porażek. Instytut ma więc pełnić rolę interdyscyplinarnej placówki, w której wiedza na temat przeszłości będzie  wyznaczać kierunki naszej przyszłości.

 fot. mat. prasowe


Plac Piłsudskiego w nowej odsłonie

Warszawa, z racji swoich dramatycznych doświadczeń wojennych, stała się dość oczywistym miejscem dla zrealizowania zamysłu obu artystów. Na lokalizację Instytutu Rozbrojenia Kultury i Zniesienia Wojen wybrano historyczną Oś Saską, która przebiega wzdłuż głównej alei Ogrodu Saskiego. Wszystkie strefy  funkcjonalne Instytutu miałyby się znajdować pod płytą placu Piłsudskiego, bez naruszania jakiejkolwiek z jego pierwotnej konstrukcji.

 fot. mat. prasowe

Plan jego nowego zagospodarowania ma nieco odczarować współczesny wizerunek tego miejsca, kojarzony głównie z wojskowymi defiladami i państwowymi uroczystościami. Teraz ma stać przestrzenią bardziej przystępną i otwartą na potrzeby mieszkańców Warszawy. Specjalnie zaprojektowany hydrauliczny system wzniesiony nad Grobem Nieznanego Żołnierza będzie służyć jako taras widokowy, który dla zwiedzających zostanie udostępniony zarówno z poziomu placu, jak i od strony pasażu. Wyjście do przeszklonej siedziby Instytutu zostanie umiejscowione bezpośrednio przy ogromnym Drzewie, osadzonym w centralnym miejscu placu Piłsudskiego.

 

Przyszłość bez wojen

Usytuowanie Instytutu w tak symbolicznym dla Polaków miejscu pamięci, jeszcze mocniej zaakcentuje i podkreśli jego statutowe założenia niesienia misji pokojowej. Przestrzeń Instytutu ma zostać zaadaptowana na różnego rodzaju wystawy, konferencje, kongresy i wydarzenia kulturalne a jego działalność badawcza w zakresie analizy wojen może przynieść wymierne korzyści przyszłym pokoleniom w zapobieganiu i eliminowaniu konfliktów zbrojnych. Z pewnością projekt autorstwa Krzysztofa Wodiczki i Jarosława Kozakiewicza można potraktować jako rodzaj pewnej utopijnej idei. Jednak nie zmienia to faktu, że dyskusja nad jej realizacją może pobudzić ludzi do działania na rzecz międzynarodowej stabilizacji i przeciwstawienia się nowym wojennym pożogom.

Wizualizacja planów architektonicznych Instytutu dostępna jest w Zachęcie do 27 listopada.

 

Napisz artykuł
Komentarze
  • Chociaz idea przyswiecajaca temu pomyslowi jest sluszna,to moim zdaniem ta inicjatywa nie ma wiekszego sensu.Czy to sie nam podoba,czy tez nie,konflikty zbrojne pozostana,bez wzgledu na liczbe przeroznych pokojowych inicjatyw.

  • Skutecznosc wszelkich organizacji majacych za zadanie zapobieganie i rozwiazywanie militarnych konfliktow jest niemal zerowa.Dlatego mnozenie kolejnych tego rodzaju przedsiewziec (chociaz nie brzmi najlepiej) na niewiele sie zda.

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Sting wystąpi w Krakowie! Muzyka / Aktualności
12 października Sting wystąpi w TAURON Arena Kraków. Sprzedaż biletów rusza 2 czerwca. Znamy ceny.
Big Book Festival już za miesiąc. Usiądź przy Okrągłym Stole i obejrzyj mecz o bibliotekę
Opuszczony kompleks szkół w centrum Warszawy jako czytelnicza akademia. Jeden z najmłodszych i najszybciej rozwijających się festiwali...
Włosy The Beatles zlicytowane!
10 tys. euro. Tyle zapłacono za włosy czterech Beatlesów, ścięte w roku... 1964! Kosmyki którego z muzyków okazały się najcenniejsze?
Międzygalaktyczny Zlot Superbohaterów przenosi się do Katowic Luis Nubiola w Nosalowym Dworze. Wygraj bilety!
Tagi