zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plDesignArtykuły › Projekt Rozbrojenie kultury w warszawskiej Zachęcie

Projekt Rozbrojenie kultury w warszawskiej Zachęcie

 fot. mat. prasowe

Krzysztof Wodiczko i Jarosław Kozakiewicz opracowali koncepcyjny projekt, który zakłada stworzenie pod stołecznym Placem Piłsudskiego ... Instytutu Rozbrojenia Kultury i Zniesienia Wojen im. Józefa Rotblata.  

Wojna musi przestać być dopuszczalną instytucją społeczną. Musimy nauczyć się rozwiązywać konflikty inaczej, niż poprzez konfrontację zbrojną - słowa wypowiedziane podczas odbierania Pokojowej Nagrody Nobla przez Józefa Rotblata 1995 roku stały myślą przewodnią leżącą u podstaw powstania koncepcji Instytutu Rozbrojenia Kultury i Zniesienia Wojen. Ten wybitny polski radiobiolog w czasie trwania II wojny światowej pracował nad projektem Manhattan. Jednak po odkryciu katastrofalnych skutków, jakie może mieć dla ludzkości wykorzystanie bomby atomowej, stał się jej jednym z największych krytyków.

 

Pomnik pokoju

Zgodnie z założeniem autorów Instytutu, jego przestrzeń ma stać się przyjaznym miejscem dla dyskusji o  pokojowym rozwiązywaniu międzynarodowych sporów i budowaniu wspólnej przyszłości bez wojen. Zaangażowanie specjalistów z dziedzin kultury, filozofii, antropologii, socjologii czy pedagogiki ma zaprzestać tradycyjnemu procederowi wykorzystywaniu sztuki w  kontekście gloryfikacji wojen i skupianiu się nauki historii na liczbie stoczonych bitew, odniesionych militarnych sukcesów czy poniesionych porażek. Instytut ma więc pełnić rolę interdyscyplinarnej placówki, w której wiedza na temat przeszłości będzie  wyznaczać kierunki naszej przyszłości.

 fot. mat. prasowe


Plac Piłsudskiego w nowej odsłonie

Warszawa, z racji swoich dramatycznych doświadczeń wojennych, stała się dość oczywistym miejscem dla zrealizowania zamysłu obu artystów. Na lokalizację Instytutu Rozbrojenia Kultury i Zniesienia Wojen wybrano historyczną Oś Saską, która przebiega wzdłuż głównej alei Ogrodu Saskiego. Wszystkie strefy  funkcjonalne Instytutu miałyby się znajdować pod płytą placu Piłsudskiego, bez naruszania jakiejkolwiek z jego pierwotnej konstrukcji.

 fot. mat. prasowe

Plan jego nowego zagospodarowania ma nieco odczarować współczesny wizerunek tego miejsca, kojarzony głównie z wojskowymi defiladami i państwowymi uroczystościami. Teraz ma stać przestrzenią bardziej przystępną i otwartą na potrzeby mieszkańców Warszawy. Specjalnie zaprojektowany hydrauliczny system wzniesiony nad Grobem Nieznanego Żołnierza będzie służyć jako taras widokowy, który dla zwiedzających zostanie udostępniony zarówno z poziomu placu, jak i od strony pasażu. Wyjście do przeszklonej siedziby Instytutu zostanie umiejscowione bezpośrednio przy ogromnym Drzewie, osadzonym w centralnym miejscu placu Piłsudskiego.

 

Przyszłość bez wojen

Usytuowanie Instytutu w tak symbolicznym dla Polaków miejscu pamięci, jeszcze mocniej zaakcentuje i podkreśli jego statutowe założenia niesienia misji pokojowej. Przestrzeń Instytutu ma zostać zaadaptowana na różnego rodzaju wystawy, konferencje, kongresy i wydarzenia kulturalne a jego działalność badawcza w zakresie analizy wojen może przynieść wymierne korzyści przyszłym pokoleniom w zapobieganiu i eliminowaniu konfliktów zbrojnych. Z pewnością projekt autorstwa Krzysztofa Wodiczki i Jarosława Kozakiewicza można potraktować jako rodzaj pewnej utopijnej idei. Jednak nie zmienia to faktu, że dyskusja nad jej realizacją może pobudzić ludzi do działania na rzecz międzynarodowej stabilizacji i przeciwstawienia się nowym wojennym pożogom.

Wizualizacja planów architektonicznych Instytutu dostępna jest w Zachęcie do 27 listopada.

 

Napisz artykuł
Komentarze
  • Chociaz idea przyswiecajaca temu pomyslowi jest sluszna,to moim zdaniem ta inicjatywa nie ma wiekszego sensu.Czy to sie nam podoba,czy tez nie,konflikty zbrojne pozostana,bez wzgledu na liczbe przeroznych pokojowych inicjatyw.

  • Skutecznosc wszelkich organizacji majacych za zadanie zapobieganie i rozwiazywanie militarnych konfliktow jest niemal zerowa.Dlatego mnozenie kolejnych tego rodzaju przedsiewziec (chociaz nie brzmi najlepiej) na niewiele sie zda.

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Nagroda im. Wisławy Szymborskiej: Ogłoszono nominacje! Literatura / Aktualności
O prestiżową nagrodę w wysokości 100 tys. złotych tym razem powalczą wyłącznie poeci. Jakie tomiki wyróżniła tym razem międzynarodowa kapituła?
W Nowej Hucie powstanie Dom Utopii! Ale najpierw 'Ostatnie zwierzęta' /zdjęcia/
Były budynek szkolny zmieni się w artystyczną przestrzeń warsztatów, projektów i rezydencji! Zapowiedzią metamorfozy są nietypowe teatralne...
'Słynny niebieski prochowiec' w Polskim Radiu, czyli ballady Cohena od nowa
Spektakl muzyczny „Słynny niebieski prochowiec”, którego kanwą stały się legendarne ballady Leonarda Cohena w nowych tłumaczeniach...
'Wybawienie' w DCF-ie /konkurs/ Premiera: 'Cela' Jonas Winner/ Nowość w Klubie Kulturaonline.pl
Tagi